Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1928397 пати)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12015 на: 16 Декември 2021, 09:16:57 am »
Кој разбира грчки?

https://www.moh.gov.gr/articles/ministry/grafeio-typoy/press-releases/9901-me-pcr-test-oi-taksidiwtes

Неубо гугл преведува, шо значи последната реченица, за еден ден до солун немора пцр тест?
« Последно менување: 16 Декември 2021, 09:25:17 am Power to the people »

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12016 на: 16 Декември 2021, 09:23:39 am »
Последната реченица вели дека погоре кажаното стапува во сила на 19.12 во 06:00 сабајле.

А претходно јас како што сфаќам е дека ако си бил надвор од земјата помалку од 48 часа немора ПЦР. Е сега дали мислат на луѓе кои биле во Грција, па влегле назад за помалку од 48часа е едно. Што има логика зошто граничарот може да види кога излегле и влегле.

А ако се мисли дека „нема да се задржат повеќе од 48 часа во грција“ тоа незнам како може некој да го контролира. Ми нема логика да е така. Нема да знае што да бара. Многу е штура информацијата и се коси со логиката некако. Ако влезеш ти може да седиш 5 саата или 50 дена, едино на збор ако ти верува...

Овде не гледам нешто ново: https://travel.gov.gr/#/
« Последно менување: 16 Декември 2021, 09:33:13 am Deni »

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12017 на: 16 Декември 2021, 09:32:03 am »
Му избришав тоа „с“ во државата и еднина се направе и дојде текстот на место.   ;D

Ќе мојт до лидл без пцр да се претрча со вакцина, појќе дена ташаци.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12018 на: 16 Декември 2021, 09:34:37 am »
Од кај па сега тоа? Имаат забрана за влез некаква?
Цитат
A. Travelers must have one of the following:

- Vaccination certificate issued by an appropriate body in the traveler's country of origin.

- Instead of a vaccination certificate, travelers are required to show either a negative PCR test conducted up to 72 hours before arrival or a negative antigen (rapid) test conducted up to 48 hours before arrival.

- Alternatively, the traveler can show proof that was tested positive with COVID-19 in the past 30 to 180 days. This can be proved either by presenting a positive PCR molecular or an antigen test result performed by an authorized laboratory or a medical certificate confirming that the holder was tested positive with SARS-CoV-2 virus infection. The certificate is issued 30 days after the day of the first positive COVID-19 test and is valid for 180 days after it.

B. All visitors must complete the electronic PLF document before traveling.

C. Upon entering Greece, visitors may undergo targeted tests. In the event of a positive result, travelers will be temporarily accommodated in an isolation hotel, free of charge. If a positive incident is detected following a sampling test at the land borders, then entry into the country may not be allowed.
https://travel.gov.gr/#/

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12019 на: 16 Декември 2021, 09:44:34 am »
Социјален живот на Балканот?!

Навистина не разбирам што толку социјален живот имате тука па каква е разликата во Германија?

Репер Битола ја земаме? Да бидеме реални, Битола не е репер за Македонија.

Битола работа се запоставува, дури и на приватно, да се одело на кафе минимум 1 сат. После работа, пак на кафе оти на работа на сме направиле доста муабет.

Сабота/недела со количките низ Широк Сокак во гужвите, да седниме во Пајтон на кафе, а после на јадење во Кус Кус или во Буре.

Епа дечки то пример во Скопје го нема. Во Скопје работиш понеделник до петок, сабота/недела ако подизлезеш на кафе или да се видиш со некој и тоа е тоа.

Еден живее Ново Лисиче, друг Ѓорче, не ти се тепа пат низ гужвите и луѓето кај само шо се прибрале од работа, па уште еден сат да отепаат низ Битпазари, Пластичари да се расправаш со будали да стигниш до некаде.

Нешто сличен систем има и во „Германија“ (пополни си западна земја).

Се знае, дружење, излегување е викенд шема, т.е почнува петок попладне завршува во сабота вечер. Недела им е за прошетка по паркови.

Младите киснат по дискотеки исто како нашите во истиот период.

„Ладни“ биле не сакаат да се дружат?ж

Тоа зависи од држава до држава - од народ до народ. Мене искрено Белгијците и Холанѓаните ми беа одвратни во тој поглед, ама не дека не сакаа да се опуштат и тие.

Скандинавците (збораме за прави Скандинавци - не Гоце, Драгиша, Кенан, Јернеј или Фрањо) на почеток се малку резервирани (сепак не се арогантни), а после кога ќе се отворат се навистина блиски и срдечни луѓе.

Шо знам, мене не ми фалело дружење и зезанции. Едноставно сфаќаш во каква средина си и се привикнуваш.

Грција:

As part of the Covid-19 pandemic control effort, our country will receive visitors from all countries with the demonstration of negative molecular control (PCR) 48 hours. Excluded from the measure are travelers who have stayed in the countries for less than 48 hours.

The measure will take effect from Sunday 19/12 at 06:00.


Мене една работа не ми е јасна. Пример сакам да влезам во Лерин и да одам до Лидл да купам нешто, да земам гиро и да се вратам Битола. Каков PLF би пополнал? Да ме барат во Лидл?

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12020 на: 16 Декември 2021, 09:54:27 am »
Од кај па сега тоа? Имаат забрана за влез некаква?
Цитат
A. Travelers must have one of the following:

- Vaccination certificate issued by an appropriate body in the traveler's country of origin.

- Instead of a vaccination certificate, travelers are required to show either a negative PCR test conducted up to 72 hours before arrival or a negative antigen (rapid) test conducted up to 48 hours before arrival.

- Alternatively, the traveler can show proof that was tested positive with COVID-19 in the past 30 to 180 days. This can be proved either by presenting a positive PCR molecular or an antigen test result performed by an authorized laboratory or a medical certificate confirming that the holder was tested positive with SARS-CoV-2 virus infection. The certificate is issued 30 days after the day of the first positive COVID-19 test and is valid for 180 days after it.

B. All visitors must complete the electronic PLF document before traveling.

C. Upon entering Greece, visitors may undergo targeted tests. In the event of a positive result, travelers will be temporarily accommodated in an isolation hotel, free of charge. If a positive incident is detected following a sampling test at the land borders, then entry into the country may not be allowed.
https://travel.gov.gr/#/

Не го имаат апдејтирано, ќе биди, денес, утре, ама заради новиот сој изгледа ќе стегнат малку.
Затоа постирав најсвеж линк од министерството за здравство, мк порталиве а и странските така објавуваа денес, нови мерки.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12021 на: 16 Декември 2021, 10:02:47 am »
Социјален живот на Балканот?!

Навистина не разбирам што толку социјален живот имате тука па каква е разликата во Германија?

Еве моментално да излезам низ град, во 10:30, работно време значи и да кренам мобилен ќе најдам 2-3ца за доручек/чорбa/кафенце било што. Ќе излезат од работа, ќе фатат кривина, ќе се снајдат, и ќе дојдат на кафе/чорба било шо.  Работењето кај нас не е иста со работата во Германија. ;D

Е тоа во Германија малку потешко оди мислам. 

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12022 на: 16 Декември 2021, 10:16:17 am »
Мешаш брзини :) Ако има жена, деца дома, тешко дека ќе му ѕвониш и ќе се затепа од Ѓорче да ти дојди на чорба во Аеродром.

Ако е слободен ништо не го кошта и до Драчево да ти дојди на кафе.

Истото важи и кај овие на Запад. Ако е слободен ќе ти дојди на пиво/доручек. Реално и то го праевме во петок сабајле со колегите. Сабајле доручек, попладне во паб.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3351
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12023 на: 16 Декември 2021, 10:18:52 am »
Па дури и од Велес...

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12024 на: 16 Декември 2021, 10:21:36 am »
Па дури и од Велес...

Велес на пастрмајлија, кафенце на Панини, а после на собир на ВЕРО.

Убај времиња :) Сеа не можам да прднам на раат :D Две деца дома, едното плачело, другото носи го ваму-таму. Оди до продавница, чувај ги двете... yeah right. Социјален живот?  Кога ќе ги оставам кај бабата и дедото и да одиме со жена ми на кафе.

Арно сеа од работа има некои собиранки па да се прошверцувам малку од дома :D :D :D

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12025 на: 16 Декември 2021, 10:21:44 am »
Грција:

As part of the Covid-19 pandemic control effort, our country will receive visitors from all countries with the demonstration of negative molecular control (PCR) 48 hours. Excluded from the measure are travelers who have stayed in the countries for less than 48 hours.

The measure will take effect from Sunday 19/12 at 06:00.


Мене една работа не ми е јасна. Пример сакам да влезам во Лерин и да одам до Лидл да купам нешто, да земам гиро и да се вратам Битола. Каков PLF би пополнал? Да ме барат во Лидл?

Да, ќе пополнуваш 15мин ПЛФ со адресата на лидл, нема, тое.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10276
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12026 на: 16 Декември 2021, 12:14:40 pm »
Долу работев сам со камиони овде за друг.
Ем повеќе пари земам,ем не му се секирам за наоѓање тури,дефекти,одржување и сл., навремена исплата итн.итн.
Долу сработено пари неможиш да наплатиш година дена најмалку.
Друг муабет е колку имаш можности  и други опции да одбираш.
Почитување и важење на закон за сите(освен за мал дел на милијардери  :)) и шо е најважно иднина за децата неповрзана со партија.
Ги нема дрпмне,смрдсм, :)
Кај е то долу-горе ? Германија е доста корумпирана, и ако сакаш нешто одма, сега и прекуред можеш да дојдеш со мито. Митото  си е према стандардот.

Инаку според моите сваќања, мудроста иди на кафе, треба да седиш на кафе, да денгубиш, да не се замараш а пари да ти идат или да трошиш наследство/лото. Школото и работата се мачни и досадни. Ако си работник не ти треба германија, има леб и овде, оти тамо пак многу работа бараат, па да учиш германски, па да се усовршуваш, па од работа на кус за јазик, за механика, за фармација, ексик. Ја не би можел така, а кој може може и одовде да работи за сранска фирма, ене сега бараат програматори, инжиљери, има работа онлајн колку сакаш, само мрза да немаш и да имаш време, т.е. да си сам, со деца потешко е.
По мое мнение џермациве секогаш ќе те гледаат како некој ппд ними, демек тие биле боки батиња.
« Последно менување: 16 Декември 2021, 12:26:03 pm Bicikle »

Присутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12027 на: 16 Декември 2021, 14:43:14 pm »
Социјален живот на Балканот?!

Навистина не разбирам што толку социјален живот имате тука па каква е разликата во Германија?

Репер Битола ја земаме? Да бидеме реални, Битола не е репер за Македонија.

Битола работа се запоставува, дури и на приватно, да се одело на кафе минимум 1 сат. После работа, пак на кафе оти на работа на сме направиле доста муабет.

Сабота/недела со количките низ Широк Сокак во гужвите, да седниме во Пајтон на кафе, а после на јадење во Кус Кус или во Буре.

Епа дечки то пример во Скопје го нема. Во Скопје работиш понеделник до петок, сабота/недела ако подизлезеш на кафе или да се видиш со некој и тоа е тоа.

Еден живее Ново Лисиче, друг Ѓорче, не ти се тепа пат низ гужвите и луѓето кај само шо се прибрале од работа, па уште еден сат да отепаат низ Битпазари, Пластичари да се расправаш со будали да стигниш до некаде.

Нешто сличен систем има и во „Германија“ (пополни си западна земја).

Се знае, дружење, излегување е викенд шема, т.е почнува петок попладне завршува во сабота вечер. Недела им е за прошетка по паркови.

Младите киснат по дискотеки исто како нашите во истиот период.

„Ладни“ биле не сакаат да се дружат?ж

Тоа зависи од држава до држава - од народ до народ. Мене искрено Белгијците и Холанѓаните ми беа одвратни во тој поглед, ама не дека не сакаа да се опуштат и тие.

Скандинавците (збораме за прави Скандинавци - не Гоце, Драгиша, Кенан, Јернеј или Фрањо) на почеток се малку резервирани (сепак не се арогантни), а после кога ќе се отворат се навистина блиски и срдечни луѓе.

Шо знам, мене не ми фалело дружење и зезанции. Едноставно сфаќаш во каква средина си и се привикнуваш.

Грција:

As part of the Covid-19 pandemic control effort, our country will receive visitors from all countries with the demonstration of negative molecular control (PCR) 48 hours. Excluded from the measure are travelers who have stayed in the countries for less than 48 hours.

The measure will take effect from Sunday 19/12 at 06:00.


Мене една работа не ми е јасна. Пример сакам да влезам во Лерин и да одам до Лидл да купам нешто, да земам гиро и да се вратам Битола. Каков PLF би пополнал? Да ме барат во Лидл?

Во Битола сато не работи внедела, не па народ да работи...

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10276
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12028 на: 16 Декември 2021, 16:24:57 pm »
e a porano gungula beshe. od kabadai gaterbajteri se naprajvte  :(

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12029 на: 16 Декември 2021, 17:53:39 pm »
Мене лично најмногу ми смета таа малограѓанштина, простаклук, немање сенс за колективот, општа хистеричност и напнатост, немање никаква правна држава (ниеден политичар не отиде во затвор за 30 год а тие што отидоа ги аболицираа или шетаат убивајќи луѓе) една најобична факинг работа не можеш да завршиш со институциите без нервози, секој глуми мафијаш, се крадат буџетски средства без влакно да фали, исповработени пијавици/пазарити во администрација, мочковци ставени за директори на 30 год, еден куп проблеми во образование од булинг, никакви наставници, инфраструктура, култура на ниво Ѕвезде Гранде, турбофолк шут, итн итн

Така да, не си одат младите баш само заради финансиите. Најчесто си одат тие што не се од привилегираната политичарска/мафијашка/неука каста во државава.

И околу странците, за разлика од повеќето од нас каде за 2 дена со некој што сме го запознале мислиме морков да садиме, кај нив довербата се заслужува и за истата треба време. Нема инстант пријателства. Нема пријателство по секоја цена. Посебно не со некој што прво прашање му е кај работиш, колку ти е плата, од кај ти се парите...
Кога ќе сфатат со кој си имаат работа дали со невоспитан балканец или човек со манири, соодветно се поставуваат.