Автор Тема: Оригинал VS фалсификат моторно масло, искуства, примери, ....  (Прочитано 2375 пати)

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
Барав на форумот ама не можев да најдам тема конкретно што се однесува на насловот, односно се поголемиот број на случаи на продажба на фалсификат моторно масло. Сите слушаме за ова од улица, ама јас лично немам видено/слушнато за некоја акција за запленување, кривична одговорност или било какво расветлување на такви случаи.
Пред некој ден купив 1 литар моторно масло Кастрол 5w 40 Magnatec C3  за мојата кола, ми требаше за дотурање околу 200 грама (не сакав да возам на минимум). Претходно се распрашав и знаев кој е овластен заастапник за ова масло и од таму го купив маслото. Работата е што, пред некој месец, на нет или фб видов прилог (видео) препорака како да откриете/препознаете оригинал од фалсификат Кастрол масло и неколку работи ми останаа у глава, како на пример дека на (оригинал)капачето има изгравирано Кастрол и дека има жиг/принт Кастрол од страна на капачето, како и дека има фолија (под капачето) на самиот отвор на амбалажата..... и др ситни работи што не ги запомнив. Е сега, ја погледнав амбалажата на маслото што го купив и видов дека ги нема овие работи и малку ме фати нервоза.
Логично (мое) објаснување е дека поради тоа што маслото е произведено 2013 година (а нелогично е што кај овластен застапник има масло произведено дури 2013, а можеби и не е страшно) и има шанси да е стара амбалажата.
Не сакам да преудицирам ништо или да клеветам, ама не е лошо да ја разработиме оваа тема, затоа што сите знаеме што значи фалсификат масло.....
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Не е во последно време, туку последниве 20тина години.
Castrol.
Aral.
IGAT.
TOTAL.
ELF.
Valvoline.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Лани јас си купив едно литро 10W-60 од сервис зошто нигде не најдов и како што кажа на капачето од страна е испишано со кастрол и изгравирано горе, произведено 2015

Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата