Автор Тема: Проблем после промена на сет ребраст каиш 1,9 tdi  (Прочитано 3696 пати)

Отсутен nataleks2000

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Молам за мислење...
Направив промена на сет ребрасти каиш со затегачи (INA) , водна пумпа VALEO, ПК каиш Continental и ролери на затегачи за ПК.
После промената се појави чуден звук на шуштење од надвор кај моторот а внатре во кабината нешто како завивање.Звукот не се менува при промена на гасот.Повторно механичарот го отвори ребрастиот и кажа дека немало проблем од таму.Инаку прво се сомневав на ПК мегутоа него го извадовме и ја запалвме колата, звукот беше ист.
Инаку се работи за Seat LEON 1.9 tdi 110 ks со ASV мотор.
Поздрав

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Проблем после промена на сет ребраст каиш 1,9 tdi
« Одговори #1 на: 23 Август 2015, 02:52:17 am »
Ауспух нешто? Панцир црево

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #2 на: 23 Август 2015, 03:00:11 am »
Немоме да е ауспух или панцир црево, вика дека звукот не се менува при промена на гаста.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #3 на: 23 Август 2015, 06:13:25 am »
Провери ги затегачите, тие се лагери,  а кога лагерот не е добар шушти, тоа што си ги ставил нови не е гаранција дека ќе бидат како што треба.

Отсутен nataleks2000

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Проблем после промена на сет ребраст каиш 1,9 tdi
« Одговори #4 на: 23 Август 2015, 11:07:00 am »
Провери ги затегачите, тие се лагери,  а кога лагерот не е добар шушти, тоа што си ги ставил нови не е гаранција дека ќе бидат како што треба.

Кога ја вратив повторно на отворање механичарот со стетоскоп слушаше кој лагер шушти и се испостави дека не е од сетот туку како нешто од кај ЕГР-от во тој дел , макар што мене не ми се верува.И плус си платив две отворања на ребрасти и пак проблемеот не е решен.А ЕГР-от ми го исчисти.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: Проблем после промена на сет ребраст каиш 1,9 tdi
« Одговори #5 на: 23 Август 2015, 11:31:44 am »


Најди го ова вентилче,  поврзано е со ЕГРот,  кај мене беше заебано и   шуштеше, внатре има како мембрана и мислам дека тој го отвара и затвара ЕГР вентилот. 100% тоа е дефектот,  најди од било каква кола,  исправно и немај гајле,  јас за да тестирам дали е дефект ставив од голф 3. Дава некој звук ко да црцори - шушти

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Проблем после промена на сет ребраст каиш 1,9 tdi
« Одговори #6 на: 23 Август 2015, 11:34:39 am »
Свиење завиванје може да се јави ако ребрастиот е презатегнат.

Отсутен nataleks2000

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Проблем после промена на сет ребраст каиш 1,9 tdi
« Одговори #7 на: 23 Август 2015, 12:05:08 pm »
Свиење завиванје може да се јави ако ребрастиот е презатегнат.

Механичарот вика дека затегањето било со означување и дека до таа линија се затега шо значи дека не би требало да е презатегнат, си велам дека има и други монтирано. А инаку и јас си мислам дека како така да ми звучи затоа и му напоменав баш тоа да го провери.

Отсутен nataleks2000

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Проблем после промена на сет ребраст каиш 1,9 tdi
« Одговори #8 на: 23 Август 2015, 12:06:17 pm »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Најди го ова вентилче,  поврзано е со ЕГРот,  кај мене беше заебано и   шуштеше, внатре има како мембрана и мислам дека тој го отвара и затвара ЕГР вентилот. 100% тоа е дефектот,  најди од било каква кола,  исправно и немај гајле,  јас за да тестирам дали е дефект ставив од голф 3. Дава некој звук ко да црцори - шушти

Ова повеќе е како метален звук како да работи перката од вентилаторот така нешто.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Проблем после промена на сет ребраст каиш 1,9 tdi
« Одговори #9 на: 23 Август 2015, 12:18:32 pm »
Свиење завиванје може да се јави ако ребрастиот е презатегнат.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #10 на: 23 Август 2015, 12:19:31 pm »
Провери ти во секој случај, не те кошта ништо,  кај мене е покриено со капак и не можам сега да го отварам да ти сликам се.

Отсутен nataleks2000

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Проблем после промена на сет ребраст каиш 1,9 tdi
« Одговори #11 на: 23 Август 2015, 12:26:22 pm »
Провери ти во секој случај, не те кошта ништо,  кај мене е покриено со капак и не можам сега да го отварам да ти сликам се.

Фала ти многу, не знам дали може некој проблем да направи тоа презатегање, ако не може јас ќе ја однесам во овластен сервис не се разбирам многу во овие работи.