Автор Тема: Читање и запишување на софтвер на мазда 3?  (Прочитано 4047 пати)

Отсутен steff_92

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 89
Одг: Читање и запишување на софтвер на мазда 3?
« Одговори #15 на: 27 Март 2018, 08:26:39 am »
За исчитување мислам дека била кој електроничар за автомобили ќе ти направи услуга (нормално без гаранција) за околу 20-30е.
Ќе ти сними фајл кој што ќе му дадеш, а за неговата функционалност нормално нема да гарантира. Ниту пак за ECU ако не помине успешно запишувањето, па ќе мора да си купиш друг.

Како јас направив со истава желба.

Купив друг компјутер 30Е половен со ист број од ист мотор (за Audi станува збор) и на него го ископирав Immo од стариот ECU, а на нови 2 чипа ставив фајл кој што ме почасти еден пријател и купениот компјутер уствари бидна чипувана верзија со 140hp и сменет torque. Оригиналниот ECU си го оставив како резерва.

Само фајлови по интернет ги продаваат околу 100е, има Бугари и Срби. Е сега на кој колку ќе веруваш твоја одлука.

Отсутен antibiotic1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 297
  • МАЗДАШ
Одг: Читање и запишување на софтвер на мазда 3?
« Одговори #16 на: 27 Март 2018, 11:14:20 am »
За исчитување мислам дека била кој електроничар за автомобили ќе ти направи услуга (нормално без гаранција) за околу 20-30е.
Ќе ти сними фајл кој што ќе му дадеш, а за неговата функционалност нормално нема да гарантира. Ниту пак за ECU ако не помине успешно запишувањето, па ќе мора да си купиш друг.

Како јас направив со истава желба.

Купив друг компјутер 30Е половен со ист број од ист мотор (за Audi станува збор) и на него го ископирав Immo од стариот ECU, а на нови 2 чипа ставив фајл кој што ме почасти еден пријател и купениот компјутер уствари бидна чипувана верзија со 140hp и сменет torque. Оригиналниот ECU си го оставив како резерва.

Само фајлови по интернет ги продаваат околу 100е, има Бугари и Срби. Е сега на кој колку ќе веруваш твоја одлука.
Е тоа е добар совет. Ке идам вањда за 2 викенда за софија има еден дечко има само мазди растурени ке земам еден, гледам по бг ги има за 50-60евра и најбезбедно е така.
Old Mazda's never die, they just get faster.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Читање и запишување на софтвер на мазда 3?
« Одговори #17 на: 27 Март 2018, 11:24:19 am »
Само фајлови по интернет ги продаваат околу 100е, има Бугари и Срби. Е сега на кој колку ќе веруваш твоја одлука.

Јас ќе ти најдам оригинални фајлови ECU мапи за 500 денари :)

Отсутен steff_92

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 89
Одг: Читање и запишување на софтвер на мазда 3?
« Одговори #18 на: 27 Март 2018, 11:44:54 am »
Само фајлови по интернет ги продаваат околу 100е, има Бугари и Срби. Е сега на кој колку ќе веруваш твоја одлука.

Јас ќе ти најдам оригинални фајлови ECU мапи за 500 денари :)

Не беше муабетот за оригинални туку за модифицирани.
Лошо се разбравме изгледа.

Отсутен antibiotic1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 297
  • МАЗДАШ
Одг: Читање и запишување на софтвер на мазда 3?
« Одговори #19 на: 27 Март 2018, 14:43:21 pm »
Само фајлови по интернет ги продаваат околу 100е, има Бугари и Срби. Е сега на кој колку ќе веруваш твоја одлука.

Јас ќе ти најдам оригинални фајлови ECU мапи за 500 денари :)
Имам фала, а имам и модифицирани за некои аута. Ако треба на некој нешто нека пише ЗА ИЧ ПАРИ ке му пратам :)
А и да немам ке се потрудам да најдам.
Но немам познавања истите да ги чепкам затоа за мапа за мојата ке си платам.
ПС. Кој го интересира да најде спремен човек кој едитира мапи повелете линк, и истиот можете да го отворите како да сте GoogleBot (се инсралита и се бира од плугин со назив USer Agent Switcher)
http://mhhauto.com/Thread-tuning-file-service--60836
Според она што го прочитав ludbe  е најмногу фален на истиот форум, но секако изборот е ваш. Ке видиме како ке искочи на крај , јас сум на план него да му го пратам фајлот да го едитира.
« Последно менување: 27 Март 2018, 14:50:52 pm antibiotic1 »
Old Mazda's never die, they just get faster.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Читање и запишување на софтвер на мазда 3?
« Одговори #20 на: 27 Март 2018, 17:37:19 pm »
Јас би ти препорачал внимателно да пристапиш на ова.
Големи заебанции се прават.
Со ум :)