Автор Тема: вакум во црево за вода  (Прочитано 1509 пати)

Отсутен Јоцо 69

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
вакум во црево за вода
« на: 18 Август 2015, 18:26:40 pm »
Ако може некој да ми каже зашто се појавува вакум на долното црево сто оди од хладњакот до моторот. пред некој ден ми прегреа колата го имаше истиот симптом и ми измеша уље и вода направив репарирање и рамнење на главата нов дихтунг но пак се појавува вакум во долното црево. неколку мајстори различно кажуваат. те да не се работи за пумпата те за главата те за хладњакот. Се работи за кола Рено 9 SPRINT

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: вакум во црево за вода
« Одговори #1 на: 19 Август 2015, 02:07:35 am »
кога ти прави вакум? одкако ке го изгасиш моторот и ке се излади?

ако е да, смени го цревото, омекнато е, т.е. арматурата од конци во него е попукана и време му е за мењавање, пред да пукне и бетер беља да се деси, ама побогу, под хитно смени го и капачето на резервоарчето за вода/антифриз, зш ке ти ги ебе сите црева... точно од него и може да ти попуштило тоа црево... значи капачето, тоа не ти работи... секогаш кога се лади, во системот се ствара вакуум.. тоа е нормално... ама капачето е тоа што треба на одреден момент од вакумот да пропушти да влезе воздух во системот.. контра од тоа, истото капаче треба на одреден притисок во инсталацијата да испушти воздух надвор... ако не прима, врло веројатно и не испушта... под хитно смени го капачето со ново и оригинално... во исти момент и цревото смени го...

а тоа што ти смешало уље и вода/антифриз, нема благе везе со вакумот... те уверувам... од неисправно капаче може само да ти пукне црево некое, па тогаш одкако ке истече разладната течност, да го изгориш дихтунот на глава, па одкако ке го смениш цревото и наполниш нова разладна течност и да смеша уље со нејзе, т.е. тогаш ке дознаеш дека изгорел дихтунгот...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен chamaecyparis

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: вакум во црево за вода
« Одговори #2 на: 05 Септември 2017, 20:02:20 pm »
а ја да не иам напраено беља што го иам подотворено капачето за вода да не ствара притисок зашто има пукнатина на канистеротза вода кај спојката со цревцето и кога ке загрееше колата од притисокот ми пушташе вода таму и ја го подотворив капачето и еве терам така без да губи вода веќе 2 години  8)