Автор Тема: 1.6tdi - iskustva , problemi , mislenje  (Прочитано 2279 пати)

Отсутен Jordan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 219
1.6tdi - iskustva , problemi , mislenje
« на: 20 Септември 2016, 11:21:48 am »

Me interesira dali nekoj ima iskustva so 1.6tdi motorot na VW , se raboti za jetta 2013-2014god so racen menuvac....

Dali motorot ima nekoi cesti problemi i maani ( imam citano za problemi so dizni no na prvite modeli okolu 2010god... ) Isto taka za peoblemi ao dpf i egr..

Pa zatoa prasuvam dali ima nekoi direktni iskustva...

Fala

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: 1.6tdi - iskustva , problemi , mislenje
« Одговори #1 на: 20 Септември 2016, 12:10:48 pm »
На службеното Кеди, 1.6 ТДИ испадна тешко срање. Најмногу проблеми сме имале со него, во однос на било кои други службени возила што ги имавме.
Де сензор, де плукаше масло, де нешто друго, де друг сензор, па пумпа, па ова, па она... И тоа на не толку голема километража.
Не знам дали моторот во Кедито беше некој за тестирање и откривање на фалинки, ама според нашето искуство, не би дал препорака за тој мотор.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: 1.6tdi - iskustva , problemi , mislenje
« Одговори #2 на: 20 Септември 2016, 12:16:30 pm »
Одамна муштериите служат за тестирање, затоа се делат искуствата по форуми за да се одбере 'погодено' возило на старо.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: 1.6tdi - iskustva , problemi , mislenje
« Одговори #3 на: 20 Септември 2016, 12:18:14 pm »
Има некои заврзлами со тој 1.6 мотор во некои коли на почетокот, но е решен 2013 кога искочи Голф 7 и натака. Колку што знам. Претходно има некои проблематични верзии во Ибица, Кеди и слични. Во Џета мислам дека не е појавен проблем, поготово што е после 2013 не би требало да има по логика на нештата.