Автор Тема: Проблем со палење  (Прочитано 10712 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем со палење
« Одговори #30 на: 06 Февруари 2016, 18:07:41 pm »
@ZilePunto.......BOSCH-istive vo drzavata drzat monopol, toa ti e isto ko od rak da si bolen (skraja da e) i od niv samo da mozes lek da kupis. Nacukale ceni ko bubrezi da kupuvas. Ova mi e prv DIESEL i se nadevam deka nikogas povekje nema da kupam DIESEL. Benzinec e cista rabota pomalku se komplicirani.
откажала бош пумпа на 150Ккм? не не не... чекај малку... не оди тоа така... не откажува таа пумпа на толку километри.. тоа е прва работа... втора работа е што не гледам како тоа бошистите држат монопол кога во скопје има барем 15 бошисти мајстори... а и низ скоро секој град низ МК има по некој бошист.. монопол е ако има само еден, и тој е еден и единствен, па си праи и наплаќа колку сака...

и стварно нормално е кога ке ти откаже бош пумпа, да идеш на мајстор за бош пумпа ака бошист... нема сигурно на педијатар да ја носиш и тоа во ургентно... ако добиеш рак (недај боже нели), ке идеш на лекар или некој надри лекар со билки да те лекува... сигурно нема да идеш на аутомеханичар за да ти најде лек за ракот... а цените.. е па цените, јаки се.. и машините што ги купуваат се јаки со цени.. ти гарантирам...

трета работа во која ЦЕЛОСНО те поддржувам, е дека дизел возило НИКАД не треба да биде автомобил за уживање ии семеен автомобил... дизел се знае, товарно возило, комбе, комбајн, тркатор итн итн... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: Проблем со палење
« Одговори #31 на: 06 Февруари 2016, 18:19:57 pm »
Е да бе, бензинец фамилиарно возило да БЕ! еми сите сакаат да возат нафта за 39денари :D :D за 2-3 години возење дизел ќе заштедиш пари да си поправаш бош пумпи :D :D кај мене бош пумпа цркна на нешто повеќе од 200 000 км. тука некаде е кај сите... сега е направена и си пуштам канцерогени честички во воздух со кееф :P :P :D

Отсутен SHADOWFOX

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем со палење
« Одговори #32 на: 08 Февруари 2016, 19:22:47 pm »
@ZilePunto.......BOSCH-istive vo drzavata drzat monopol, toa ti e isto ko od rak da si bolen (skraja da e) i od niv samo da mozes lek da kupis. Nacukale ceni ko bubrezi da kupuvas. Ova mi e prv DIESEL i se nadevam deka nikogas povekje nema da kupam DIESEL. Benzinec e cista rabota pomalku se komplicirani.
откажала бош пумпа на 150Ккм? не не не... чекај малку... не оди тоа така... не откажува таа пумпа на толку километри.. тоа е прва работа... втора работа е што не гледам како тоа бошистите држат монопол кога во скопје има барем 15 бошисти мајстори... а и низ скоро секој град низ МК има по некој бошист.. монопол е ако има само еден, и тој е еден и единствен, па си праи и наплаќа колку сака...

и стварно нормално е кога ке ти откаже бош пумпа, да идеш на мајстор за бош пумпа ака бошист... нема сигурно на педијатар да ја носиш и тоа во ургентно... ако добиеш рак (недај боже нели), ке идеш на лекар или некој надри лекар со билки да те лекува... сигурно нема да идеш на аутомеханичар за да ти најде лек за ракот... а цените.. е па цените, јаки се.. и машините што ги купуваат се јаки со цени.. ти гарантирам...

трета работа во која ЦЕЛОСНО те поддржувам, е дека дизел возило НИКАД не треба да биде автомобил за уживање ии семеен автомобил... дизел се знае, товарно возило, комбе, комбајн, тркатор итн итн... :)
Se sto mi napisa drzi voda. Kako i da e ziveev vo druga drzava 12 god kade sto si imase poseben del od gradot samo za servisi , delovi i elektrika, a za ceni da ti e milina da popravas. E sega se najdov vo nebrano ama toa ti e. Ova vo drzavava mi e ludilo bez granici. :)
Some things appear further than they are...

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Проблем со палење
« Одговори #33 на: 08 Февруари 2016, 19:29:10 pm »
Е да бе, бензинец фамилиарно возило да БЕ! еми сите сакаат да возат нафта за 39денари :D :D за 2-3 години возење дизел ќе заштедиш пари да си поправаш бош пумпи :D :D кај мене бош пумпа цркна на нешто повеќе од 200 000 км. тука некаде е кај сите... сега е направена и си пуштам канцерогени честички во воздух со кееф :P :P :D

На '150.000 реални' ти ја продадоа? Бош пумпа ретко да пушти душа под 350.000, ако е правилно возена си тера цел живот. Милион.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: Проблем со палење
« Одговори #34 на: 08 Февруари 2016, 20:55:41 pm »
Не. Не ни ја продал никој, на ново е купена и цел живот ни е во семејството, така да реални се километрите... Зошто како цркна пумпата појма неам.

Отсутен SHADOWFOX

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем со палење
« Одговори #35 на: 20 Февруари 2016, 17:41:00 pm »
Po popravena BOSCH pumpa povtorno po nekolku dena ne sakase da pali. Mi ide so benzin da ja polijam i zapalam.
Some things appear further than they are...

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: Проблем со палење
« Одговори #36 на: 20 Февруари 2016, 17:56:00 pm »
Носи ја пак каде што ти ја правеле, на ист мајстор, обично даваат гаранција, така да ако е до него без пари ќе ти ја среди, ако е друго проблемот, тогаш може да ја запалиш со бензин. :D Само не заборавај да ја извадиш цела нафта од резервоар пред да ја уништиш колата, да не оде за џабе..

Отсутен ^Goce^

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 60
Одг: Проблем со палење
« Одговори #37 на: 21 Февруари 2016, 03:00:38 am »
Имав проблем со бош пумпа всушност со истата vp44 само што јас ја возев во форд фокус немав никаков проблем со палење ама потрошната му беше јака околу 15 литри вград 1.8 тдди машина и појдов кавадарци кај Влатко ми побара 550 евра за електрониката која беше попара напраена како што кажа тој и ако требало да се поправа во механичкиот дел на пумпата ќе знаел кога ќе ја отвори плус можни 250евра со 1 год писмена гаранција и незнаев од која врата да излезам еве бројче ако ти затреба 070 218 085

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Проблем со палење
« Одговори #38 на: 21 Февруари 2016, 09:37:05 am »
Po popravena BOSCH pumpa povtorno po nekolku dena ne sakase da pali. Mi ide so benzin da ja polijam i zapalam.
Sum cul muabet deka na Opelovite bosch pumpi im se slucuva toj problem, navodno ako ja ostavis
povekje casa bez da ja palis kolata, voobicaeno preku nokj, nepali poradi Bosch pumpata nautro, navodno gubi preku
nokj pritisok negde. Mojot majstor e na pat, bi trebalo do Ponedelnik da se vrati, da go prasam za sovet, pa da ti kazam. Ili cital malku po Forumi na Opel za ovoj kvar.

Отсутен SHADOWFOX

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем со палење
« Одговори #39 на: 08 Април 2016, 19:56:00 pm »
Po popravena BOSCH pumpa povtorno po nekolku dena ne sakase da pali. Mi ide so benzin da ja polijam i zapalam.
Sum cul muabet deka na Opelovite bosch pumpi im se slucuva toj problem, navodno ako ja ostavis
povekje casa bez da ja palis kolata, voobicaeno preku nokj, nepali poradi Bosch pumpata nautro, navodno gubi preku
nokj pritisok negde. Mojot majstor e na pat, bi trebalo do Ponedelnik da se vrati, da go prasam za sovet, pa da ti kazam. Ili cital malku po Forumi na Opel za ovoj kvar.

Se sto kaza drzi voda. Preku den ja cuvam vo podzemna garaza na rabota -2 sprata pod zemja. Po 7 casa nepalenje pali po podolgo verglanje odkolku voobicaeno. E sega mislev deka e poradi garazata-nedostatok na kislorod za sogoruvanje itn.. no kako sto pisuvas sega mislam deka mzebi problemot lezi vo BOSCH pumpata povtorno. Edinstven nacin e da ja parkiram podolgo vreme i da vidam dali ke zapali, do togas toa e toa.
Some things appear further than they are...

Отсутен SHADOWFOX

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем со палење
« Одговори #40 на: 08 Април 2016, 19:58:18 pm »
Inaku prv pat slusam deka BOSCH pumpata moze da ima problem so kukisteto a ne so elektronikata. Mi go smenija kukisteto pali no kako sto pisa Alfista palenjeto po nekolku saata nepalenje e razlicno- treba poveke verglanje od voobicaenata reakcija na palenje.
Some things appear further than they are...