Автор Тема: Голф 5 1.9 проблем со замаец  (Прочитано 18481 пати)

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Голф 5 1.9 проблем со замаец
« на: 01 Април 2016, 20:18:58 pm »
Имам голф 5 1.9 тди 77kw, 5 брзини. Денес одам на механичар, ми вика, замаецот е за менување. Ми рече 500еур коштало да се смени. Колава е со 182к реални, а механичаров ми вика нормално е на тој мотор до 200к да смениш замаец, редовен дефект. Е сега ми кажуваат варијанти, да се ставел фиксен замаец од голф 3ка и демек тој нема да имал никаков проблем после тоа. Има некој искуство со оваа работа?
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен zlatkor

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 216
Одг: Голф 5 1.9 проблем со замаец
« Одговори #1 на: 01 Април 2016, 20:26:52 pm »
Имам голф 5 1.9 тди 77kw, 5 брзини. Денес одам на механичар, ми вика, замаецот е за менување. Ми рече 500еур коштало да се смени. Колава е со 182к реални, а механичаров ми вика нормално е на тој мотор до 200к да смениш замаец, редовен дефект. Е сега ми кажуваат варијанти, да се ставел фиксен замаец од голф 3ка и демек тој нема да имал никаков проблем после тоа. Има некој искуство со оваа работа?

Имав ист проблем на ист голф 5 1.9 тди 77kw.

Го сменив на 185 000. Причината која што го однесов на мајстор првично беше чукање кај мењачот од кое се испостави дека е пукнато нешто внатре.

Механичарот истиов муабет ми го направи да сменам цел сет + замаец каде што и сменив. Ме кошташе 450 евра со работна рака. Деловите беа 400 евра рамно.

За ова со од голф 3ка не сум запознаен.

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270
Одг: Голф 5 1.9 проблем со замаец
« Одговори #2 на: 01 Април 2016, 20:32:30 pm »
Ако е "пливачки", стави пливачки... не ставај фиксен, ќе ја оштети радилицата, клипњачите итн...

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Одг: Голф 5 1.9 проблем со замаец
« Одговори #3 на: 01 Април 2016, 20:33:59 pm »
Имам голф 5 1.9 тди 77kw, 5 брзини. Денес одам на механичар, ми вика, замаецот е за менување. Ми рече 500еур коштало да се смени. Колава е со 182к реални, а механичаров ми вика нормално е на тој мотор до 200к да смениш замаец, редовен дефект. Е сега ми кажуваат варијанти, да се ставел фиксен замаец од голф 3ка и демек тој нема да имал никаков проблем после тоа. Има некој искуство со оваа работа?

Имав ист проблем на ист голф 5 1.9 тди 77kw.

Го сменив на 185 000. Причината која што го однесов на мајстор првично беше чукање кај мењачот од кое се испостави дека е пукнато нешто внатре.

Механичарот истиов муабет ми го направи да сменам цел сет + замаец каде што и сменив. Ме кошташе 450 евра со работна рака. Деловите беа 400 евра рамно.

За ова со од голф 3ка не сум запознаен.

Аха.... а новиов замаец се ок а? Оти мене ми рекоја дека и нов да ставам, пак по одредена километража ќе јави дефект... А ова 400еур од кај го купи? нов или половен?

Ако е "пливачки", стави пливачки... не ставај фиксен, ќе ја оштети радилицата, клипњачите итн...

Аха,,, а овие ми рекоја демек фиксниот немал смрт... А друг механичар ми го кажа истото што и ти го кажуваш... А и мене сумливо ми е од 3ка да е се ок...
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Голф 5 1.9 проблем со замаец
« Одговори #4 на: 01 Април 2016, 20:35:12 pm »
Никако фиксен на тие мотори, мора варијабилен, ти си се рапрашај за цени ваму таму и ќе видиш што како, али на грубо тие се, за комплет замаец, ламела и потисна.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен zlatkor

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 216
Голф 5 1.9 проблем со замаец
« Одговори #5 на: 01 Април 2016, 20:37:31 pm »
Имам голф 5 1.9 тди 77kw, 5 брзини. Денес одам на механичар, ми вика, замаецот е за менување. Ми рече 500еур коштало да се смени. Колава е со 182к реални, а механичаров ми вика нормално е на тој мотор до 200к да смениш замаец, редовен дефект. Е сега ми кажуваат варијанти, да се ставел фиксен замаец од голф 3ка и демек тој нема да имал никаков проблем после тоа. Има некој искуство со оваа работа?

Имав ист проблем на ист голф 5 1.9 тди 77kw.

Го сменив на 185 000. Причината која што го однесов на мајстор првично беше чукање кај мењачот од кое се испостави дека е пукнато нешто внатре.

Механичарот истиов муабет ми го направи да сменам цел сет + замаец каде што и сменив. Ме кошташе 450 евра со работна рака. Деловите беа 400 евра рамно.

За ова со од голф 3ка не сум запознаен.

Аха.... а новиов замаец се ок а? Оти мене ми рекоја дека и нов да ставам, пак по одредена километража ќе јави дефект... А ова 400еур од кај го купи? нов или половен?

Сеа за сеа нема проблем, од тогаш поминати 5000км. Нов е иначе, преку самиот механичар се порача, од кое место точно незнам, а и марката на делот ја забраив, ако го најдам пакетот ќе ти пишам.Знам нешто беше црн со жолто пакувањето

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Голф 5 1.9 проблем со замаец
« Одговори #6 на: 01 Април 2016, 20:56:56 pm »
Аха.... а новиов замаец се ок а? Оти мене ми рекоја дека и нов да ставам, пак по одредена километража ќе јави дефект... А ова 400еур од кај го купи? нов или половен?
Ќе се јави после 200 000...
Јас го земав со тукушто сменет сет, еве го 120 000 нема гајле. Производителот е Sachs.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Голф 5 1.9 проблем со замаец
« Одговори #7 на: 01 Април 2016, 21:09:51 pm »
Како се гледа замаецот дали чини или не?

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Одг: Голф 5 1.9 проблем со замаец
« Одговори #8 на: 01 Април 2016, 21:11:37 pm »
А ова со варијантава да ставам фиксен од голф 3 во никој случај а?

Аха.... а новиов замаец се ок а? Оти мене ми рекоја дека и нов да ставам, пак по одредена километража ќе јави дефект... А ова 400еур од кај го купи? нов или половен?
Ќе се јави после 200 000...
Јас го земав со тукушто сменет сет, еве го 120 000 нема гајле. Производителот е Sachs.

А за овие од LuK да не знаеш која е разликата? Овие Sachs поефтини се каде каде...

Како се гледа замаецот дали чини или не?
Кога ќе ја извадиш од брзина и стоиш вместо, се чувствува вибрација. При возење со мала туража исто. При нагло забрзување исто се осека тој што одбира.
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Голф 5 1.9 проблем со замаец
« Одговори #9 на: 01 Април 2016, 21:13:04 pm »
Први почнува на палење и гасе да стропува малку, без притиснат кумплунг, потоа почне да тропа по малку и во лер гас, тогаш е веке морално да се менува да не те остави на пат некаде.

никако фиксен...
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Голф 5 1.9 проблем со замаец
« Одговори #10 на: 01 Април 2016, 21:24:37 pm »
Како се гледа замаецот дали чини или не?
Ако нечини ќе тропа во место кога работи колата, избацена со пуштено квачило.

А има и дупка помеѓу менувачот и моторот затната со пластика (кај замаецот) . Ако ја извадиш тапата ќе ги видиш забците од замаецот, па додека е колата изгасена и во брзина запни со штрафцигер на забците. Ако идат лево-десно повеќе од пола самтим најверојатно е за менување замаецот бидејќи федерите се сплескани и нефункционални.  

Исто добри се и Лук и Сакс. Сакс треба да се поскапи за нијанса, а не поевтини  ;D Барем така беше кога прашував информативно :)

Отсутен zlatkor

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 216
Одг: Голф 5 1.9 проблем со замаец
« Одговори #11 на: 01 Април 2016, 23:16:47 pm »

А за овие од LuK да не знаеш која е разликата? Овие Sachs поефтини се каде каде...

Моите се ЛуК, ко спомна ми текна
« Последно менување: 01 Април 2016, 23:59:50 pm zlatkor »

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг:
« Одговори #12 на: 01 Април 2016, 23:28:16 pm »
Ja bi idel na solid  fiksen  dokolku ima varijanta za voziloto.
Eve napravil nekoj razlika vo vibracii megu fiksen i dmf?

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
Одг: Голф 5 1.9 проблем со замаец
« Одговори #13 на: 02 Април 2016, 08:24:42 am »
 Morash varijabilen. Tie motori imaat golemi vibracii ako stavish obichen ke ti se skrshi radilica i klipnjachi pa posle ke barash nov motor i ke dadesh x4

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Одг: Голф 5 1.9 проблем со замаец
« Одговори #14 на: 02 Април 2016, 09:21:15 am »
Morash varijabilen. Tie motori imaat golemi vibracii ako stavish obichen ke ti se skrshi radilica i klipnjachi pa posle ke barash nov motor i ke dadesh x4

Мене ми дадоја понуда да ми стават фиксен од голф 5, а не од голф 3 и ќе сум немал гајле...
Е сега сумливо ми е, како што знам нема од голф 5 фиксни,,, или овој е премногу добар па му го има најдено лекот или па ми става пак од голф 3 :)
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005