Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1929578 пати)

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11310 на: 15 Август 2021, 12:42:41 pm »
Срчата е, Менде Срчата, брат му на Супата. Прекарите кажуваат доволно, нема што да се појаснува :)
Најдоброто нешто околу битолски надимаци е историјата на надимакот, плиз образложи :)

Не ја знам историјата за овие прекари, ама ако се ставени од дежурниот прекаровадач од Долно Оризари, Мартин Чуруко (Чуруко по презиме на предци, Чуруковски), а големи се шансите од него да се ставени, не верувам дека има некоја историја. Има еден што вози комбе од Колид, на комбето има слика од чипси, кроасани... горенаведениот прекародавач еднаш го услове како Чипсо и си остана Чипсо, години.
Има еден Бале, на сколија одеше со ранец на кој имаше Мазда, Бале Маздата бидна, ден денес, Гоце Мрсуло, оти е грд, Никола Чорапо, појма неам оти.
Љубе Компиро, оти во второ учителката на час по ликовно рекла да цртаат ранци. Љубе нацртал нешто тркалезно, учителката кога видела му рекла:
- Шо е ова бе, ова не е ранец, ова е компир, компир еден!
И бидна, околу 40 години си го носи прекарот.
Оливер Кулумо, оти наместо акумулатор велеше акулуматор па го завикаа Акулуматоро, со теко на времето скратено Кулумо.
Борче Дабо. Борче Дапче кога беше помал, сега Дабо.
Николче Формулата. Ко мал беше најбрз во трчање од класот.

Еве уште некој прекар од архивата на битолските прекари:

Распусто – оти е роден на 10 јуни
Лагата! – оти има куси нозе
Резило – пошол да си купва патики по влечки и по чорапи
Свиоко – живеел на некоја кривина!
Неспремното – оти ко му се пуштала некоја (грда?) и` рекол „не сум спремен“.
Сантимо – за сантим немал два метра кутар тој 199цм….
Ајкула – оти ко ќе тргал марихуана ајкули му излегвале
ЌОШО – оти Ивица се вика
ЛАНОТО – Одпрво ЛАЈНО му викаја, па се лутел многу, па после нагалено почнаја ЛАНО да го викат!
Мутето – Оти мајка му и татко му глувонеми биле
ДРЏO – домашна расна џукела
Нитрото – оти црногорец е детето и “екстремно е брзо”
Индексо – прв во цела мала се запишал на факултет
ЏОГЕРО – висок, слаб со виткана коса
Купусо – оти се истрижал неубо и личел на зелка + љубел некоја дебелка – каца.
Ленче шц – сите машки шц праеле ко ќе поминела кркркр
Џоле – Салафета ! оти женска му има фабрика за салфетки
Спидоo – оти секое лето шљака со speedo влечки по Широк Сокак!
Кофчего – интерен прекар за една висока, згодна и мрачна металка
Индексо – единствен во друштвотo со факултет
Децималнио – не е баш „точен“, нормален
Ќор – Оти на сите му викаше „Кај си Саша“
Пеце Грдио – оти имаше едно кремче и беше фаца и на сите им викаше:„Кај си бе, грд!“
ФЛОРЕ – оти љубовницата му се викаше Флорида
Казанова – оти ко казан бил во главата
Џони Walker – Австраљанецот шо го вртеше корзото по 20-30 пати денот (порано се криеше од сите со раката настрана), во последно време шеташе гушнат со сок од 1 1/2л. во пластичнo
Пожаро – оти мајка му и татко му отишле во пожарна на родителска
Струјата – оти го акна струја од појачало за бас пред да почни свирката……исто така познат како Мики-добиено по неговиот мачор………..исто така познат како Коцка-не се знај оти..
РАБРАТА – професор по биологија шо секоја реченица ја завршвал со рабра? (разбра?)
Поштенио – оти секој ден покрај поштата поминвал.
Коцката – Оти многу бил многу по коцкањето
Тротоаро – Оти едната нога му била покуса и му идела таман на тротоар да се качи.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11311 на: 15 Август 2021, 12:50:02 pm »
Абе улаф, ќе се помочам! :)))))
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11312 на: 15 Август 2021, 12:53:18 pm »
какви луди надимаци  ;D ;D ;D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11313 на: 15 Август 2021, 13:06:18 pm »
Сите потекнуваме од индијанци ;D

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11314 на: 15 Август 2021, 13:11:57 pm »
Акмако – оти ко се запознавала со Паљачо (пејачо на Чоканче) препрашала 3 пати како се вика и за да памти поубо Паљачо му рекол – абе како за палење, Упаљач ама без У – Паљач ме викат. Друго ден по корзо го видела и почнала да му вика Акмак (некако за палење Чакмак му дошло дека е)

Наиме – го прашале: „како да те викаме тебе на прекар? Цела маала има прекари.“ – одговорил: „Неќам прекар, сакам наиме да ме викате.“ и така НАИМЕ го завикале!

@Ipkisija Meskosa - казано (пиел ракија директно од казан)  ;D
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11315 на: 15 Август 2021, 13:29:57 pm »
Мене од Прилепско, најсмешен ми беше "Цуфтата" -Мрсулот.
А како деца сме се дружеле со фудбалеров Несторовски, ама како Несторо го знаевме.

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11316 на: 15 Август 2021, 13:58:27 pm »
@зоки-златен Еххх Цуфтата цел живот во Гимназија продаваше шејди сендвичи и тостови со шунка, мислам дека сега му ја затворија сендвичарата.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11317 на: 15 Август 2021, 15:07:26 pm »
Цуфтата и Несторо се комшии, живеат преку 3-4 куќи

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 698
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11318 на: 15 Август 2021, 15:11:55 pm »
Мистерија е дали швајцарец, данец, англичанец или било кој од големово добро утро донесен тука од 90ти до денес да живее и основа семејтво во балкански услови за живот би бил бетер ебиветер од балканец - домородец...

Da ti ja resham misterijata. Si e..le mamata tie finite od zapad. Kaj zena mi na rabota dojde gospodin od London da ne recham hard kor britanec (eden od malkute shto ostanaa oti se preplaveni so indusi) i na pocetokot beshe galant i vnimavashe na pravila i se. Po samo nekolku meseci pochna da ja preskokuva partizanska kako i site ostanati shto skokaat kako nesalam preku zardinjeri. Taka da nema potreba od 90ti da e donesen...donesi go vo Januari do Septemvri veke e stanat nashinec.

A vazi i obratnoto, odnesi nekoja naj golema stoka od kaj nas nekade na zapad (mozebi ne za edno leto) ke stane skroz civiliziran i vnimatelen oti tamu zakonot vazi za site

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3665
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11319 на: 15 Август 2021, 15:28:21 pm »
Од средно(Во Битола) некои интерсни прекари што ги памтам се:

Русинот оти имаше одбрано руски јазик како втор јазик.

Кусиот, оти беше 2 метра висок

Мускулот оти беше кожа и коски
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11320 на: 15 Август 2021, 15:29:00 pm »
Сања (мислам Сања се викаше) - Акмако, беше на концерт на Чоканче.
Сакаше да се запознај со Бранко (Паљачо).

Бранко: Бранко се викам, ама Паљачо ме викат.
Сања: Како?!
Бранко: Паљачо бе. Како упаљач без у!

Другиот ден низ Корзо, Сања го гледа пак Бранко.

Сања: АКМААААК, АКМААААААК! *Чакмак без Ч*

;D

Имате после наследни прекари

Филип Крцуло - татко му го викале Крцул, па и син му Крцуло.

Па други да спомениме:

Чадоро - оти плукал кога збора

Хитлеро - мајка му Германија се викала

Рафало - „фаќал“ на р и л

Кусио - 199cm е и за 1cm бил кус за да е 2 метра.

Спидото - Со Speedo влеки шетал по Широк Сокак

Блинкеро - Трепкал со очите многу

Мозоко - На сите ум делел

Пезото - Кога пиел му паѓала главата наназад и ја отворал устата. Изгледал како апаратче за PEZ бомбони.



Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11321 на: 15 Август 2021, 17:48:32 pm »
Затоа за такви скапи зафати, како вештачки заби и слично, се зима дополнително здравствено осигурување и може да ти покрие или целосно или делумно од трошоците, зависи од полисата. Има доста бесплатни услуги, барем кај стоматолозите, и мислам дека е исто како тука. Тоа што се доплаќа е со повисоки цени од тука. На пример умртвување живец, со машинско полнење или како и да е, со пломбирање, те цела интервенција, на 4ка заб платив 190 еур. Истата работа, но со рачно полнење и од оние црнине пломби е бесплата. Во Скопје за истото што го платив 190 еур во Германија, го платив 2400 денари. Но знам дека кај други стоматолози може и да е поскапо. Овие интервенции во Германија можеш да ги пријавиш за повраток на данок, па дел од парите да си ги вратиш назад.
Во Гевгелија еден куп грци си ги прават заботе, па не се мрчи за тоа. И не гледам причина зашто да се прават кавги за такво нешто и кога македонци кои се отселиле кога ќе дојдат во Македонија го прават тука. Поефтино е, па зашто да не.

Се мрчи затоа што тука не им чинело, си заминале, јадат боранија дека таму каде што заминале е топ, мед и млеко, а тука ништо не чини и ништо не функционира.

Па кога не чини и не функционира, што кур ми тука правите заби? Или шетате од кафана во кафана? Или сервисирате кола? Или се тетовирате?

И во странство има заболекари, ресторани, авто-механичари и салони за тетовирање.

Ах, да, заборавив, скапо е таму. Ама, знаеш колку е убаво?

Не бе брат, не е скапо, ти не заработуваш доволно. Таму си трет разред граѓанин. Едноставно не си дома. Сакате да го искористите само убавото и од странската држава и од дома. Тука е заебот и провокацијата.

Јас имам решение - или откако ќе се иселите не прераскажувајте колку е таму убаво, а тука катастрофа, или прераскажувајте колку сакате, ама заби правете си таму.

Не е ништо комплицирано. Арно викаше Деда од Муње - или идеш и заборавиш земљу, или остајеш, а ако остајеш, вежбаш једини начин, а то је отимање.

Плус, што ги мешаш Грците? Apples and oranges, што се тиче муабетот. Грците не се гастарбајтери во Македонија.

Правењето заби е симболика. Не мораше да се оди со ценовници.
« Последно менување: 15 Август 2021, 17:57:18 pm Diesel »

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11322 на: 15 Август 2021, 19:07:01 pm »
Затоа за такви скапи зафати, како вештачки заби и слично, се зима дополнително здравствено осигурување и може да ти покрие или целосно или делумно од трошоците, зависи од полисата. Има доста бесплатни услуги, барем кај стоматолозите, и мислам дека е исто како тука. Тоа што се доплаќа е со повисоки цени од тука. На пример умртвување живец, со машинско полнење или како и да е, со пломбирање, те цела интервенција, на 4ка заб платив 190 еур. Истата работа, но со рачно полнење и од оние црнине пломби е бесплата. Во Скопје за истото што го платив 190 еур во Германија, го платив 2400 денари. Но знам дека кај други стоматолози може и да е поскапо. Овие интервенции во Германија можеш да ги пријавиш за повраток на данок, па дел од парите да си ги вратиш назад.
Во Гевгелија еден куп грци си ги прават заботе, па не се мрчи за тоа. И не гледам причина зашто да се прават кавги за такво нешто и кога македонци кои се отселиле кога ќе дојдат во Македонија го прават тука. Поефтино е, па зашто да не.

Се мрчи затоа што тука не им чинело, си заминале, јадат боранија дека таму каде што заминале е топ, мед и млеко, а тука ништо не чини и ништо не функционира.

Па кога не чини и не функционира, што кур ми тука правите заби? Или шетате од кафана во кафана? Или сервисирате кола? Или се тетовирате?

И во странство има заболекари, ресторани, авто-механичари и салони за тетовирање.

Ах, да, заборавив, скапо е таму. Ама, знаеш колку е убаво?

Не бе брат, не е скапо, ти не заработуваш доволно. Таму си трет разред граѓанин. Едноставно не си дома. Сакате да го искористите само убавото и од странската држава и од дома. Тука е заебот и провокацијата.

Јас имам решение - или откако ќе се иселите не прераскажувајте колку е таму убаво, а тука катастрофа, или прераскажувајте колку сакате, ама заби правете си таму.

Не е ништо комплицирано. Арно викаше Деда од Муње - или идеш и заборавиш земљу, или остајеш, а ако остајеш, вежбаш једини начин, а то је отимање.

Плус, што ги мешаш Грците? Apples and oranges, што се тиче муабетот. Грците не се гастарбајтери во Македонија.

Правењето заби е симболика. Не мораше да се оди со ценовници.
Друже не знаеш шо збораш.Еве јас заработувам исто колку и колегата Германец.
И во Мк не заработуваат сите исто и во Мк иако сопствена држава си граѓанин од 2 ред.
Ако можам нештото да го одложам и поправам и направам во Мк(дали заб,дали тетоважа дали кола) ќе го направам пошо не сум глуп да платам дупло поскапо.
А и побрзо би му платил а со тоа и би го "помогнал" Македонецот отколку било кој друг.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11323 на: 15 Август 2021, 19:13:20 pm »
Сто му громова и хиљаду бубњева Дарквуда :D

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11324 на: 15 Август 2021, 19:58:33 pm »
Каде имало Аква Парк во Охрид?
На гугл излегува само во х. Изгрев - Струга.
На тој Аква парк се мисли сигурно, друг нема
Претпоставката е мајката на сите заебувања