Автор Тема: OP-COM  (Прочитано 2348 пати)

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
OP-COM
« на: 08 Јули 2016, 18:31:58 pm »
Веќе подолго време размислувам за купување на OP-COM за мојата Astra H, варијантите се две оригинал или кинеска копија.

За оригинал ме одбива високата цена за основниот модел од 400 еур, царински давачки и губење на пола ден низ аеродром. Предност е тоа што квалитетот е загарантиран и секако ќе ја подржува мојата кола.

Што се однесува до кинеска копија тоа од старт знам дека е со сумлив квалитет и не сум сигурен дека би ја подржувал мојата кола.

Ме интерисира дали некој има искуство со кинескиве копии и какви проблеми евентуално можат да настанат. Ако некој има да ми провери дали подржува Astra H со A16XER мотор.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: OP-COM
« Одговори #1 на: 08 Јули 2016, 18:35:41 pm »
OPCOM поддржува Astra H ;)

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: OP-COM
« Одговори #2 на: 08 Јули 2016, 18:41:21 pm »
Знам дека подржува, но скептичен сум во однос на моторот кој се вградувал во последните серии на Astra H.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: OP-COM
« Одговори #3 на: 08 Јули 2016, 18:47:22 pm »
A16XER уште се вградува.

Како и да е, работи. Ако толку му ја мислиш оди некаде нека ја штекнат со OPCOM. Мада 99,999% сум сигурен дека работи.

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1908
Одг: OP-COM
« Одговори #4 на: 08 Јули 2016, 21:27:46 pm »
Мислам дека во OPCOM China Clone програмата го нема тој мотор, треба да проверам, ќе ти кажам деновиве. Со таа програма само грешки можеш да читаш и тестови да правиш.

Кај мене кракирана VAUXCOM неќе да ги контролира релињата и заглавува.
Решението што го пронајдов е преку OPCOM China Clone да влезам во одреден модул - ECU/BCM/EPS итн. и да ја затворам, па да пуштам VAUXCOM и да продолжам во истиот модул.

Вака ги имаш сите опции за активирање кои ти се поддржани како темпомат, борд и тн.

Инаку имам OPCOM купен од кај Алија на промоција за ~800 ден.

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: OP-COM
« Одговори #5 на: 08 Јули 2016, 22:47:09 pm »
DimitarMK пиши ми кога ке провериш, дане го купувам за џабе.

Реално ми треба за да можам да читам грешки, да вклучам темпомат и евентулано некои опции да ги променам.
кажи ми проблеми некои на колата си имал од користењето на кинески OPCOM?

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: OP-COM
« Одговори #6 на: 23 Јуни 2017, 13:01:34 pm »
Дали има некој op-com кинески ?
>>>>><<<<<

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: OP-COM
« Одговори #7 на: 23 Јуни 2017, 13:54:59 pm »
Јас, и тоа не ми треба т.е. не ни планирам да го користам :)

Али не сум „при рака“, ако ти треба у скоро време.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.