Автор Тема: Проблем со rough idle (со лер)  (Прочитано 7941 пати)

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #30 на: 18 Март 2017, 22:09:33 pm »
Па нели и на бензин исто ти праеше?
Понеизразето е на бензин варирањето..

Планирам да стаам ликви моли адитив за дизни и да возам неколку дена на бензин да баш најубаво ќе споредам


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #31 на: 12 Април 2017, 10:43:38 am »
Апдејт,пошто си нарачав елм327  за multiecusacan, прееска ми стигна и проверив одма ми извади две грешки

p0115 water temperature sensor - signal high, у опис пишува дека ЕКУ-то добило висок сигнал од сензорот и затоа настанала грешката. Што значи тоа?

p0335 - rpm sensor- no signal
у опис crankshaft position sensor a circuit malfunction
А оваа грешка ми ја дава нонстоп уназад, јас сменив и сензорот земав нов нели ама пак исто дава, пишува дека ЕКУ-то не добива сигнал од сензорот, ова  што ми  можело да значи, дека кабелот е цвикнат негде зеза па да зеза конекцијата или? А уствари иначе коа го мењав сензорот прво  не ми беше уштекан добро конекторот и нејкеше да запали, па после го доштекав и без проблем си палеше, ова чисто пример за конекцијата...

Немав време за мајстор али неделава ќе  појдам еден член ми пиша број па да видиме...

Ама ме интересира ваше мислење

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #32 на: 12 Април 2017, 11:06:50 am »
И од сензорот може да ти дава лош лер,тоес богата смеса,поради што мисли дека е ладно и го дави моторот со гориво(саух) а ако е топло надвор и моторот е веќе загреан нема ич убав лер да има.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #33 на: 12 Април 2017, 11:35:23 am »
И од сензорот може да ти дава лош лер,тоес богата смеса,поради што мисли дека е ладно и го дави моторот со гориво(саух) а ако е топло надвор и моторот е веќе загреан нема ич убав лер да има.
епа зеза лерот коа е загреан моторот само се дешава тоа...

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #34 на: 12 Април 2017, 14:17:28 pm »
Смени го тој не е кузнае колку пари,сум имал слични проблеми на постари коли (моно) со овој сензор,разлика е ноќ и ден после мењање

Vehicle may be hard to start
May blow a lot of black smoke and run extremely rich
Engine may want to die or backfire in tailpipe
Engine may run lean and increased Nox emissions may be apparent (Requires gas analyzer)


Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #35 на: 12 Април 2017, 14:19:33 pm »
Смени го тој не е кузнае колку пари,сум имал слични проблеми на постари коли (моно) со овој сензор,разлика е ноќ и ден после мењање

Vehicle may be hard to start
May blow a lot of black smoke and run extremely rich
Engine may want to die or backfire in tailpipe
Engine may run lean and increased Nox emissions may be apparent (Requires gas analyzer)



Ок, а ова со рпм сензорот што вика no signal...  а ми го дава нонстоп оваа грешка... а сензорот го сменив...

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #36 на: 12 Април 2017, 14:23:16 pm »
Па види тоа ме буни малце,ако нема сигнал нема ич да пали колата,сигнал за вбризгување на гориво и за агол на фрлање на искра зема од него,ако тој не чини никоаш нема да запали и да работи колата,пробај види од како че го избришеш дали го јавува одма назад или после некое време,Не памтам дали имаш плин на колата ти,да видиш да провериш инсталацијата од дизните за гориво,знаат мајсторите баш лошо да ги средат кога вадат сигнал за плинските дизни и да јавува проблем со сонзорот а да не е до него.
« Последно менување: 12 Април 2017, 14:29:11 pm VLATKO Џентлменот »

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #37 на: 12 Април 2017, 14:27:06 pm »
Па види тоа ме буни малце,ако нема сигнал нема ич да пали колата,сигнал за вбризгување на гориво и за агол на фрлање на искра зема од него,ако тој не чини никоаш нема да запали и да работи колата,пробај види од како че го избришеш дали го јавува одма назад или после некое време


После некое време го дава... а грешкава ми се врти година дена сигурно...

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #38 на: 12 Април 2017, 21:51:56 pm »
Не памтам дали имаш плин на колата ти,да видиш да провериш инсталацијата од дизните за гориво,знаат мајсторите баш лошо да ги средат кога вадат сигнал за плинските дизни и да јавува проблем со сонзорот а да не е до него.

Имам плин, ама проблемов го има и на плин и на бензин...незнам колку врска има тоа.

Иначе сеа проверив пак нема грешки од коа ги избришав сабајле...


Најголем проблем е што коа ќе отидам на мајстор да речеме а колата е ок а предходниот ден ме зезала, ќе рече овој нешто ме дупи...

Како што ми се дешава еве уназад цел месец беше ок, вчера и завчера ме зезаше, денес па ок...


Некад обртаите работат високо, некад паѓаат и гасне колата, некад си е се нормално, лудница...





Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #39 на: 13 Април 2017, 18:02:08 pm »
Еве на пат накај дома ми изгасна, одма проверив и го јавува пак  p0335

Да не е овој друг сензор некој да има пунто хгт, rpm sensor и crankshaft различно да не е?

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #40 на: 13 Април 2017, 22:20:16 pm »
Па твојот мотор има и на брегаста горе сензор,ама тој е за фазата само не верувам да мери вртежи преку него,а убаво ти пишува тука кранкшафт позишин сензор.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #41 на: 13 Април 2017, 22:34:03 pm »
Па твојот мотор има и на брегаста горе сензор,ама тој е за фазата само не верувам да мери вртежи преку него,а убаво ти пишува тука кранкшафт позишин сензор.
Тој на брегаста е камшафт ...


утре иначе ќе проверам кабелот и конекцијата... па да видиме... ако не на мајстор


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #42 на: 14 Април 2017, 19:06:40 pm »
Денес проверив, детално конекторот, кабелот физички нема никакви оштетувања,

А иначе конекторот иде од ЕCU-то директно во кранкшафт сензорот...

Што логички ако сензорот ми е нов нели сменет, кабелот и конекторот се ок... Останува значи самото ECU... да е проблем...

Или да е сосема некоја друга работа а да ми покажува грешен ерор, дали е и тоа возможно?

И како да знам за сигурно, и препорачате некој електричар, мајстор што се бафта со вакви проблематики ?
« Последно менување: 14 Април 2017, 22:54:59 pm Bumb »

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #43 на: 14 Април 2017, 21:57:57 pm »
Носи ја во автотек

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 984
  • ECU rejected...
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #44 на: 26 Април 2017, 08:33:58 am »
Istiot problem kaj mene go ima so godini i seuste mu nemam najdeno resenie. Istite problematiki probuvav i jas da gi baram i sreduvam no sepak ne se resi problemot so nemirni obrtai vo ler. Edino mi ostanuva da mislam na toa ako e ispraven senzorot bidejki i jas go imam smeneto so nov toa da toj koga cita impulsi od zamaecot koj e so zapci da go baram problemot do samiot zamaec. Lufta, nesimetricno vrtenje itn...
Sto mislite ?
« Последно менување: 26 Април 2017, 09:06:08 am Pistorij »