Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1798667 пати)

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8546
  • Пичлеме
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3105 на: 18 Јуни 2018, 13:59:47 pm »
Дневно политичка песма :)

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6380
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3106 на: 18 Јуни 2018, 14:08:02 pm »
Еве од некој со повеќе од скромно познавање.

https://www.novamakedonija.com.mk/mislenja/pisma/%D0%BA%D0%B0%D0%B4%D0%B5-%D0%B3%D0%BE-%D0%BD%D0%B0%D0%BE%D1%93%D0%B0-%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%B7/

П.С Мислиш Апасиев е car enthusiast?
Да не бидам досаден. Апасиев е лик со многу добро познавање на теорија ама пракса слабо нешто.

Новиов договор е продолжение на тој од 1995 зошто убаво си пишува дека со овој договор од 2018 се поништува договорот од 1995 поради постигнато решение бла бла бла бла... 1995 потшишан од двајцата министри, а не претседатели. И сега како печурки од никаде искачаат сите експерти и уставот па уставот вика морал претседателот. Јас директно отидов на гугл и одма го најдов договорот и потписот од 1995. Ако ние сме членка во ООН како фиром сега се прави договор за менување на привремена референца и постигнување на финален договор. Дали може под покровителство на ООН да се смета ова за меѓународен договор, мислам дека не. Овдека имаш потписи не само Македонија и Грција туку и ООН.

Ако идеме според логиката на судијкава и Апасиев тогаш ние можеби сме нелегално членки во ООН зошто бил потпишан од тогашниот министер а не Киро. Мислам глупости тропаат, незнам што друго да кажам.

Убаво слушај го, има измени на законот 1998 ...
Ако не ти е тешко дај точно минутата кога збори за ова.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3107 на: 18 Јуни 2018, 14:17:27 pm »
Еве од некој со повеќе од скромно познавање.

https://www.novamakedonija.com.mk/mislenja/pisma/%D0%BA%D0%B0%D0%B4%D0%B5-%D0%B3%D0%BE-%D0%BD%D0%B0%D0%BE%D1%93%D0%B0-%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%B7/

П.С Мислиш Апасиев е car enthusiast?
Да не бидам досаден. Апасиев е лик со многу добро познавање на теорија ама пракса слабо нешто.

Новиов договор е продолжение на тој од 1995 зошто убаво си пишува дека со овој договор од 2018 се поништува договорот од 1995 поради постигнато решение бла бла бла бла... 1995 потшишан од двајцата министри, а не претседатели. И сега како печурки од никаде искачаат сите експерти и уставот па уставот вика морал претседателот. Јас директно отидов на гугл и одма го најдов договорот и потписот од 1995. Ако ние сме членка во ООН како фиром сега се прави договор за менување на привремена референца и постигнување на финален договор. Дали може под покровителство на ООН да се смета ова за меѓународен договор, мислам дека не. Овдека имаш потписи не само Македонија и Грција туку и ООН.

Ако идеме според логиката на судијкава и Апасиев тогаш ние можеби сме нелегално членки во ООН зошто бил потпишан од тогашниот министер а не Киро. Мислам глупости тропаат, незнам што друго да кажам.

Убаво слушај го, има измени на законот 1998 ...
Ако не ти е тешко дај точно минутата кога збори за ова.

Одма на почеток, од 1:50 натаму ...

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3965
  • MadaFunker
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3108 на: 18 Јуни 2018, 14:51:35 pm »

А иначе ни цвета демократијава, вчера на протестите беше школски пример за тоа..

Баш школски пример, многу треба да се вратат во основно. Еден куп печатни грешки по транспарентите, ама најјак беше оној пред Собрание на блокадата „МАКЕДОНИА“ :)

Исто после протестите имаше наплив на емоции:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Порано шарени, сега овие, во државата цело време само протести, а власта ја заболе цефката, ќе пушти милицајци и ајт со здравје.

Шо би рекол Цацко: Абре, епа Македонче :)

И една идеја од мене, да се пошалиме :)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



Да де, сите се неписмени се излезени на протест..закржлавени националисти треба да им се земат граѓанските права..и полицијата да ги здроби од ќотек..wait средена е таа работа.
New blood of old school

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6380
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3109 на: 18 Јуни 2018, 15:01:37 pm »
Еве од некој со повеќе од скромно познавање.

https://www.novamakedonija.com.mk/mislenja/pisma/%D0%BA%D0%B0%D0%B4%D0%B5-%D0%B3%D0%BE-%D0%BD%D0%B0%D0%BE%D1%93%D0%B0-%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%B7/

П.С Мислиш Апасиев е car enthusiast?
Да не бидам досаден. Апасиев е лик со многу добро познавање на теорија ама пракса слабо нешто.

Новиов договор е продолжение на тој од 1995 зошто убаво си пишува дека со овој договор од 2018 се поништува договорот од 1995 поради постигнато решение бла бла бла бла... 1995 потшишан од двајцата министри, а не претседатели. И сега како печурки од никаде искачаат сите експерти и уставот па уставот вика морал претседателот. Јас директно отидов на гугл и одма го најдов договорот и потписот од 1995. Ако ние сме членка во ООН како фиром сега се прави договор за менување на привремена референца и постигнување на финален договор. Дали може под покровителство на ООН да се смета ова за меѓународен договор, мислам дека не. Овдека имаш потписи не само Македонија и Грција туку и ООН.

Ако идеме според логиката на судијкава и Апасиев тогаш ние можеби сме нелегално членки во ООН зошто бил потпишан од тогашниот министер а не Киро. Мислам глупости тропаат, незнам што друго да кажам.

Убаво слушај го, има измени на законот 1998 ...
Ако не ти е тешко дај точно минутата кога збори за ова.

Одма на почеток, од 1:50 натаму ...
Пак го изгледав. Убаво објасни Апасиев ама ова што го потпишаа вчера не е билатерален договор помеѓу две страни. ООН е третата страна и целиот овој процес се води таму. Не треба вакви професори или експерти на меѓународно право да прават вакви киксови со јавни настапи.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3110 на: 18 Јуни 2018, 15:03:37 pm »
Со Скопско, и се е можно, на чело со Хорхе. :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3111 на: 18 Јуни 2018, 15:11:03 pm »
Напротив изгледај го целото видео на Апасиев, одлично има објаснето.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6380
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3112 на: 18 Јуни 2018, 15:12:26 pm »
Како и секој договор и закон следува потпис од Хорхе и он тука може да го тупи ама неможе вечно.

Иначе читав еден од причините зошто договорот малце каснеше е барањето на македонската страна каде што пишува (Првата Странка - Хеленик репаблик и Втората Странка - 1995 бла бла бла без име) е да не стои фиром, наводно зошто никогаш не било прифатено од македонска страна и не прифаќале нашиве како такви да бидеме обележани во договорот. Паметно.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8546
  • Пичлеме
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3113 на: 18 Јуни 2018, 15:18:33 pm »

А иначе ни цвета демократијава, вчера на протестите беше школски пример за тоа..

Баш школски пример, многу треба да се вратат во основно. Еден куп печатни грешки по транспарентите, ама најјак беше оној пред Собрание на блокадата „МАКЕДОНИА“ :)

Исто после протестите имаше наплив на емоции:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Порано шарени, сега овие, во државата цело време само протести, а власта ја заболе цефката, ќе пушти милицајци и ајт со здравје.

Шо би рекол Цацко: Абре, епа Македонче :)

И една идеја од мене, да се пошалиме :)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



Да де, сите се неписмени се излезени на протест..закржлавени националисти треба да им се земат граѓанските права..и полицијата да ги здроби од ќотек..wait средена е таа работа.

Јас кажав:
Цитат
Порано шарени, сега овие, во државата цело време само протести, а власта ја заболе цефката, ќе пушти милицајци и ајт со здравје.

Шо би рекол Цацко: Абре, епа Македонче :)
Ме заболе мене и за едните и за другите што се тепаат за некое помочано работно место (никој нема да ме убеди дека не е за тоа), притоа овозможувајќи уште поудобно да се сместат некои лакоми газој во фотељите.
Ни од едните сум добил нешто, ни од другите, ниту пак сум побарал... напротив, ми ја искрадиле и така сиромашната земја во која сум се родил и прават што ќе им текне, како од чеизот да си ја донесле.

А тоа дека вчера незнам што се случило, па бруталност, па пичкеси материни... да не се правиме слепци, знаеме од кои е направен нередот, кои се хулиганите...

А кога полицијата толчеше студенти, во ред беше...
Или толку крепи хард дискот, малку нови случувања, старите веќе се надснимани, порано мед и млеко, сега одеднаш ужас без крај.

Ради заебанција се уклучвам во вакви бранења на државата, јуначки мегдани и величења на „овие“ или „оние“ и покрај целата мизерија како светла точка го гледам фактот дека ми остана барем грам достоинство и можам со двете очи да ги видам случувањата.

П.С. Иаако твојот пост е повод за мојот пост, не е причина. Причината е што преку Марко ми дојде да читам препукувања овде на форум, место на кое сме помогнале, ни помогнале, сме научиле, сме се дружеле, сме пијале, сме се смееле... дозволувате да запустите такви ствари, умешност.
Ако со тоа добиете подобар живот, се извинувам, продолжете даље.
« Последно менување: 18 Јуни 2018, 15:38:42 pm Ipkisija Meskosa »

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3114 на: 18 Јуни 2018, 15:26:24 pm »
Може ли вака.
Со Скопско, и се е можно, на чело со Хорхе, и сета багра од 92, до денес.

Секоја чест на исклучоци.

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3965
  • MadaFunker
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3115 на: 18 Јуни 2018, 16:20:59 pm »
Исти лајна се и претходните и овие, сите гледаат да наполнат џебовите и дим да ги њама.
 Дека овие сега што протестираат , протестираат за работни места ама ич не се сложувам пошо појке од пола пензионери се :D
А иначе за кучињата немам збор убав да кажам, ни тогаш а ни сега. Тие се обични платеници што врска немаат каква улога играат во едно опШесво :)
А ако со моево пишување го запустувам дружењево на форумов, непара арни имало на форумов :D

И за фајро ова, мамицата мамина да им ја ебам на сите политичари и wannabe политичари во Македонијава наша напатена, паразити паразитосани

И за најфајро ова  ;D
 
New blood of old school

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3116 на: 18 Јуни 2018, 16:28:08 pm »
“Кучињата“ само си одат на работа. И никој не е истепан. Мене најсмешни ми се по ФБ луѓе што се палат на сликите од тепаните и кога ќе им се линкне статијата од кај што е сликата одма почнуваат со “лажат комуњаринееее“ :D :D :D :D

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3965
  • MadaFunker
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3117 на: 18 Јуни 2018, 16:35:27 pm »
Да, одат на работа и лечат комплекси на обичен народ. Дали за овие протести, претходните, утакмици,контроли...
А дали има тепани/повредени од вчера можеш и сам да видиш има видеа милион, јбг модерно време.

And again ...

New blood of old school

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8546
  • Пичлеме
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3118 на: 18 Јуни 2018, 16:38:14 pm »
Јас бегам, за вас не знам :)

« Последно менување: 18 Јуни 2018, 16:49:45 pm Ipkisija Meskosa »

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3119 на: 18 Јуни 2018, 16:50:59 pm »
druzbata e kaj temite za tehnicki prasanja i estetika. ovde e off topic i moze koj sto saka da pise 😉 eve jas ke pisam i raka i k** da im se isusi na domasnive predavnici. nema takvo nesto sto moze ovoj sram da go ispere.
ps site sareni sto protestiraa za policiska brutalnost kaj se sega? zosto nikoj ne izleze so osuda? hmmm for a fistful of dollars