Автор Тема: Калкулатор за трошоци при регистрација  (Прочитано 51727 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Калкулатор за трошоци при регистрација
« на: 23 Септември 2015, 15:57:29 pm »
Дечки - дали некој знае некаде дали постои точен калкулатор за трошоци при регистрација на возило?

Нешто вакво: http://www.amdstip.com.mk/index.php/2012-03-18-20-41-20/2012-03-23-23-04-30 - ама ова не е точно.

Или пак да не ја има некој регулативата со точните математики? Не ме итнересира приближно „ова-е-волку-ова-е-онолку“ - ми требаат точните формули.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг:
« Одговори #1 на: 23 Септември 2015, 16:09:43 pm »
Неможе да знаеш точно пошто секој технички може различно да ти наплати за нивните услуги па да имаш разлика и до 1500 денари помалку.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Калкулатор за трошоци при регистрација
« Одговори #2 на: 23 Септември 2015, 16:10:34 pm »
Не ме интересира маржата на центарот за технички преглед - тој само ќе го додадам на финалниот резултат.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Калкулатор за трошоци при регистрација
« Одговори #3 на: 23 Септември 2015, 16:21:33 pm »
Тогаш ова може да ти заврши работа
http://www.insurancepolicy.com.mk/avto-odgovornost.asp
На ова ќе ги додадеш плус трошоците од техничкиот од 4000 па до 6000 денари зависно од кубикажата на возилото.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Калкулатор за трошоци при регистрација
« Одговори #4 на: 23 Септември 2015, 16:30:05 pm »
Не е ова тоа што ми треба - ова е за пресметка на цената на осигурувањето. Мене ми треба да се пресмета колку е еколошка такса, данок за патишта (хахаха), итн, итн.

Али фала, и ова ќе помогне - сигурно!

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Калкулатор за трошоци при регистрација
« Одговори #5 на: 08 Октомври 2017, 21:18:20 pm »
Секоја година иста заебанција... никој ЈАВНО не кажува написмено колку чини кај него ТЕХНИЧКИ преглед
 ( СЕ ДРУГО Е ИСТО И ГО ИМА НА ВЕБ САЈТОТ На  АМСМ) http://www.amdstip.com.mk/index.php/2012-03-18-20-41-20/2012-03-23-23-04-30... лани идам во здружение на возачи и си НА ЛИСТОТ  пишува некоја морска сума сума, му кажувам АБЕ лани платив толку, сега ПАК идам кај тебе... се праи на мутав и сепак мораше да намали инаку ќе си отидев...
работата е Циганчење како и за се, се кажуваат разни цени, ако може во матно некој да се излаже.. или цени КАКО за КОГО.. >:(

Отсутен volenos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 337
Одг: Калкулатор за трошоци при регистрација
« Одговори #6 на: 09 Октомври 2017, 07:56:28 am »
Супер темa брaвo. И мене ми се дoближувa регистрaцијa пa убaвo е дa знaм кoлку би плaтил. Чистo дa си нaпрaвaм мaтемaтикa пoмѓу двеве вoзилa. Дoсегa кoгa сум oдел врскa немaм штo сум плaќaл и делувa збунувaчки.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Калкулатор за трошоци при регистрација
« Одговори #7 на: 09 Октомври 2017, 10:37:30 am »
Мислам не се има сменато ништо, го имав постирано и тука:
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,20113.msg883101.html#msg883101

техничкиот преглед варира (башка и поскапува за едно 100ден годишно), ама осигурување и јавни патишта можат лесно да се прерачунаат.

Одамна сакав да постирам ама еве сега се решив, најубаво е да се бапнат овие две слики во првиот пост од другата тема за регистрација и технички преглед.

Еве вака грубо:
- не можев за технички преглед ценовник да најдам пошто секој различно си тера, ама отприлика околу 3000 ден мислам дека е со се лепенки, еко такси, итн...
- осигурување:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

- јавни патишта:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Калкулатор за трошоци при регистрација
« Одговори #8 на: 09 Октомври 2017, 21:17:12 pm »
Кај Техничкиот преглед се Вадат дека ѓоа имаат некој други поволности. Знам дека АвтоМото има бесплатно шлепање еднаш годишно ама ако си ЧЛЕН... некој даваа бесплатно перење кола ( незнам за квалитетот)... најпојќе ме нервира кога ветуваат некој бесплатни механичарски работи
( н.пр. Асуц) а тамо не може да закажеш ни со ПАРИ, стално има гужва.
Финтата е да дојдеш, па колку ти кажат за технички толку, нема да шеташ