Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1798707 пати)

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6380
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #2955 на: 14 Јуни 2018, 12:13:15 pm »
Освен јас со конкретни зборови и примери друг никој ништо не пиша освен главчето, појакиот, силување, кованица...и то.

@Deni дали знаеш разлика помеѓу националност и етничка припадност?

Најпрост пример од нашето соседство. Во Косово, националноста/државјанството е Косовоско/Косовар но етничка припадност албанец, јазик албански. Но и таму не стои етничка припадност во пасош.
« Последно менување: 14 Јуни 2018, 12:24:28 pm vlatko.klp »

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #2956 на: 14 Јуни 2018, 12:16:15 pm »
Ако се искакаш во шума се срамиш?
Не, никој не те видел.

Ако се искакаш на улица се срамиш?
Да, секој те видел.

Пред кого да се срамам, 99% од населението на планетава не слушнале за МК, а и да слушнале ги заболе дали се срамиме или не.

Поминав се сешто во животот, преживеав војни, живејте го животот, убава работа е да живееш, не е битно како ќе ти се викаат коските.

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1320
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #2957 на: 14 Јуни 2018, 12:18:29 pm »
не е малце многу 5240 само за осигурување, ја цела регистрација околу 6-7000 очекував, ова 12000 ќе ме фати, а спарк е не е ауди мме.
8-9000 ќе те фати, 3-4000 ти е техничкиот со јавни патишта
многу е пак, 1.9тди треба за тие пари да се регистрира, не 800 кубика косилица.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #2958 на: 14 Јуни 2018, 12:32:25 pm »
Mikius super sto si gi preziveal vojnite. Mnogu luge preziveale vojni i mnogu luge si go sakaat zivotot, ama toa ne e pricina ime dadeno pred iljadnici godini, za koi se borele pradedovci, dedovci i tn da go sitnes za malku pari. Tie pari sekako nie nema da gi vidime, ama nekolku luge od vrvot i toa kako ke gi vidat. Mene iskreno k** me zabole dali nekoj imal slusnato za Mkd ili ne. Jas imam slusnato za Mkd, jas ziveam tuka, jas sum MAkedonec i mene me zabole celo ova predavstvo.
Aj sega poso nishto nemate da kazete i prodavate prikazni dali cel ni vlegol ili do pola i zosto bilo toa dobro deka e do pola, pisete deka na latinica vi pisuvam, poso vie idninava ste ja gledale svetla, a jas ja gledam gluposta vo dogovorot. pozdrav
p.s. odete bilo kade vo svetov, znaci bilo kade i spomnete tamu da se preimenuvaat. Sansite da ostanete zivi vo naredni 5 minuti se 0.000000001%. Samo kaj nas vakva glupost proagja, poradi stado/ovca mentalitetot sto kolektivno go imame

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6380
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #2959 на: 14 Јуни 2018, 12:41:08 pm »
Па кажи каде ја гледаш глупоста во договорот? Може ли конкретно кои делови сметаш дека се недостоинствени итн? Значи да дискутираме а да не се правиме кој е попаметен или кој е поголем патриот. И без иронични постови ви се моља.

Не е крив ВМРО или СДСМ што преку 70% од народот сака интеграција во ЕУ/НАТО. Да не беше така, за кој курац ќе менуваме име на држава?

Ти си македонец и ќе си останеш како и јас и сите што се декларираме како македонци. Така да не се секирај што се бореле прадедовци и дедовци, не било за џабе.


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #2960 на: 14 Јуни 2018, 12:42:18 pm »
Поентата ми беше дека јас ќе се викам како сакам и не ми пречи никаква придавка или додавка, ни дали некој заработил пари, се досека некои луди глави не предизвикаат конфликт за да заработат пари, поени и за да се задскриваат позади патриотизам.

Веќе видено, доста беше.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #2961 на: 14 Јуни 2018, 12:45:02 pm »
Menuvas ime za da vlezes so 100 vojnici vo Nato :D Site predviduvanja se deka EU ke se raspadne za 10 godini, nie ime ke menuvame za famozni 500 evra plata. Ok :D
Ponedostoinstveno od toa sto si prisilen niz godinive da menuvas od zname do ime do se dali ima? Ova e kapitulacija, samo bez vojna, za da ne se sekira Minius :) Ova e tezok bulls**t i nishto drugo.
Edinstveno dostoinstveno e Makedonija i nishto drugo, a vaka ko Vardarska banovina so polgavica od diviot zapad sme daleku od bilo sto i taka i ke si ostaneme.
A tie 70% sto davale podrska za nato, za nivni sinovi/kerki da ginat po Sirii/avganistani i tn svaka im cast

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6380
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #2962 на: 14 Јуни 2018, 13:05:04 pm »
Според ова што го читам ти си малцинство. Мнозинството граѓани дали за жал или за среќа (нерелевантно) не мислат како тебе. Па не ли е фер да се почитуваат мислењата на поголемиот дел од групата? Тоа е демократија на крај краева. Тргнувајќи од таму, овој договор го отсликува тоа. Но, бидејќи е многу важно и емоционално прашање за голем број граѓани, ќе има референдум. И најдобро е што повеќе народ да излезе за вакво битно прашање. Мислам дека во моментов никој неможе да го знае исходот од референдум ако се одржи, но ќе видиме за месец два.

А дали НАТО или ЕУ ќе се распадне, тоа повторно е нерелевантно. Ова го слушаме декади наназад.


Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #2963 на: 14 Јуни 2018, 13:10:51 pm »
ok. kako ke kazes ti taka neka e
a jas i da sum malcinstvo, barem imam dostoinstvo za razlika ;)

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3965
  • MadaFunker
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #2964 на: 14 Јуни 2018, 13:14:20 pm »
Според ова што го читам ти си малцинство. Мнозинството граѓани дали за жал или за среќа (нерелевантно) не мислат како тебе. Па не ли е фер да се почитуваат мислењата на поголемиот дел од групата? Тоа е демократија на крај краева. Тргнувајќи од таму, овој договор го отсликува тоа. Но, бидејќи е многу важно и емоционално прашање за голем број граѓани, ќе има референдум. И најдобро е што повеќе народ да излезе за вакво битно прашање. Мислам дека во моментов никој неможе да го знае исходот од референдум ако се одржи, но ќе видиме за месец два.

А дали НАТО или ЕУ ќе се распадне, тоа повторно е нерелевантно. Ова го слушаме декади наназад.



Не најбитно е ич да не се излезе за ваков фатален договор на референдум. Како беше она ...некои прашања не заслужуваат одговор.
New blood of old school

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8546
  • Пичлеме
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #2965 на: 14 Јуни 2018, 13:14:54 pm »
Јас во СР Македонија се родив, растев во Р Македонија и БЈР Македонија, ќе остарам во РС Македонија, а сум слушнал и за НР Македонија...
Аман бе со оваа Македонија :)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #2966 на: 14 Јуни 2018, 13:17:51 pm »
Едно чудо империи,држави,религии што постоеле, веќе не постојат.
Така ќе биде и понатаму што се  однесува до историја.

Порано, во диско пуштаа само парови, можеш или да свртиш грб и да кажеш ако не ме пуштаат, не ни сакам да влезам и си одиш дома.
Или, можеш да се снаоѓаш па дури и по цена да се камуфлираш во женско, само да влезеш.

Нормално, кога ќе влезеш, одма вадиш камуфлажа и се претвораш во мачо и бркаш женски :)

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #2967 на: 14 Јуни 2018, 13:23:49 pm »
Споредување на име на држава и влегување во диско - БРАВО. Како мене не ми текна ова порано.
За име на држава, религија и тн не се ни преговара ни договара. Тоа се работи над сите нас.
А за свое лично име, за име на вашите родители, за ваш имот, за ваше влегување во диско, преговарајте и договарајте што сакате. Ама кога се работи за нешто колективно и бесценето, секој друг муабет е залуден.
Ваше е да го продадете името за да сте влезеле во диско и во нато, мое е јас да не го давам истото.
Кој ке победи ќе покаже времето, дали преку референдум, нереферндум, избори небитно. Ако сите сакаат да се викаат Северен Шупак, тогаш јбг ќе морам и јас со цело стадо таму.
Поздрав и но оффенсе такен 
п.с. ако некогаш имаме нормален попис, тогаш слободно може да се пишете марсовци, серно корејци што ви душа сака, ако со тоа ќе добиете поубав живот, плата и гарантиран влез во диско

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #2968 на: 14 Јуни 2018, 13:35:17 pm »
https://off.net.mk/lokalno/razno/makedonija-e-sveto-ime-be-mameto-vashe

МАКЕДОНИЈА Е СВЕТО ИМЕ БЕ, МАМЕТО ВАШЕ!
За многумина единствена цел да се влезе во ЕУ е за да се има цицка за цицање. Ги заболе нив за европски идеали, култура и наследство. Под султан Реџеп би се вратиле ако им вети плата од 1.000 евра (под услов да не се напнуваат за тие пари). Такви склопови, не име, родена мајка би продале. Така што, бар вториот дел од насловот да допре до нив.

Присутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3034
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #2969 на: 14 Јуни 2018, 13:39:04 pm »
Се кладам дека 95% од народов што плука на една или друга страна не го прочитале договорот. А исто 90% од народот не го ни разбира.