Автор Тема: Проблем со серво управувач..  (Прочитано 1443 пати)

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Проблем со серво управувач..
« на: 03 Ноември 2017, 22:47:26 pm »
Веќе спомнав во темата за бмвто предходниве 2 дена почнува да ми губи сервото.. Значи проблемот е чуден..
Ја палам колата и си има серво одлично све функционира, после 2/3 километри почнува да отежнува (не скроз да откажи) и така си работи нонстоп се додека не ја исклучам и приклучам колата...

Мајсторот ми вика серво пумпата дека е замината.. Ама па ако беше таа, нонстоп ќе немаше серво...  На таблата нема ни чек, нема ништо...

Некој да ми кажи што можи да биди ? Горе над каишот ми капкаше антифриз пред 1 недела немаше стега добро затегната, незнам дали можи да е поврзано..
« Последно менување: 03 Ноември 2017, 22:56:38 pm Бузуки »

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10280
Одг: Проблем со серво управувач..
« Одговори #1 на: 03 Ноември 2017, 23:50:43 pm »
Е измо го со вода каишот. Ако е останат антифриз ќе лизга. Него смени атф?

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Проблем со серво управувач..
« Одговори #2 на: 04 Ноември 2017, 00:01:59 am »
Сменив.. Се подобри сервото сега (кога функционира нормално).. Го немам приметено баш можно е да лизга и да не ја врти пумпата ?

Проблемот со антифризот тек вчера го решив..

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10280
Одг: Проблем со серво управувач..
« Одговори #3 на: 04 Ноември 2017, 00:16:03 am »
Од антифризот да, оти нели ко мрсен е, а и не парее како вода, нема туку-така да се исуши. Мада за некое време ќе се исуши, ако ти капело нонстоп по малце  сигурно имало придонес да те зеза, што може успат да имало и нешто друг проблем.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Проблем со серво управувач..
« Одговори #4 на: 04 Ноември 2017, 00:45:30 am »
Ќе проверам утре... Можно е и тоа да е пошто приметив да возам полека нема гајле.. Малку да го стегнам губи серво..

Ова најпрво ми се издеси на кружен го вртев...После помислив дека гумата ми е дупната нешто...

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10280
Одг: Проблем со серво управувач..
« Одговори #5 на: 04 Ноември 2017, 01:55:51 am »
Ако ти капело антифриз ок е да го измиеш каишот со вода.. а секако треба да го санираш капењето (веќе си го санирал). Мада за некој ден и антифризот ни требало да се исуши. А значи на пример да тураш на каиш вода/ антифриз додека врти гарант ќе шлајфа. Тоа имам приметено пошто ја немам пластикана оздола и во секој вир пишти каишот и губи серво некои 100-тина метри.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Проблем со серво управувач..
« Одговори #6 на: 05 Ноември 2017, 23:21:41 pm »
Готово средено, фала ти многу.. Му турив на каишот вода и малку го подзабришав и ете го сега топ си е..



Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10280
Одг: Проблем со серво управувач..
« Одговори #7 на: 05 Ноември 2017, 23:55:18 pm »
ондакт спавај мирно :) Нп, затоа сме тука ;)