Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1798745 пати)

Присутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3784
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3390 на: 28 Јуни 2018, 14:02:27 pm »
Има некој појма дали при промена на адреса треба да се смени пасош?

Технички ако смениш на еден документ адреса треба на сите. За другото снаоѓај се :)

Немам сменето на ниеден.

Муабетот е...

Семејството мое и јас се водиме на адреса на стан кој е продаден. Мојот пасош е до 2024, на жена ми до 2027, а на малата до 2019.

Муабетот ми е, дали треба сите да мењаме пасоши со нова адреса или нема потреба?

Мислам дека Симо имаше еден случај тензичен, ама мислам дека се работеше за промена на презиме на госпжата. По закон, во одреден рок од промената на живеалиштето треба да ги смениш сите документи во кои е евидентирана промената на адресата, вклучувајќи информации во банки и остало.

Отсутен igor_xxxx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 440
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3391 на: 28 Јуни 2018, 14:04:33 pm »
Нема да ти прават проблем. Ама не дај боже некој да ти се закатанчи, можиш да го јадиш. Исто и јас така бев. Со адреса од Скопје, пасош Битолски.
Тоа па ептен е за никаде.

@velestrumf  Брат ти е крив. Кај него обрати се за секакви потреби.
:)

Јас ти парирам, адреса Битолска, пасош Скопски :D

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3392 на: 28 Јуни 2018, 15:08:14 pm »
Пунам нафта до мене се паркира порше џип од најновине излагање батето влечката на босо. Џабе а шеми со адидаси, аир максеви, дукси, крокодили...

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3393 на: 28 Јуни 2018, 15:10:05 pm »
Требало влечката со бел чарап да ја носи? ;D
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3394 на: 28 Јуни 2018, 16:00:34 pm »
Во пасошот нема впишано адреса, така да при промена на адреса пасошот не се менува. Законски треба ЛК да се смени.

Влатко, како што ти кажа Луки, пасошот можеш да го смениш било кога а во апликацијата за промена ќе ја наведеш причината за промена.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3395 на: 28 Јуни 2018, 16:37:41 pm »
Требало влечката со бел чарап да ја носи? ;D
Po ne mu lizgalo taka :)

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3396 на: 28 Јуни 2018, 17:43:48 pm »
Одма ЕУ, НАТО, курци - палци, боље живот, брда и долини. Абе по смртта да ги пратиш ќе те поживеат...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3397 на: 28 Јуни 2018, 17:45:07 pm »
Во пасошот нема впишано адреса, така да при промена на адреса пасошот не се менува. Законски треба ЛК да се смени.

Влатко, како што ти кажа Луки, пасошот можеш да го смениш било кога а во апликацијата за промена ќе ја наведеш причината за промена.

Во мојот пасош пишува и адреса :-\

Значи у принцип, да не му се замарам за тоа а? Онда за малата ќе потегнеме процедура од тука, преку конзулат, да не идеме натаму само за тоа.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1424
  • Eбач на батерии :D
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3398 на: 28 Јуни 2018, 19:02:03 pm »
Во пасошот нема впишано адреса, така да при промена на адреса пасошот не се менува. Законски треба ЛК да се смени.

Влатко, како што ти кажа Луки, пасошот можеш да го смениш било кога а во апликацијата за промена ќе ја наведеш причината за промена.

Во мојот пасош пишува и адреса :-\

Значи у принцип, да не му се замарам за тоа а? Онда за малата ќе потегнеме процедура од тука, преку конзулат, да не идеме натаму само за тоа.

Среди за детето, па извади за вас. Што е сигурно, сигурно е.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3399 на: 28 Јуни 2018, 19:10:11 pm »
Абе да, ама детето не можам да го пишам на друга адреса нели...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1424
  • Eбач на батерии :D
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3400 на: 28 Јуни 2018, 21:40:58 pm »
@velestrumf and @Luki Junior издадоа ли официјална потврда за признавање на нашите возачки таму во Дојчланд?
Тука кажаа на вести, ама да не замачкуваат наши очи.
?
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3401 на: 28 Јуни 2018, 22:24:22 pm »
@velestrumf and @Luki Junior издадоа ли официјална потврда за признавање на нашите возачки таму во Дојчланд?
Тука кажаа на вести, ама да не замачкуваат наши очи.
?
Ништо од тоа сеуште.

Во пасошот нема впишано адреса, така да при промена на адреса пасошот не се менува. Законски треба ЛК да се смени.

Влатко, како што ти кажа Луки, пасошот можеш да го смениш било кога а во апликацијата за промена ќе ја наведеш причината за промена.

Во мојот пасош пишува и адреса :-\

Значи у принцип, да не му се замарам за тоа а? Онда за малата ќе потегнеме процедура од тука, преку конзулат, да не идеме натаму само за тоа.
Многу се жалат од конзулативе овде. се чекало со месеци не се јавувале на телефон за да направиш термин... Лично искуство немам али пробај.
Според мене по исплатливо е една недела доле со авион, брза постапка и готово... назад :D па после овдека промена на виза итн.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3402 на: 28 Јуни 2018, 23:18:03 pm »
Мене во Белгиски конзулат ми се јавија од прво, ми се извинија што немало Белгиска амбасада во Скопје имало во Софија. Ми земаа телефон, за 10 минути ми се јавија од Белгиска амбасада од Софија.

Шо ти е да си богат и славен а? :D

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3403 на: 28 Јуни 2018, 23:26:48 pm »
@velestrumf and @Luki Junior издадоа ли официјална потврда за признавање на нашите возачки таму во Дојчланд?
Тука кажаа на вести, ама да не замачкуваат наши очи.
?
Ништо од тоа сеуште.

Во пасошот нема впишано адреса, така да при промена на адреса пасошот не се менува. Законски треба ЛК да се смени.

Влатко, како што ти кажа Луки, пасошот можеш да го смениш било кога а во апликацијата за промена ќе ја наведеш причината за промена.

Во мојот пасош пишува и адреса :-\

Значи у принцип, да не му се замарам за тоа а? Онда за малата ќе потегнеме процедура од тука, преку конзулат, да не идеме натаму само за тоа.
Многу се жалат од конзулативе овде. се чекало со месеци не се јавувале на телефон за да направиш термин... Лично искуство немам али пробај.
Според мене по исплатливо е една недела доле со авион, брза постапка и готово... назад :D па после овдека промена на виза итн.

Затоа сакаме со време да ја почнеме процедурата. Со моменталниве цени на авио-карти, боље со кола да иде човек надоле. Секако дека најзаебаниот проблем е уствари имање денови за трошење :-\

@velestrumf and @Luki Junior издадоа ли официјална потврда за признавање на нашите возачки таму во Дојчланд?
Тука кажаа на вести, ама да не замачкуваат наши очи.
?

Не. Во вистинскиот дух на модерното “новинарство”, се јаде гомна без потреба.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3404 на: 28 Јуни 2018, 23:43:59 pm »
Во пасошот нема впишано адреса, така да при промена на адреса пасошот не се менува. Законски треба ЛК да се смени.

Влатко, како што ти кажа Луки, пасошот можеш да го смениш било кога а во апликацијата за промена ќе ја наведеш причината за промена.
vo mojot pasos ima adresa
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020