Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1798674 пати)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1485 на: 08 Јануари 2018, 10:08:09 am »
Јас имам такво од али со блутут веќе неколку години. 2-3пати дали сум го користел. Имам делфи аутоком дијагностика со неа си работам ако нешто треба


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3846
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1486 на: 08 Јануари 2018, 10:52:44 am »
Абе не ми треба за посериозни работи. Неам у план да бришам грешки или којзнае што. Само визуелно пратење на некои параметри.

Конкретно целта ми е да видам меривата дали има вграден сензор за мерење моментална потрошувачка (зошто инаку нема борд компјутер). Ако има, ќе можам да ги гледам тие податоци, ако не, ништо..

Sent from my Redmi Note 4x


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1487 на: 08 Јануари 2018, 11:32:12 am »
Абе не ми треба за посериозни работи. Неам у план да бришам грешки или којзнае што. Само визуелно пратење на некои параметри.

Конкретно целта ми е да видам меривата дали има вграден сензор за мерење моментална потрошувачка (зошто инаку нема борд компјутер). Ако има, ќе можам да ги гледам тие податоци, ако не, ништо..

Sent from my Redmi Note 4x
За потрошња не барај. Многу е безвезе. Ако ти е за читање и бришење грешки пеки.

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3846
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1488 на: 08 Јануари 2018, 11:34:42 am »
Абе не ми треба за посериозни работи. Неам у план да бришам грешки или којзнае што. Само визуелно пратење на некои параметри.

Конкретно целта ми е да видам меривата дали има вграден сензор за мерење моментална потрошувачка (зошто инаку нема борд компјутер). Ако има, ќе можам да ги гледам тие податоци, ако не, ништо..

Sent from my Redmi Note 4x
За потрошња не барај. Многу е безвезе. Ако ти е за читање и бришење грешки пеки.
нема начин да се провери?

чисто да проверам, ако има, имам после идеа што да зеам.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1489 на: 08 Јануари 2018, 12:00:49 pm »
Земи не е скапо па и за проба да е, се гледа потрошња мислам ако колата го поддржува тоа


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1490 на: 08 Јануари 2018, 13:36:18 pm »
Абе не ми треба за посериозни работи. Неам у план да бришам грешки или којзнае што. Само визуелно пратење на некои параметри.

Конкретно целта ми е да видам меривата дали има вграден сензор за мерење моментална потрошувачка (зошто инаку нема борд компјутер). Ако има, ќе можам да ги гледам тие податоци, ако не, ништо..

Sent from my Redmi Note 4x
И да има сензор некој за потрошувачка верувај дека не е точно,бар на мене не ми е пресудно тоа,подобро да има темопмат бар ке ти врши работа,а тоа за потрошувачка е само плакнење очи најдобро полни до капачето за сигурно да провериш

Sent from my E5603 using Tapatalk


Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3846
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1491 на: 08 Јануари 2018, 16:09:52 pm »
сензорот би бил со иста точност со борд компјутерот. по некоја логија, борд компјутерот пренесува информации од баш тој сензор. кај некои коли е точно до грам, кај некои има варијација и до пола литар. јас сум мерел од капаче до капаче и се тоа, само едноставно сакам да имам информација при рака за моментална потрошувачка.

без разлика, позајмив уредче од @nikola_bb и проверив.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1492 на: 09 Јануари 2018, 11:17:11 am »
Знаеш што е работата тој сензор најчесто мери НЕШТО, а тоа нешто не е потрошња. Потрошњата е коплексна математика која ја пресметува некој софтвер со бајаги параметри. И затоа мора да се види дали дава нешто и колку е точно тоа што го дава. Не постои сензор за потрошња. Или мери влез на воздух, па смеса па тоа со господ знае што па вади бројка, па памти на интервал, па дрн-дрн. Незнам дали ќе успееш, затоа и ти кажав. А и да успееш дискутабилно е колку ќе е точно.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4776
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1493 на: 09 Јануари 2018, 11:19:57 am »
Potrosnjata e kalkulacija vo najgolem procent izracunata i zavisna od kubikazata odnosno kolicinata na gorivo.

Sent from my COOLPAD 8297W using Tapatalk


Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3846
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1494 на: 09 Јануари 2018, 12:58:56 pm »
Ќе тестирам, па ќе видиме колку е точно.

Sent from my Redmi Note 4x


Присутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1495 на: 10 Јануари 2018, 09:28:16 am »
Едно прашвање да не отворам тема посебно,

Што опции имам за гледање на телевизија, со тие андроид боксој, дреамбоксој, преку интернет или тањир да купувам?
Би сакал да има опција за некаква претплата годишна да не се тормозам со пиратерија на каналите и слично.

Па ако му сум задоволен, му мавам клоцата на вип и никогаш повеќе тв од оператор. Ова морам да го направам до Зимските олимписки игри, , пошто знаете дека ги исклучија дискавери и еруоспорт и некои други програми, овие лајнарите.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1496 на: 10 Јануари 2018, 09:48:13 am »
Дримбокс ти е сателитска со тањир. Годишно плаќаш на некој наш за шеринг и добиваш голем број канали за гледање, тоа ти е пиратерија да знаеш :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Присутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1497 на: 10 Јануари 2018, 10:00:18 am »
Така нешто е, а со преводи како стои на програмите дримбокс, за мајка прашувам?

Пошто нашиве оператори не е6аваат како сакаат мора малку пиратерија, мора да се снаоѓаме кога нема опција за нешто легално.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1498 на: 10 Јануари 2018, 10:04:39 am »
Искрено појма неам за преводи, мислам дека има на овие српски/хрватски пакети на канали, али не сум сигурен никад не сум проверил. Мислам на странски телевизии кои се дел од српски или хрватски пакет на програми, односно Дискавери, ХБО, РТЛ и слични.

За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1499 на: 10 Јануари 2018, 22:04:26 pm »
Ќе тестирам, па ќе видиме колку е точно.

Sent from my Redmi Note 4x
za sho kola ti treba? od VW grupacija?
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020