Автор Тема: Совети за ребраст каиш?  (Прочитано 93572 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #465 на: 09 Јули 2024, 08:04:52 am »
Што би добил тој "мајстор", ако ете му ги замени деловите ? Прво тешко дека би ги продал на некој, а и да успее, не би ќарил повеќе од 500 денари. Ако е мајстор, нема потреба да лажи и прави превари, тие таквите поминале покрај мајстори.
lugjeo za 50 denari se lazat, ne za 500.
Inaku, imat i kameri.... Pa kaj saka neka te prakja.
« Последно менување: 09 Јули 2024, 12:28:58 pm Bicikle »

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #466 на: 09 Јули 2024, 09:44:45 am »
@n1kola ги враќаат во продавницата што редовно набавуваат делови (или друга за делови, кешот барем сите знаеме дека функционира беспрекорно)...

Добро масло со добри филтри е 120-150еур куповна. Така да, сите комбинации се во игра.
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #467 на: 09 Јули 2024, 09:48:57 am »
За ЕГР офф ми дремеле и ми кажувале што да правам и како. Треба да ги бркам?
- "Пази жиците"
- "Ај провери успат колку километри има"
- "Оригинална е дијагностикава?"
- "Дај да видам шо мапи имаш?"
- "Брат, колава мака нема, Плетвар со 140 го качува, понатака едно чипче можи, не дека нема сила сега"
И такви слични муабети додека го бараш ЕГР-от детално во мапата.

Сѐ додека механичарот ми вели дојди и види си што ти менувам, а не да те лажат како во овластен и слично, тогаш е во ред. Мајсторот има прилично ново Пежо, кое е сервисирано во овластен поради гаранција, наплатени му биле филтри кои не биле сменети. Исто и Полото од другарот кога го однесовме кај него - наплатени сите филтри, а поленовиот црн до даске, бензинскиот со VW лого и датум на производство 05', сменети пред очите на газдата кај механичарот кај кого одам јас.
Taa navika da si ja smenis. Ne dozvoluvaj da ti visat na glava, dodeka visat ne raboti zastani. Mora da se naucat, neka sedi na strana vo senka so kafence/sokce i neka ceka

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #468 на: 09 Јули 2024, 12:15:34 pm »
Aко немаш доверба на мајсторот, не ја носи кај него,
ако сакаш да му наредуваш/висиш, направи си ја сам.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #469 на: 09 Јули 2024, 12:42:41 pm »
e koj majstor e od doverba ? Ne velam nemat, ama ushte ne su sretnal.
Edna anegdota, mu nosam da smenit greac ( sekako deka mozhe i da e zapecen i da se skini i znam deka moze da se iskomplicira, i podgotven sum da si platam ako se desi neshto, sekkao moze da ostani v blok, kje si pali i bez nego, ne baram mislostina), auu vak taka zaglaven bese ne znam ti shto, ok de mu velam, nema problem, kolku treba 500 denari heh.Pa dobro sekako ne ti ja ostajv za bez pari da mi go smenish, da izlezeshe na pravoili da imav udarna sam kje go izvadev. Ok, posle nekoe vreme gori ushte 1 greac, go nosam, poshto kao aj za polsat saat rabora da ne odam doma pa od pola par da se vrakjam, mu velam kje pocekam ( neshto bez veza muabeti prajvme), stvarno beshe zaglaven, 15-16 pari mu praeshe odshtrafi- zashtrafi dur pushti, a velit ovaj me izmaci, drugiot nekni shto go donese odma izleze xD Greacot + check na dijagnostika pak 500 tki. :D i to ovaj e eden od po saglamliite shto gi zna. prv pat da vida nekoj da stajt na greac bakarna mast pred da go montirat, kako shto e po propis.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5387
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #470 на: 09 Јули 2024, 12:49:08 pm »
Подобро така да си седниш настрана да го почекаш, нормално ако самиот мајстор дозволува. Мене ми е 3 километри подалеку и на 40 степени да се печам пешки до дома, не фала, подобро да почекам за 30 минути да ми смени масло и сите филтри, отколку 30 минути на сонцево да се печам. Плус на ридче седи...

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #471 на: 09 Јули 2024, 12:50:42 pm »
e koj majstor e od doverba ?

Toj што ти ќе си го одбериш, нема ранг листа никаде.   ;D

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #472 на: 09 Јули 2024, 13:07:41 pm »
abe nema kanal\dvor... inaku.. heh

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1057
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #473 на: 09 Јули 2024, 19:43:32 pm »
e koj majstor e od doverba ? Ne velam nemat, ama ushte ne su sretnal.
Edna anegdota, mu nosam da smenit greac ( sekako deka mozhe i da e zapecen i da se skini i znam deka moze da se iskomplicira, i podgotven sum da si platam ako se desi neshto, sekkao moze da ostani v blok, kje si pali i bez nego, ne baram mislostina), auu vak taka zaglaven bese ne znam ti shto, ok de mu velam, nema problem, kolku treba 500 denari heh.Pa dobro sekako ne ti ja ostajv za bez pari da mi go smenish, da izlezeshe na pravoili da imav udarna sam kje go izvadev. Ok, posle nekoe vreme gori ushte 1 greac, go nosam, poshto kao aj za polsat saat rabora da ne odam doma pa od pola par da se vrakjam, mu velam kje pocekam ( neshto bez veza muabeti prajvme), stvarno beshe zaglaven, 15-16 pari mu praeshe odshtrafi- zashtrafi dur pushti, a velit ovaj me izmaci, drugiot nekni shto go donese odma izleze xD Greacot + check na dijagnostika pak 500 tki. :D i to ovaj e eden od po saglamliite shto gi zna. prv pat da vida nekoj da stajt na greac bakarna mast pred da go montirat, kako shto e po propis.

Битола за греач ако не е запечен барат 500 ден, ако се скини 3500 ден, пред една недела јас го менвав само шо го кладе клучо мајсторо одма пушти за 30 сек си зеде 500 ден се изедов шо не пробав сам дома да го извам :)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #474 на: 09 Јули 2024, 22:54:30 pm »
abe ako skinit nemat zbor, treba nekoj da dojt so mashina, da go namestit pravo , da ne ti go rasipit navojot... ako imash udarna da, i kaj mene odma pushti ama posle negde zaglavi... ne izlagashe , a labav beshe. Probav so shtafilica ( oti imat torque limitter), jok, ne pushto, so kluc da go zapnev mi beshe rizik nekako... a tie udarnite nemav... poarni 500 tki, nego 3500... :D
Taka da, ako si nemal udarna ic da ne ti e maka, kje si go skinel naj verojatno. A i psole ko pushti morashe da se vrtit i da go krevash na gore isto vremeno. ti trebaat takvi kleshti( a jas nemam). taka da... ne se sakledisuj :D