Автор Тема: Нов пасош  (Прочитано 6311 пати)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5458
Нов пасош
« на: 09 Мај 2017, 19:34:24 pm »
Господа да не вадел сега некој пасош да ми каже набрзинка што документи треба за возрасен и за 1 година дете.
Вртев денес на тој бројот да прашам што документи треба за мене и за малиот ама никој не се јавува.
Па ако некој вадел да ми каже.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29258
    • CARclub.mk

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13594
Одг: Нов пасош
« Одговори #2 на: 09 Мај 2017, 20:11:59 pm »
Тоа што ти пиша Зеро и носи си извод на родени за малиот, за секој случај. Не се сеќавам да ни го побараа ама знам дека го носевме.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20592
Одг: Нов пасош
« Одговори #3 на: 09 Мај 2017, 20:38:31 pm »
Господа да не вадел сега некој пасош да ми каже набрзинка што документи треба за возрасен и за 1 година дете.
Вртев денес на тој бројот да прашам што документи треба за мене и за малиот ама никој не се јавува.
Па ако некој вадел да ми каже.

За детето треба двајцата родители таму (или со согласност заверена на нотар, доколку некој од родителите не може), едниот ќе го држи, другиот ќе се глупира позади апарат, додека да го сликнат :)

Се пополнуваат барања за пасоши, а плаќањето може на лице место со картичка. Мора обавезно да се закажат термини и за двајцата (без разлика што во ист термин ќе бидат и возрасниот, и детето).
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6552
  • French diamond
Одг: Нов пасош
« Одговори #4 на: 10 Мај 2017, 20:19:28 pm »
Колку време трај сега процедурата од поддавање на документите до земање пасошот во рака ?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20592
Одг: Нов пасош
« Одговори #5 на: 10 Мај 2017, 20:51:46 pm »
Регуларно, не повеќе од една недела.
Итно, истиот ден или утредента.

(Бар вака беше у февруари)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5458
Одг: Нов пасош
« Одговори #6 на: 10 Мај 2017, 22:12:15 pm »
Deneska nevestava se javi da zakaze i cudno od prva dobila i zakazale za na 17ti mesecov vo Beko.
Se iznenadiv dosta brzo pa i vo Beko neli pasosi se vadea vo MTV?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20592
Одг: Нов пасош
« Одговори #7 на: 10 Мај 2017, 22:18:33 pm »
За сликање, мислам дека не е проблем и во Беко, ама зимањето мислам дека мора да е во МТВ на први кат.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3506
Одг: Нов пасош
« Одговори #8 на: 10 Мај 2017, 22:58:35 pm »
Не, може да го земеш пасошот кај што си се сликал, јас се сликав во драчево и од таму го подигнав пасошот

Sent from my F5 using Tapatalk
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Нов пасош
« Одговори #9 на: 10 Мај 2017, 23:32:20 pm »
Пасошот се подига таму каде што си се сликал за него. Кога се работи за итна постапка тогаш се подига од МТВ.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен koce1102

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1483
Одг: Нов пасош
« Одговори #10 на: 11 Мај 2017, 15:14:35 pm »
Бевме денеска со малиот за пасош. Без закажување, кај нас во провинција не треба такво нешто :D
Не пуштија преку ред - имале предност бебињата.
Оставивме пополнети документи (од дома) и за 10мин. завршивме.
Може и гратис ќе ни го дадат - не плативме.
Денес многу убави работи ни се случија во оваа државна установа :)
3-то да се јават после 2-3 дена и да речат готов е пасошот и ќе бидам многу задоволен од тоа како работи нашата
 држ.администрација

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5458
Одг: Нов пасош
« Одговори #11 на: 11 Мај 2017, 15:30:23 pm »
I posle Grujo necinel :)
I jas denes trknav do Beko zemav toa dokumenti ima na edna masa ostaveno odma na samiot vlez kupista dali za pasos dali za licna karta. Do niv u fotokopirot zemav 4 uplatnici 20den. I taman doma da gi popolnam i na 17ti da odam da se sliknam jas i maliot.
Fala vi na site za informaciive. Uste da nema guzva koga kje idam odlicno bi bilo aj da sum sam nemu ja mislam ama so malovo nekako nemi stima nekoj da mu kasla u vrat.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20592
Одг: Нов пасош
« Одговори #12 на: 11 Мај 2017, 16:17:51 pm »
Со уплатници чинам поише провизија ќе платиш, отколку со картичка. Ем ќе го чекаш редот у банка/пошта :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5458
Одг: Нов пасош
« Одговори #13 на: 19 Мај 2017, 23:14:15 pm »
Vcera bev so maliot za slikanje. Zavrsivme za nepolni 10 minuti. Zivo pile nemase vo Beko. Prvo maliot posle jas si plativ so karticka na lice mesto. Inace i so karticka isto zimaat po 20 den provizija. Plus vrabotenata dole mi ja parkira kolickata pozadi nejziniot salter :)
Zimanje za 10 rabotni dena taka rekoa deka kje bide gotov.
Pojse izgubiv u onaa katnana garaza vrtejki se nagore dodeka najdam mesto na 5ti sprat i toa edvaj.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6938
Одг: Нов пасош
« Одговори #14 на: 26 Јули 2021, 15:58:20 pm »
Не најдов друга тема па да прашам тука.

Сакам да извадам пасош за малиот, ама у Скопје по редовна постапка термин дури во септември. Гледам у другиве градови има за ден-два, па да прашам дали можам како жител на скопје да поднесам во Велес или некој друг град?

Исто ткаа, колку дена се чека да се изработи пасош по итна, а колку по редовна постапка?