Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 556956 пати)

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1455 на: 15 Јули 2015, 00:51:28 am »
На бензиска, каде на друго место. Без везе ти е прашањево, ко да не можеш да препознаеш стара од нова пумпа, не праам муабет за бензинска станица, туку за пумпите за точење гориво.

еве ти нова пумпа

Отсутен Ford Fikus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 421
  • Ford Focus 1.4 mk2.5
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1456 на: 15 Јули 2015, 09:33:31 am »
http://makfax.com.mk/ekonomija/kompanii/makpetrol-promovirase-novo-gorivo-ultra-lpg-plus

интересни се овие МП, ке сменат лепенка на пумпа и ново гориво :D

Овие кретениве од Макпетрол не се потрудиле ни едно интро за новиот плин да напишат. Текстов што го напишале е сopy/paste од текст за бензин.

Facepalm

Затоа сеа ќе го изедначат плинот со дизелот, демек ќе имаш исти перформанси бла бла бла......само увертира во поскапувањето што следува е ова по мене.
Али ај да не бидеме одма скептици, да потрошиме една боца да видиме што ќе се случи со болидите ;);)

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1457 на: 15 Јули 2015, 09:35:49 am »
Не, туку пошто се поскапи денар-два од другите бензински па демек тоа е ради квалитетот ама ако се паметни ло и окта нека бидат 3 денара поефтини од мп ќе ги скинат класично.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1458 на: 15 Јули 2015, 19:45:43 pm »
На бензиска, каде на друго место. Без везе ти е прашањево, ко да не можеш да препознаеш стара од нова пумпа, не праам муабет за бензинска станица, туку за пумпите за точење гориво.

еве ти нова пумпа
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Од кај да знам унатре како се технички решени? Вака од надвор пумпа си е пумпа. Затоа прашав конкретно каде ги има. Не дека ќе отрчам одма таму, туку чисто од куртоазија.,

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1459 на: 20 Јули 2015, 12:07:18 pm »
абе стандардна кола да нока на 95октани? Добро колку има тоа гориво, 80?

Баш прашај дали е на Лукоил 95-ката, пошто според мене, најлошо се однесуваше мојата кола со тоа гориво. Со 95-ката од макпетрол беше поарно.

Prasano, Lukoil 95 bil benzinot
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1460 на: 12 Август 2015, 18:28:06 pm »
Како сте задоволни од плинот на Мак Петрол? Има разлика или ... ?

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1461 на: 12 Август 2015, 20:48:19 pm »
Исто како и предходно. Никаква разлика. Во споредба со Окта, од Макпетрол ми троши со 1 литар повеќе и кога не беше ултра и сега, а исто иде. Така да си останувам верен на Окта.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1462 на: 12 Август 2015, 21:08:08 pm »
Јас потрошив 3 резервоари МП плинче, ништо не осетив... денес на лук оил напунив, пак ништо не осечам :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1463 на: 12 Август 2015, 21:11:34 pm »
Шо ќе осеќаш, не си зготвил ништо со плинот ;D
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен momak_31

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 223
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1464 на: 12 Август 2015, 22:28:57 pm »
Јас сум многу пријатно изненаден од плинот на Марија Трејд, кај стаклара. Моментално ми се бр. 1,  па Пуцко (Окта), МП ...

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1506
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1465 на: 13 Август 2015, 09:51:49 am »
Јас сум многу пријатно изненаден од плинот на Марија Трејд, кај стаклара. Моментално ми се бр. 1,  па Пуцко (Окта), МП ...

Која цена е таму? Јас последниве неколку месеци од Мак Оил ставам, преубав. Го прашав од кај го носат, ми рече Марија Трејд. Па ако има драстична разлика во цена, да тркнам до таму да го пробам.


Иначе, дали има некоја поврзаност, ама при местењето на плинот во Плимонт, ја штелуваа на плин од Мак Оил, земен од Ченто. И баш од Мак Оил најубаво ми оди колата.

Отсутен momak_31

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 223
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1466 на: 13 Август 2015, 09:55:43 am »
^
Пред околу 10 дена беше 25 ден.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1467 на: 13 Август 2015, 18:14:13 pm »
Не е во мк, али грчко шелче број еден нафта икад што сум ја турил у мерџан, па макпетрол на второ
No turbo, no fun :)

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1089
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1468 на: 15 Август 2015, 18:11:19 pm »
Екипа, што правиме од понеделник за гориво, јас денес го танкав до врв фирминиот kangoo и по 1/2 резервар kia-та , 207 и моторот....е сеа ова ке трае дур трае, после како што одад работите во Македонија алијас Северна Кореа...ќе мора да се пребацуваме на друга бензиска..ОКТА не ги бива(ше) за ништо........со Лукоил некој искуства????

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1469 на: 16 Август 2015, 01:50:25 am »
Екипа, што правиме од понеделник за гориво, јас денес го танкав до врв фирминиот kangoo и по 1/2 резервар kia-та , 207 и моторот....е сеа ова ке трае дур трае, после како што одад работите во Македонија алијас Северна Кореа...ќе мора да се пребацуваме на друга бензиска..ОКТА не ги бива(ше) за ништо........со Лукоил некој искуства????

немој да бидеш толку скептичен.. не го пропаѓаат макпетрол туку така... башак имаат они залихи некои, а плус и нема баш така од одма да им ги секнат доводите на сировина и гориво... и да останат со блокирани сметки, типувам на нај малку уште 2-3 месеци да имаат гориво...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време