Автор Тема: BMW e36 318 tds  (Прочитано 27605 пати)

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #45 на: 07 Октомври 2018, 19:36:20 pm »
Анѓеле од работа ;D
ps: убави!

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #46 на: 07 Октомври 2018, 20:01:54 pm »
Како е постапката за вградување на angel eyes ? Колку кеш отприлика и кој би ја средил постапката. Опасност/ризик ? :D

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #47 на: 08 Октомври 2018, 22:34:52 pm »
Анѓеле од работа ;D
ps: убави!

Фала Анѓеле  ;D

Како е постапката за вградување на angel eyes ? Колку кеш отприлика и кој би ја средил постапката. Опасност/ризик ? :D

Мојте веќе беа монтирани само сменив трафо. Го купив од Ebay околу 150 ден. тука се околу 500.
Значи околу 300 ден 2 трафоа, ~30$ круговите.
Се зима струја од позиција, но за да се наместат круговите мора да се извадат фаровите и се печат во рерна за да се стопи лепакот и после се затвараат со силикон. Мојте не се баш убаво затворени кога врне маглат треба да ги проверам.
Тоа е тоа одприлика јас како што кажав не сум местел но мислам не е многу страшно освен ако не ги препечеш па да мора да ги јадеш после ;D ;D

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #48 на: 09 Октомври 2018, 00:17:33 am »
Не се залепени него имаат гумици и се ваѓаат многу лесно... Инаку мотажата е многу лесна, единствен ризик е спој ако направиш мада ќе изреагира осигурачот.. Јас кај мене кнап влагаа круговите во тоа пластиката одоколу па им ставив супер лепак сосема малку.. Баш пред 1 месец ми прегоре едниот круг па треба да си порачам...

На тие горните три и долните две се држи..


Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #49 на: 10 Октомври 2018, 18:58:44 pm »
Знам дека на другар фаровите беа лепени затоа и така пишав.

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6909
  • хаУс мајстор
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #50 на: 10 Октомври 2018, 19:16:15 pm »
На е36 се лепени, на е39 се на жлеб.

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #51 на: 05 Декември 2018, 00:34:11 am »
Едно ладно утро верглај еднаш верглај двапати па и трипати BMW то алфа станало. Не пали. Си дојдов од работа потопло времето верглај еднаш одма запали. Па така на 26.10.2018 ги сменивме 4те греачи од кој 2 беа цркнати со нови Денсо. Исто така беше сменет и термостатот.
Колата во возење има парно но кога ќе застане во место почнува да дува ладно поради тоа и беше сменет термостатот но ништо не се смени. Работната температура беше нормална што според мене асоцираше на тоа дека не е до него ама ајде. Некако ја баталив таа работа па во меѓувреме на ден 20.11.2018 сменет е летниот со зимски сет. Со летните поминато 4.530 км. Разлика од 17ки на 15ки има многу во удобност и помалку  чукање тропање.
Е сега како залади пак реков да се навратам на проблемот со парното. Го исчистив хладњачето за парно но пак ништо. Според мене остана уште водна пумпа да се смени зошто кога е во место и да одржавам на 1 700-800 вртежи дува топло. Предпоставувам дека при работа во место пумпата не работи доволно и има слаба циркулациа на вода.

Отсутен damjanku

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 299
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #52 на: 05 Декември 2018, 00:55:07 am »
Незнам дали е ваков системот кај тебе ама може и од ова да имаш проблем со парното.

https://www.pelicanparts.com/BMW/techarticles/E36-Valve-Cleaning/E36-Valve-Cleaning.htm

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #53 на: 05 Декември 2018, 08:37:33 am »
Ако добро сватив овој немал воопшто топол воздух, јас имам затоа не мислам дека би било до ова. Сепак ќе го имам во предвид фала.

Можеби најбитното заборавив да го напоменам. Ако ја возам повеќе од 15тина минути приметив дека цревото од хладњак секогаш е како вшмукано односно како да го притискаш со рака. Поради ова и сумљам на водната дека можеби нешто не е во ред па прави некој вакум или нешто па го вовлекува цревото.

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #54 на: 20 Декември 2018, 16:19:41 pm »
Еден глуп апдејт да напишам.

Одкако залади времево напишав имам проблем со парното дува ладно во исто време почна и да капе уље од негде. Ова трае можда два месеци. Незнам веќе колку пати ја однесов колата кај мајсторов кога ја видел кога не. Ќе дојдеш од понеделник од вторник а веќе дур сум бил на работа пола ден колата кај него останала за џабе што најмногу на нерви ми иде. На крај испадна да смени хладњаче за парно за џабе исто како термостатот. Парното дува топло кога сака а и тогаш кога дува топло не е баш топло. За уљето секако неаше време да види штое проблемот 2 месеци дур ја носев сега почна 700-800 гр да тече за неполн месец што е многу.

Така решив да ја однесам на друг мајстор гледаше што гледаше ама многу уље неможе да примети ништо. Се сомнева дека тече од некој црева од бошот. Ме праша дали е ваден зошто обично при враќање стари гумички се оштетувале. Да претходниот газда го поправал бошот но јас само што ја купив колата приметив дека капе уље и ја однесов кај мојов мајстор што одам секогаш и наводно истата приказна капе од цревата од бошот ставив нови гумички. Па така новиов мајстор ме прати да го исперам моторот па за 2 дена да се  вратам да видиме од каде тече. Баш ме интересира дали капе од истото место. Ама имам предчуство дека првиов мајстор само ја заташкал работата тогаш и не е средено како што треба. Исто така од 3 црева што влегуваат во кабина 2 се топли 1 е ладно.







Уште првиот пат кога ја однесов на мајстор негде почеток на ноември да се види што е со уљето и парното си реков само да не биде ко секогаш кога одам негде последен ден пред одење да ја направам или можеби не. Сепак и овој пат така испадна еве ја нова година дојде не верувам дека ќе се среди до тогаш. Знам дека ова не е некој проблем што ќе ме спречи да извозам 500км ама ептен мразам што мора да биде вака после тоолку акање.  :)


Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1050
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #55 на: 20 Декември 2018, 20:25:32 pm »
за проблемот со парното, провери ги цревата на вентилот бр.1 на сликата.



едит: сега гледам погоре дека веќе ти го предложиле истото, ама водената пумпа под итно на проверка/замена.

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #56 на: 20 Декември 2018, 21:08:38 pm »
@zvonkog Ќе му ја покажам сликава нареден пат кога ќе одам  јас не го сваќам баш ова а за водната пумпа двајцата ми рекоа дека е добра.

Падна и првата жртва од перењето на моторот Аngel eyes-от од десниот фар и тоа само едниот круг не свети. Ме фати малер периодов

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1050
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #57 на: 21 Декември 2018, 07:12:26 am »
вентилот би требало да е десно од моторот, позади шипката за уље, можеш и сам да ги провериш на рака цревата, поготово на загреан мотор, кога не ти дува топло, ако едно е ладно, тогаш вентилот заглавува.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #58 на: 21 Декември 2018, 10:38:55 am »
Ако треба слики да му покажуваш тури му курот. Смени си мајстор среди колата ..

Отсутен Djokica

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 822
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #59 на: 21 Декември 2018, 12:32:39 pm »
Ако треба слики да му покажуваш тури му курот. Смени си мајстор среди колата ..
Убаво кажано 😀