Автор Тема: Чистење резервоар  (Прочитано 2389 пати)

Отсутен tsd

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 30
Чистење резервоар
« на: 28 Октомври 2019, 10:16:43 am »
Здраво дечки, сакам да направам чистење на резевоарот за бензин (астра г 1.4 2009) ама не наоѓам никаде некој што го работи тоа?
Има талог внатре и дури ми нарави и проблем со регулаторот на притисок на гориво. Адитиви не ставам од принцип па сакам механичко чистење.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Чистење резервоар
« Одговори #1 на: 28 Октомври 2019, 14:20:03 pm »
Оди на Лукоил и по грешка ставете дизел.

На нивен трошок ќе биде чистењето.

Се шалам. Вадење резервоар не би требало да е комплициран зафат..

Уствари, не знам ни дали се вади воопшто резервоарот за ваква работа.

Интересно..

Отсутен tsd

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 30
Одг: Чистење резервоар
« Одговори #2 на: 28 Октомври 2019, 14:42:44 pm »
:) Имам талог у резервоар а имав и дефект предизвикан од некаква леплива материја што ги блокираше усисните вентили па ми направи сокрш внатре. Од разговор со повеќе мајстори, главна претпоставка е дека е од лошо гориво, можеби од адитивите шо ги додаваат на една од нашиве бензински, бидејки  и претходно наоѓале мрсулава материја по резервоари.
Теоретски не е ракетна технологија само треба некој шо знае како (јер пластичен)  и шо има добар вап и добар компресор за воздух шо после би го исушил резервоарот.
Нигде не наоѓам таков, цел интернет го превртев и сите шо ги знам ги препрашав. Ќе видиме дали ќе најдам. :)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Чистење резервоар
« Одговори #3 на: 28 Октомври 2019, 14:47:41 pm »
Не знам дали е мит, Некој да не ти ставил шеќер во резервоарот?

Отсутен Vojvoda

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Одг: Чистење резервоар
« Одговори #4 на: 28 Октомври 2019, 14:50:21 pm »
imav 101 ova ti go kazuvam pred 20 god celo vreme karburatorot  se Zatnuvase celo vreme go vozev na rezerva benzinot skap  go izvadi eden majstor vo pp i toa sto go vidov imase mnogu rgja garez i mn gjubre poslem go nemav toj problem a toa so lepliva materija mozebi litar imase kako mrsuli
« Последно менување: 28 Октомври 2019, 15:58:24 pm Vojvoda »

Присутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 636
Одг: Чистење резервоар
« Одговори #5 на: 28 Октомври 2019, 16:21:54 pm »
Имав сличен проблем во 2013 или 2014г, со нафтата од Лукоил. Не го чистев резервоарот, но мајсторот ми стави некој адитив. Од тогаш на секој 3 месеци си ставам адитивче, од Wurth, што го има по бензинските, накај 250 ден.

Отсутен tsd

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 30
Одг: Чистење резервоар
« Одговори #6 на: 29 Октомври 2019, 09:32:05 am »
Еми останува или сам да пробам да го чистам со вап или да напунам и да лупнам адитиви па да се молам дека ќе иам среќа. Скупа лотарија у пичку.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Чистење резервоар
« Одговори #7 на: 29 Октомври 2019, 10:06:40 am »
Ако го извадиш, чистењето е најмал проблем потоа.