Автор Тема: Мислење/искуства за купување на Голф 7 1.2 TSI и Тојота Аурис/Корола 1.2Тurbo  (Прочитано 12902 пати)

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3850
Луѓе што возат Алфа и Фиат не одат во сервис за ситници дури  под гаранција да е. Не гледаш  Марјанот на секој редовен сервис мења ракохват а Симо не помислува во сервис да оди за светната сијаличка на MCF. :D

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7043
Рангирањето е направено со анкета на сопствениците, не со некоја статистика од пријавени дефекти во сервис или на технички.
Секој што купил нова Алфа или не дај боже Фиат, ако оди до еднаш месечно на сервис мисли дека му се погодила колата ;D

Идеме на сервис пошо механичарите ни се најдобри другар, да ги видиме како се, поправките се онака да не се седи бесцелно ;D

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11727
  • Архитект
Јас две алфи имам, а цел месец не сум отишол у сервис.... Мора некој малер да ме степа наскоро :)

Јас не ни одам на сервис веќе.
Си спуштив сервис мануал - туториал - степ бај степ. Се сам си правам.

;D

Отсутен vlatko05

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 337
  • k24a3
Мислам дека моментално ПСА, Форд и Фиат имаат најдобри мали турбо бензинци. Но тоа сега се менува. Напаѓаат и Рено со ТЦЕ, Опел со Екофлекс, Фолксваген со тси и тоа е добро во принцип за нас потрошувачите.

ПСА го купи Опел колку шо знам.. Друго, 1.0 Т-Гди на Киа и PureTech моторите на Citroen не ги спомнавте.. Како се тие покажани?

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2645
PureTech беше мотор на годината во европа, лани полани...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34049
  • Таков е животот... јебига
Мислам дека моментално ПСА, Форд и Фиат имаат најдобри мали турбо бензинци. Но тоа сега се менува. Напаѓаат и Рено со ТЦЕ, Опел со Екофлекс, Фолксваген со тси и тоа е добро во принцип за нас потрошувачите.

ПСА го купи Опел колку шо знам.. Друго, 1.0 Т-Гди на Киа и PureTech моторите на Citroen не ги спомнавте.. Како се тие покажани?
PureTech na Peugeot i Citroën se istite motori. Opel e kupen od PSA no seuste ima mnogu prodadeni i seuste vo ponuda. Kia/Hyundai se seuste mnogu novi motori od prva iteracija. Mozes li da najdes i postiras kakvi se iskustvata so tie motori?

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk


Отсутен vlatko05

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 337
  • k24a3
Мислам дека моментално ПСА, Форд и Фиат имаат најдобри мали турбо бензинци. Но тоа сега се менува. Напаѓаат и Рено со ТЦЕ, Опел со Екофлекс, Фолксваген со тси и тоа е добро во принцип за нас потрошувачите.

ПСА го купи Опел колку шо знам.. Друго, 1.0 Т-Гди на Киа и PureTech моторите на Citroen не ги спомнавте.. Како се тие покажани?
PureTech na Peugeot i Citroën se istite motori. Opel e kupen od PSA no seuste ima mnogu prodadeni i seuste vo ponuda. Kia/Hyundai se seuste mnogu novi motori od prva iteracija. Mozes li da najdes i postiras kakvi se iskustvata so tie motori?

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk


Па и нема многу по интернето за овие мотори, зато прашав да сподели искуство некој ако има. Мое мислење е дека Корејците со овај мотор сигурно не заостанват зад VW, PSA и Фиат на пример..