Автор Тема: Совет за телефон  (Прочитано 89014 пати)

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Совет за телефон
« Одговори #375 на: 10 Септември 2012, 22:41:58 pm »
како работи мазно то виндоусот ебасиму коренот ..
па исто вака мазно работи и мојов телефон (live with walkman) ....

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Совет за телефон
« Одговори #376 на: 11 Септември 2012, 00:38:39 am »
нокиа да имаа саглам софтвер,ајфон хтц и самсунг уште ќе си играа со курињата во песок

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Совет за телефон
« Одговори #377 на: 11 Септември 2012, 08:48:49 am »
@Smichka: многу голема вистина велиш! Ама знаеш и она како беше, „Баба да имаше куре, ќе беше дедо“ :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Совет за телефон
« Одговори #378 на: 11 Септември 2012, 08:49:17 am »
Сега имаат салам софтвер.
Само треба да го насочат во правилен правец.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Совет за телефон
« Одговори #379 на: 11 Септември 2012, 08:51:16 am »
Ќе мораат МНООООООООГУ да вложат, додека да се вратат на респектабилно ниво... Многу изгубија што непотребно го форсираа оној Симбианон никаков.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Совет за телефон
« Одговори #380 на: 11 Септември 2012, 09:05:29 am »
Хардверот го имаат. Само му требаше софтвер.
Сега и тој го имаат.

Само да немаат киксови и тоа е тоа.
Сега сите апликации се прават наеднаш за ајфон, андроид и виндовс.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Совет за телефон
« Одговори #381 на: 11 Септември 2012, 09:12:25 am »
Windows mobile не каска малце (поише) со апликации и поддршка зад iOS и Android?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Совет за телефон
« Одговори #382 на: 11 Септември 2012, 09:41:05 am »
http://www.techradar.com/news/phone-and-communications/mobile-phones/windows-phone-8-release-date-and-latest-details-1065086

"The problem for Windows Phone is less the existing users – who tend to be enthusiastic as well as demanding – and more selling the phones.

The partnership with Nokia is certainly helping, as will the announcement that the Windows Phone Marketplace is now up to 100,000 apps with more coming - from the PayPal support for Wallet to iPhone must-haves like Words with Friends and Audible, plus Zynga's newly acquired Draw Something...."

Ќе гледат да стигнат многу брзо, како андроид.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Совет за телефон
« Одговори #383 на: 11 Септември 2012, 09:51:43 am »
абе имам windows 7.5 Mango, на HTC Radar, скоро година дена. Шо да кажам 3 пати е побрз од андроид телефон со исти перформанси ама, е прееемногу ограничен во поглед на модификации. За да земам една песна мр3 да си ја ставам како рингтон треба 3 саати да бидам на компјутер закачен на нивниот Zune софтвер и милион модификации. Ама кога ке се навикнеш и не е така лош. Internet Explorerot ми е милион пати подобар од на андроид а и сега чекам да видам 7.8 кога ке даде да направам апгрејд па шо ке има различно.

и да секоја една апликација се плаќа, има и бесплатни ама тапанарија. 90% што е Free на андроид овде се плаќа

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Совет за телефон
« Одговори #384 на: 11 Септември 2012, 10:04:29 am »
Мене многу ми се допаѓа тоа што решија да се различни од конфекцијата андроид.
За прв пат нешто различно од ајфон, а подеднакво привлечно.
Комбинацијата Нокиа и Виндовс мислам дека ќе биди доста добра.
Конечно Нокиа ќе се врати кон пазарот на смартфони.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Совет за телефон
« Одговори #385 на: 11 Септември 2012, 10:13:10 am »
абе имам windows 7.5 Mango, на HTC Radar, скоро година дена. Шо да кажам 3 пати е побрз од андроид телефон со исти перформанси ама, е прееемногу ограничен во поглед на модификации. За да земам една песна мр3 да си ја ставам како рингтон треба 3 саати да бидам на компјутер закачен на нивниот Zune софтвер и милион модификации. Ама кога ке се навикнеш и не е така лош. Internet Explorerot ми е милион пати подобар од на андроид а и сега чекам да видам 7.8 кога ке даде да направам апгрејд па шо ке има различно.

и да секоја една апликација се плаќа, има и бесплатни ама тапанарија. 90% што е Free на андроид овде се плаќа

Ако НЕ тие џејлбрејкуван ајФонот, онда многу малку простор имаш за било какви модификации :)

Ова не е нешто поразлично од iPhone + iTunes комбинацијата.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Совет за телефон
« Одговори #386 на: 11 Септември 2012, 12:24:52 pm »
Порачан е таблет Фуџицу со Windows 8, да видиме како ќе се покаже...

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Совет за телефон
« Одговори #387 на: 11 Септември 2012, 14:56:17 pm »
денеска ја рутирав хпериата,се препороди телефонот,во најмала рака дупло побрз,одлична ствар

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
Одг: Совет за телефон
« Одговори #388 на: 12 Септември 2012, 01:13:14 am »
Има некаде инструкции  како се рутира,имам икспериа реи и што добивам со рутирањето,што губам,позитивни и негативни работи?????
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Совет за телефон
« Одговори #389 на: 12 Септември 2012, 01:50:00 am »
јас имам некој проблем со усб кабелчето или конекторот незнам и неможам да го апдејтувам телефонот и моментално користи 1.6 андроид,уствари ја ништо не користам од андроид.

Е сега со рутот генерално телефонот може да се каже дека е малце побрз но тоа најдобро може да се осети со понов софтвер барем 2.3,најголема придовка од рутот е интернет,значи телефонот е тродупло побрз на интернет,едноставно разликата е преголема како да си отишол од 100 на 200 коња :)

а за рутирање симни си z4root го има по нетов беспари е,само што треба да користиш софтвер под 2.1 иначе нема да фати

Генерално препорачувам рут на телефон :)