Автор Тема: ХАЛДЕКС СПОЈКА проблеми и решенија  (Прочитано 1257 пати)

Отсутен supermen

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
ХАЛДЕКС СПОЈКА проблеми и решенија
« на: 30 Октомври 2017, 19:12:14 pm »
Не најдов соодветна тема за халдекс спојка па ако веке има нека се спои со неа.
Имам бора караван 4motion 2000г ТДИ 85КВ,пред некое време приметив дека задниот погон не е активен,ја проверив пумпата не работеше,ја попраив почна да работи ама во рикверц на свртување правеше звук позади,го сменив стаив половен халдекс и сеа е добар донекаде ама не е као што треба,половен ко половен не го знаеш каков е и тој прави некој мал звук во рикверц ама за разлика од мојот е перфектен.
Дали некој имал проблеми со халдекс спојките и дали некој у државава има да сервисира халдекс спојка.

забораив да напишам
се скапав по нет читајки по цел свет,никаде не најдов некој да го решил тој проблем без да смени комплет халдекс спојка,или барем ја не најдов некој да го решил.

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3023
Одг: ХАЛДЕКС СПОЈКА проблеми и решенија
« Одговори #1 на: 30 Октомври 2017, 19:41:07 pm »
Гуглајќи по нет наидов на Сатра и Аутомакедонија, двете пишува дека поправаат Haldex...

Некаде во Скопје пред некој ден видов Haldex знаменце, ваљда сервис беше ама не можам да се сетам каде.

Отсутен supermen

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: ХАЛДЕКС СПОЈКА проблеми и решенија
« Одговори #2 на: 30 Октомври 2017, 19:48:13 pm »
Кога ке го видиш пак маркирај го и  пиши тука,мене живците ми ги скина халдексов овие три дена и накрај го сменив со половен кој и баш не ми е по кеиф ама далеку подобар од мојот.
Стриот би го репарирал за резерва ако е можно некој да репарира,многу зезанции прави халдекс контролорот кој се наодја отсрана на самата халдекс спојка