Автор Тема: Квалитетот на воздухот во Скопје  (Прочитано 571182 пати)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #735 на: 29 Декември 2013, 23:37:33 pm »
Ај бе доста со муабетов дај да се вратиме на воздухот, си ебавме бели дробови сите отров е надвор. Незнам што треба да се случи за некој да превземе нешто

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #736 на: 29 Декември 2013, 23:40:40 pm »
Не сум баш најмногу во тек овие дена со ситуацијата... од дождот има подобрување? Малку? Ич?

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #737 на: 29 Декември 2013, 23:41:18 pm »
Мизерна утеха беше дождот нас поплава само не спасува

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #738 на: 29 Декември 2013, 23:42:18 pm »
Пре би рекол бомбардирање дека ќе не спаси отколку поплава.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #739 на: 29 Декември 2013, 23:52:13 pm »
Точно, само бомбардирање го спасува Скопје.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #740 на: 30 Декември 2013, 00:13:37 am »
Рихтерче 7, јас си реков.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5621
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #741 на: 30 Декември 2013, 00:19:59 am »
Правеле анкета во Скопје за тоа зошто им сметаат провинцијалците. 80% одговориле со "На кого му сметаме?" :D


omg....lele me nasmea stvarno so izjavava..arno naglasi klasniot i jas toa odamna go vikav duri edno vreme bitolcani sakaa bitola da bide glaven grad=pa toa e super be cela administracija i ostali nivni potrckovci kje vi se natokmat tamo pa cudete se posle vie so daim praite..
Sekoj minister od kade e od tamo nosi narod,Primetiv eden ton prilepcani i strumicani se nasobraa vo gradov.Kaj poranesen radio bran tie ulickite sve se so novi zgradi epa vlezi nekoj den vnatre i poleka peski gledaj gi tablicite na kolite pa kje vidis deka 70% ne se skopski tablici..
Zabegavme so temava nego nekoj neka kaze SNEG misli li da vrne godinava ili jok kje si sedime kako gresni gjaoli pak na suvo i na kaloina ???

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2663
  • Слобода или смрт
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #742 на: 30 Декември 2013, 00:41:43 am »
Повторно оваа тема..

Ако сме реални, на нас Скопјаните не ни сметаат „луѓето од провинција“. Али пред да го продолжам муабетот, да објаснам дека терминот „провинција“ не го користиме во негативна конотација - го користиме да опишеме луѓе кои не се од Скопје. И стварно е време луѓето кои не се од Скопје да престанат да се палат ко млади мајмуни на таа тема. Не е ништо навредливо. Ако ве навредува, можеби самите се пронаоѓате во негативната стигма асоцирана со зборот.

Енивеј, да продолжам - нас стварно не ни сметаат луѓето кои доаѓаат од другите градови. Тоа што нас ни смета е ненормалната гужва и хаос која е резултат на интензивираното преселување во Скопје. Мене ми е совршено јасно дека во Скопје има повеќе опции за преживување, и за таа концентрација е крива самата држава. Нејсе, се подработува на инфраструктурата последниве неколку години, морам да признаам. Се прават и некои максимално погрешни работи, но јас ја поздравувам секоја катна гаража и подобрениот автобуски транспорт.

Не знам кој спомна - зашто све било во Скопје? Јас еве прв ќе ја поддржам секоја иницијатива дел од централната власт и државните институции да одјебат од Скопје. Можеби така нема најмалку 10 пати дневно да се затвараат сообраќајници за некоја дилајла од влада/собрание да отиде некаде. Одма ви дозволувам да ги пренесете во Битола/Охрид/Кичево/Штип/Билофакингкаде. Исто така, пресреќен би бил ако колективно, масовно, на цело село се преселат од Скопје главните шпедитерски центри, итн, итн.

Дополнително, би бил пресреќен доколку во Скопје почне да се применува некаков закон за паркирање. Нели наложија сите нови згради да имаат обезбеден паркинг. Би бил пресреќен ако сите си ги паркираат колите каде што треба, наместо на улица. Кај мене во Влае, на 50 метри воздушно од нашата куќа се направи 3-спратна зграда (плус поткровје, курац-палац) и се доселија луѓе од Велес и Штип. Супер се луѓето, фини, комшиски настроени и генерално културни. Ама ни еден од нив не ја паркира колата во подземната гаража која им е напраена. Не бре брате, на улица си паркираат. И нема врска што се или не се Скопјани - едноставно ги мрзи.

Енивеј, темава е пипава, па ви предлагам да внимавате што пишувате.

Може не ви сметаат ама криво ви е што некој од штип ќе дојде и за 3 години ќе зима 1000 евра па и повеќе месечно. А има милион примери за луѓе од Штип, Берово, Струмица што за многу кратко време се на многу подобри позиции од самите скопјани.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #743 на: 30 Декември 2013, 00:50:36 am »
Кими, кој ќе ни ги плати становите со киријата нивна ако не доаѓаат тие?

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #744 на: 30 Декември 2013, 00:52:43 am »
А да ви отворам една тема Скопјанишча vs. сите други?  :)

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2663
  • Слобода или смрт
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #745 на: 30 Декември 2013, 00:55:03 am »
Па добро 3 па до 5 години ќарете и вие а после ако некој планира таму да остане си купува стан.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #746 на: 30 Декември 2013, 00:57:34 am »
Таман да си го купам а после ќе му го продадам истиот.

Нема потреба, Исусе




Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #747 на: 30 Декември 2013, 01:11:09 am »
Кими, кој ќе ни ги плати становите со киријата нивна ако не доаѓаат тие?
имам клиент за парно што само тоа работи. рента станови на провинцијалци. има 4 згради, лично негови со по 12 и 16 станови... се отепа пари зимајки.

со кириите прави нов објект сега... и тој за рента... без никаква намера за продажба...

да се вратиме на темата... доста више провинцијалци ово оно...

маглава што се спушта пак ке ги ебе кокошките и нашите плуќа...

« Последно менување: 30 Декември 2013, 02:31:10 am onak »
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6568
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #748 на: 30 Декември 2013, 03:35:54 am »
Neka ima magla use nekoe vreme, barem da ne mi stojat samo za ukras zoltite svetla. :D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13718
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #749 на: 30 Декември 2013, 07:56:31 am »