Автор Тема: Проблем со интернет конекција  (Прочитано 11329 пати)

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Проблем со интернет конекција
« Одговори #15 на: 04 Ноември 2015, 10:03:41 am »
Мое мислење е дека треба од кабелскиот оператор да дојдат да проверат и најават од лице место во централа.
Кај мене е истиот сетуп и од кабловска си го средија ама најавуваат некои кодови и адреси. Нивен сетап си е.

Е сега подетално гледам, кои ламби на рутерот светнуваат, свети ли wi-fi?
Да не треба некаде Enable на wi-fi-то да му дадеш...? Од рутерот да стаиш кабел на лап топот ќе добие ли интернет (не од модемот кабел)?

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор
Одг: Проблем со интернет конекција
« Одговори #16 на: 24 Декември 2018, 16:16:49 pm »
Дечки ај малку помош.
Користам Телекабел пакет, модемот е оној стандардниот Motorola што го даваат на кој имам поврзано ON networks рутерче за wireless. Што ми е муката? Од пред некој ден приметив модемот дека снема конекција, пробав со исклучување од штекер па повторно вклучување и немаше подобрување. Се јавив во т. подршка од таму ми рекоа да го откачам рутерот од модемот, ваљда нешто чепкаа по сигналниве сијалички на модемот и рекоа дека модемот е во ред. Незнаејќи сум го ставил на standby модемот но за кратко приметив и кога го вклучив си беше ок но кога го поврзав рутерот неможев да поврзам ниеден уред на Wi-Fi освен телевизорот. На другиве апарати вика дека мрежата е поврзана но нема интернет. Сега моментално телевизорот можам да го поврзам на рутер, но тоа го правам мануелно на секое вклучување на истиот, што предходно не беше случај туку автоматски се поврзуваше. И само еден телефон ми се поврза, на други 2 вика дека е конектирана врската но нема интернет, исто е и со таблети и лаптопи.
Мислење?

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1338
Одг: Проблем со интернет конекција
« Одговори #17 на: 24 Декември 2018, 16:40:39 pm »
да не си го збрцал кабелот шо треба да влезе во рутер во излезот, ја вчера така се заебав, само на мојот лаптоп имаше интернет и кај цимерот на телефон.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор
Одг: Проблем со интернет конекција
« Одговори #18 на: 24 Декември 2018, 17:09:41 pm »
Каблите си беа и се како што претходно работеше. Инаку пробани се сите комбинации и само на првичната поврзав уред. Стварно незнам што може да биде...

Отсутен BigBull

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 411
Одг: Проблем со интернет конекција
« Одговори #19 на: 24 Декември 2018, 18:38:11 pm »
Пробај направи му Reset на рутерот.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор
Одг: Проблем со интернет конекција
« Одговори #20 на: 24 Декември 2018, 21:42:52 pm »
Направено беше и ресет на рутер и модем. Сите можни комбинации беа пробани и пак ништо, се додека прееска @Mihail не дојде и проба нешто од тоа што и јас пробував, но он имал среќно руче. Се се врати у нормала, благодарност до него!

Отсутен AlexAl1en

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 401
Одг: Проблем со интернет конекција
« Одговори #21 на: 11 Март 2019, 16:35:27 pm »
Јас од синоќа го имам истиот проблем. Наеднаш се изгуби конекцијата, а немам чепкано по кабловите ниту проблем со струја.
Со кабел на лаптоп има интернет,  а преку рутер не. Пишува поврзано има интернет а е слаб, па после поврзано нема интернет, па нема интернет. Се јавив во Телекабели демек не е до нив, туку до рутерот.
Решение дали имате за ова?