Автор Тема: Сервисер за проблем со затворање на вентилација на Рено Меган 1.6  (Прочитано 3455 пати)

Отсутен spike15_mk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 40
  • Human DE-volution
Здраво живо,

Имам Рено Меган 1.6. Колата а како и сите работи си ги пазам и одржувам до OCD левел. На колава имам дадено едно брдо пари за поправки(Ова е тема за друга дискусија  ;D)се до моментот кога ќе се зезне нешто ситно што не може да се направи. Колата од кога ја имам, една година ја сервисирам кај Тахир-Рено Сервисна Гаража веќе една година. Човеков иако е поскап до сега да чукнам се што ми има направено до сега се покажало добро(иако прочитав некои постови сега што малце ме замислија искрен да бидам).
Проблемов е што не се затвора вентилацијата да можеш да направиш внатрешно циркулирање на воздухот или да зема чист од надвор. Као мајсторов пробуваше некој клапна али не било до тоа, некоја кутија или сл било проблемот али за тоа требало цела маска напред се да се извади за да се стигне до неа. Прашањево е дали имал некој искуство со ваков проблем или знае  некој што го работи ова?

Благодарност,
...And Justice For All

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Под итно да смениш сервисер.

Отсутен spike15_mk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 40
  • Human DE-volution
Под итно да смениш сервисер.

Mikius, прочитав неколку постови(незнам зошто толку касно ми текна), али пак ќе кажам до сега освен што е поскап друга мака не сум видел. И ај проблем со презакажување. Има нешто што уште не знам ? Ако не е за форум пиши ми ПМ, барем просветли ме.
...And Justice For All

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Па мислам имаше на форумов каде што ставал фалц делови или воопшто не менувал делови, така нешто беше.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Тоа што си дал брдо пари по колата не е до колата туку до Тахир преварата. Измислува дефекти и скапо продава кинески ѓубриња како оригинал

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Шо генерација е меганот?

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
Твојот проблем со рециркулацијата не го врзувај со мајстор за Рено, односно не барај специјално мајстор за Рено, моја препорака ти е А.Ц.Е. клима (Вебасто) кај поранешно Раде Кончар, барај го Саше, можно е во твојот случај да не ти работи моторчето што ја придвижува клапната за воздухот (надвор/рециркулација) ама сепак треба точна дијагностика пред таков зафат
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен spike15_mk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 40
  • Human DE-volution
Твојот проблем со рециркулацијата не го врзувај со мајстор за Рено, односно не барај специјално мајстор за Рено, моја препорака ти е А.Ц.Е. клима (Вебасто) кај поранешно Раде Кончар, барај го Саше, можно е во твојот случај да не ти работи моторчето што ја придвижува клапната за воздухот (надвор/рециркулација) ама сепак треба точна дијагностика пред таков зафат

Да Филип во право си, чисто само детално појаснив. Фала ти на совет, ќе имам предвит мајсторот што ми го препорача.
...And Justice For All

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Тоа што си дал брдо пари по колата не е до колата туку до Тахир преварата. Измислува дефекти и скапо продава кинески ѓубриња како оригинал

Тачно

Отсутен spike15_mk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 40
  • Human DE-volution
Тоа што си дал брдо пари по колата не е до колата туку до Тахир преварата. Измислува дефекти и скапо продава кинески ѓубриња како оригинал

Тачно

Ве веруам и вас, секој има искуство различно, ама криво седи право збори за мене, до сега мака со тоа што е сработено ја не видов. Малце е поскап..али не ме тепајте сега за сега не приметив кај мене нешто сомнително. Е сега ако ми има измислено нешто, алал нека му е!
...And Justice For All

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
На еден пријател, му фаќало нешто на вентилаторот за парно, му наплатил вадење шалтабла.
Кога повторно му се случи исто, му кажав (од искуство на мојот меган) да извади филтер за полен и да го вклучи вентилаторот на најјако да ги продува лисјата Решен проблем за 5 минути.

На еден другар кој отишол да смени уље, филтри, покрај тоа му рекол кратка спона за менување, сменил, отишол на центрирање, таму му рекле долгата била за менување. Се вратил, се расправале...се договориле да му ја врати кратката а да ја замени долгата ама немал на лагер, ќе ја порачувал....АПП ;D

Итн, да не спомнувам за одисеите со твингото на поранешна моја газдарица, и други муабети што кружат.
Чудо е како сеуште работи.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Тоа што си дал брдо пари по колата не е до колата туку до Тахир преварата. Измислува дефекти и скапо продава кинески ѓубриња како оригинал

Тачно

Ве веруам и вас, секој има искуство различно, ама криво седи право збори за мене, до сега мака со тоа што е сработено ја не видов. Малце е поскап..али не ме тепајте сега за сега не приметив кај мене нешто сомнително. Е сега ако ми има измислено нешто, алал нека му е!
Брат, не знам како прошло толку време. Јас на второто одење го провалив каков лажго е. Значи така дебилски лажеше дури помислив скриена камера да не е.
Да имам доверба во таков преварант во кола да ми чепка? Па семејство возам во колата да му се невиди, не е точак ебаго.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Бате уште еднаш ќе пробам ако сакаш да ти се поможи, тоа што имаш 1.6 мотор ич не е битен, вкабина сите се исти.

Шо генерација е меганот?

Отсутен spike15_mk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 40
  • Human DE-volution
Бате уште еднаш ќе пробам ако сакаш да ти се поможи, тоа што имаш 1.6 мотор ич не е битен, вкабина сите се исти.

Шо генерација е меганот?

Фала ти на совет !

Извини предходниот коментар сум го прескокнал.
...And Justice For All