Автор Тема: проблем со реле за жмигавци  (Прочитано 3794 пати)

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
проблем со реле за жмигавци
« на: 11 Октомври 2011, 17:44:21 pm »
ми трееба една помош,незнаеф кај да пишам и тука стаив. казетеми зосо релето сто е за змигавците постојано ко ке дадам контакт ми зуи силно,ако ги фклуцам змигавците тогас најнормално си работи и сите си трепкаат,кога ке исклучам змигавците поцнува да дрдори и го извадиф скрос.сега немам змигавци мозе да знам со му е како да го напраам тоа??????????? ;D ;D
:D :D :D

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: проблем со реле за жмигавци
« Одговори #1 на: 11 Октомври 2011, 18:15:04 pm »
Цело време ти е релето под напон, ама помал од 12 волти, рецимо 6 Волти... Незнам, обично паралелно со соленоидот од релето паралелно се врзува диода (обратно од изворот на напојување), па да не пропушта некаде некоја диода под напон ... или некаде ти е одголена некоја „жива“ жица, ама ради прелазен отпор (од 'рѓа, незнам било што) дава помал напон од 12 волти ...
Носи ја на мајстор !!!

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: проблем со реле за жмигавци
« Одговори #2 на: 11 Октомври 2011, 19:28:21 pm »
А да го смениш релето..

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: проблем со реле за жмигавци
« Одговори #3 на: 11 Октомври 2011, 21:34:23 pm »
абе го смениф релето и пак исто ама јас мислам дек ацелиот проблем е во сал таблата кај со е обртомерот и километразата таму постојано ми свети само на дено стрелката за змигавците да не и фали некоја струја или маса незнам со по некогас ми се губат тие со се на сал таблата саатот километразата ?????
:D :D :D

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: проблем со реле за жмигавци
« Одговори #4 на: 11 Октомври 2011, 21:35:40 pm »
а пробав и дирекно му пустив струја на релето и позади ги гледаф тие дзековите со се од инсталацијата на таблата не е таму проблемот
:D :D :D

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: проблем со реле за жмигавци
« Одговори #5 на: 11 Октомври 2011, 21:37:28 pm »
а кај мозе да најдам слика со релинјата со стојат на таблата која бројка кај тои ме интересира тоа за 2.0 16в vw 9a ??
:D :D :D

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: проблем со реле за жмигавци
« Одговори #6 на: 11 Октомври 2011, 21:40:01 pm »
абе го смениф релето и пак исто ама јас мислам дек ацелиот проблем е во сал таблата кај со е обртомерот и километразата таму постојано ми свети само на дено стрелката за змигавците да не и фали некоја струја или маса незнам со по некогас ми се губат тие со се на сал таблата саатот километразата ?????

Е па тоа е нешто што ти пишав погоре ...
Отвори ја ракетата за жмигавци, и исшприцај ја со WD40 ...
Иди на мајстор !!!

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: проблем со реле за жмигавци
« Одговори #7 на: 11 Октомври 2011, 21:45:36 pm »
абе каков мајстор ке го запалам зив тој ми ги заеба змигавците не ракетката ставив нова јас и тоа пробав бе брат нема кој да ја напраи тука кај нас а јас страсно се зивцирам ке ја искрсам и затоа веке не ја чепкам :(
:D :D :D

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: проблем со реле за жмигавци
« Одговори #8 на: 11 Октомври 2011, 21:50:35 pm »
абе каков мајстор ке го запалам зив тој ми ги заеба змигавците не ракетката ставив нова јас и тоа пробав бе брат нема кој да ја напраи тука кај нас а јас страсно се зивцирам ке ја искрсам и затоа веке не ја чепкам :(


Иди кај Google ... Член е на форумов.

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: проблем со реле за жмигавци
« Одговори #9 на: 11 Октомври 2011, 22:08:48 pm »
Друже јас имав сличен проблем само на голф 1, само што мене цело време ми светеше слијаличката ако дадам жмигавец и не трепкаа сако укочено стоеше релето.
После 5 саати работа видов дека на 4 жмигавци копчето не ми е уклуцена сијаличката. Види некоја таква фрка да не има, а колку што имам читано скоро сите проблеми на жмигавци се од копчето за 4.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: проблем со реле за жмигавци
« Одговори #10 на: 11 Октомври 2011, 22:12:05 pm »
Друже јас имав сличен проблем само на голф 1, само што мене цело време ми светеше слијаличката ако дадам жмигавец и не трепкаа сако укочено стоеше релето.
После 5 саати работа видов дека на 4 жмигавци копчето не ми е уклуцена сијаличката. Види некоја таква фрка да не има, а колку што имам читано скоро сите проблеми на жмигавци се од копчето за 4.

Хахаха +1 ;D

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: проблем со реле за жмигавци
« Одговори #11 на: 11 Октомври 2011, 22:22:35 pm »
абе не е копцето за 4ри и тоа функционира само сал таблата е проблем јас така мислам несум цепкал и ме мрзи да почнам зосо нешо од нервоза ке го гаѓам у зид и ке го искрсам нема мајстори тука ко со треба се се копачи :( jaс сам си ја местев инсталацијата и моторот на колата само зимгавците сеа се распиаа и незнам со да чепкам немам воља за нив
:D :D :D

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: проблем со реле за жмигавци
« Одговори #12 на: 11 Октомври 2011, 23:14:21 pm »
ти кажаа има член на форумов што се разбира.. прати му ПП ке ти каже до што е или отиди кај него во гаража ке го решите тоа..

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: проблем со реле за жмигавци
« Одговори #13 на: 11 Октомври 2011, 23:43:25 pm »
па му писав неми врати нисто
:D :D :D

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: проблем со реле за жмигавци
« Одговори #14 на: 12 Октомври 2011, 00:03:20 am »
па му писав неми врати нисто

Ќе ти пиши, не се секираш. Гугл е бизи мен. :) :)
Многу за клецање има
:D :D :D