Автор Тема: Донација во компјутерски хардвер за погодените од поплавата  (Прочитано 3035 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Здраво на сите,

На ИТ форумот почнавме иницијатива за собирање на хардвер и компјутери кои луѓето не ги употребуваат и им фаќаат простор и прашина. Еве ја официјалната тема:
http://it.mk/chlenovi-na-forum-aktsija-za-donirane-na-kompjuteri-za-nastradanite-vo-poplava/

Доколку имате компјутери или друг вид на хардвер кој не го употребувате, ве замолуваме да го донирате. Доколку има некој заинтересиран нека ме контактира мене.
Иницијативата се покажа како успешна и за два дена собравме нешто помалку од 10 исправни компјутери и бајаги други компоненти. Планираме да не застанеме со само мала бројка.

Иницијативата некому можеби ќе изгледа непотребна но помина времето кога компјутерите беа луксуз и денес се секојдневна потреба. Бидејќи луѓето од поплавените места се земјоделско население, а поради големите наноси на кал земјиштето нема да можат да го обработуваат уште најмалку 3-4 години, се очекува покрај еколошка да ги снајде и хуманитарна катастрофа. Нашата идеја е да ја намалиме истата бидејќи во таа област имаме моќ да помогнеме и да поставиме пример за донации од разни други типови.

Прочитајте го натписот и разлистајте ја темата во врска со тоа што е потребно. За директни и детални информации контактирајте ме мене лично преку ПП.
Имајте на ум дека ова го прават исклучиво волонтери кои двојат од своето време за да бидат од помош. Затоа ценете го нивното време. Ние не сме иницијатива за собирање информатички отпад туку функционален хардвер. Се што е донирано подлежи на темелно тестирање за исправност, а компонентите се комбинираат најдобро што се може, затоа ве молиме без донирање на неупотреблив и дефектен информатички отпад. Прочитајте во темата на ИТ форумот.

Благодарност до сите лица и фирми кои ќе ја поддржат оваа иницијатива.


Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Памет им треба на овие издавениве таму, не компјутери... ич не ги ебаам... а имам нешто на залиха, не дека немам...
(од оправдани причини)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Памет им треба на овие издавениве таму, не компјутери... ич не ги ебаам... а имам нешто на залиха, не дека немам...
(од оправдани причини)
А ако ти најдам од Стајковци конечно да клецаш нешто ќе даеш хардвер?

Ебате беља ебате...

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Едината оправдана причина за да имаш нешто за донација а да не донираш е себичност. Друга нема.

Присутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3677
Одг:
« Одговори #4 на: 18 Август 2016, 11:12:47 am »
Џабе ке фајка место ама нема да го донира,тоа во наше село се вика опинок!

Sent from my F5 using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Некој? Или никој?

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Само ќе кажам браво...



Може ли да добијат пц едно семејство кое не е во можност да има, но се од друг дел на Скопје?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Вакви активности организираме еднаш годишно. Ако не сега можеби за нова година. Оваа недела е критична, ако испаднат големиве фирми несебични ќе има бајаги компјутери па еден може да отиде натаму. Потсети ме за две-три недели