Автор Тема: Ауди А4 1.9 тди 131hp(96kw) проблем со дизни???  (Прочитано 4966 пати)

Отсутен bobi_f1

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Здраво,
Имам ауди а4 2002 год 1.9 тди 131hp(96kw) и кога е во лер застанато во место се осеќа тресење на моторот (кое не е многу големо но сепак нервира). Кога моторот работи во лер и со вклучена клима тресењето исчезнува значи моторот си работи како што треба. Во наслов ставив проблем со дизни бидејќи некои мои пријатели и познаници кои се поискусни од мене со дизел моторите ми ги посочија дизните како проблем. Би ве замолил ако некој од вас имал сличен или ист проблем како мојот да ми дадете некои насоки како би се средил проблемот.
Ви благодарам.

Отсутен bobi_f1

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Ауди А4 1.9 тди 131hp(96kw) проблем со дизни???
« Одговори #1 на: 11 Јули 2015, 01:25:51 am »
Никој не знае да ми каже нешто во врска со овој проблем?

Отсутен dudin

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 347
Одг: Ауди А4 1.9 тди 131hp(96kw) проблем со дизни???
« Одговори #2 на: 11 Јули 2015, 02:34:45 am »
однеси го на дијагностика, ќе покаже на компјутер дали се дизните, барем мене така ми кажаа. Имаат толеранција тоа дизните си пишува на програмата која им е вредноста, некои членови на форумов ме советуваа прво да пробам со адитив како најефтина варијанта. И кај мене се осеќа мало тресење но не секогаш. Иста кола имам и јас.

Отсутен bobi_f1

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Ауди А4 1.9 тди 131hp(96kw) проблем со дизни???
« Одговори #3 на: 13 Јули 2015, 10:22:24 am »
Го однесов на дијагностика и 2 дизни ја избегнуваат таа граница на толеранција (ми рекоа дека сега не бил голем проблем но морал да се среди за да не настане поголем проблем со дизните) и ми посочија дека мора дизните да се отворат и да се носат на бошист за да се прочистат. Најпрво и јас сакав да пробам да ставам некој адитив од вурт за прочистување на дизни па ако не ја бива и така работата ке мора на бошист. Ако има некој да препорача добар бошист не би било на одмет :)

Отсутен dudin

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 347
Одг: Ауди А4 1.9 тди 131hp(96kw) проблем со дизни???
« Одговори #4 на: 13 Јули 2015, 11:22:41 am »
Го однесов на дијагностика и 2 дизни ја избегнуваат таа граница на толеранција (ми рекоа дека сега не бил голем проблем но морал да се среди за да не настане поголем проблем со дизните) и ми посочија дека мора дизните да се отворат и да се носат на бошист за да се прочистат. Најпрво и јас сакав да пробам да ставам некој адитив од вурт за прочистување на дизни па ако не ја бива и така работата ке мора на бошист. Ако има некој да препорача добар бошист не би било на одмет :)
кај мене едната идеше до кај +1.1 а другата околу +0.7 и тој ми вика да ги сменам дизните. 100-150еу една на старо.
Ако ставаш адитив кажи дали помогнал или не, од кога ќе го ставиш адитивот планираш пак да ја однесеш на дијагностика?
И кај кој мајстор ја однесе? :)
« Последно менување: 13 Јули 2015, 12:36:53 pm dudin »

Отсутен bobi_f1

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Ауди А4 1.9 тди 131hp(96kw) проблем со дизни???
« Одговори #5 на: 14 Јули 2015, 23:44:27 pm »
Го однесов на дијагностика и 2 дизни ја избегнуваат таа граница на толеранција (ми рекоа дека сега не бил голем проблем но морал да се среди за да не настане поголем проблем со дизните) и ми посочија дека мора дизните да се отворат и да се носат на бошист за да се прочистат. Најпрво и јас сакав да пробам да ставам некој адитив од вурт за прочистување на дизни па ако не ја бива и така работата ке мора на бошист. Ако има некој да препорача добар бошист не би било на одмет :)
кај мене едната идеше до кај +1.1 а другата околу +0.7 и тој ми вика да ги сменам дизните. 100-150еу една на старо.
Ако ставаш адитив кажи дали помогнал или не, од кога ќе го ставиш адитивот планираш пак да ја однесеш на дијагностика?
И кај кој мајстор ја однесе? :)

Ја носев во Кичево на мајстор. Инаку за Скопје ми кажаа дека имало некој мајстор после последна 24 на патот за Припор, го барав ама сервисот беше затворен така да не успеав да ја однесам таму. Инаку сеуште немам ставено адитив ќе ставам и пак ќе ја носам на дијагностика и ке ти кажам резултат.

Отсутен dudin

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 347
Одг: Ауди А4 1.9 тди 131hp(96kw) проблем со дизни???
« Одговори #6 на: 15 Јули 2015, 18:24:19 pm »
некои форимџии се задоволни од wynn's адитивот за дизни -http://www.wynns.eu/product/diesel-clean-3/

Отсутен bobi_f1

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Ауди А4 1.9 тди 131hp(96kw) проблем со дизни???
« Одговори #7 на: 03 Октомври 2015, 21:50:13 pm »
некои форимџии се задоволни од wynn's адитивот за дизни -http://www.wynns.eu/product/diesel-clean-3/
Чисто информативно :) пробав со тој адитив на винс но безуспешно, никакво подобрување и никаква разлика не приметив во силата на моторот. Следен чекор беше бошист. Се распрашав за неколку бошисти кои ми ги препорачаа и се одлучив за Стојче во Влае. Во сервисот ми ги штелуваа дизните и после тоа не се осеќаат никакви вибрации на моторот.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Ауди А4 1.9 тди 131hp(96kw) проблем со дизни???
« Одговори #8 на: 03 Октомври 2015, 22:41:51 pm »
Колку те чинеше задоволството?

Отсутен jordancoj

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
  • Renault Megane 1.9 dci 2005
Одг: Ауди А4 1.9 тди 131hp(96kw) проблем со дизни???
« Одговори #9 на: 10 Октомври 2015, 10:45:59 am »
[quote author=dudin link=topic=17850.msg799547#msg799547 date=1436977459
некои форимџии се задоволни од wynn's адитивот за дизни -http://www.wynns.eu/product/diesel-clean-3/
Чисто информативно :) пробав со тој адитив на винс но безуспешно, никакво подобрување и никаква разлика не приметив во силата на моторот. Следен чекор беше бошист. Се распрашав за неколку бошисти кои ми ги препорачаа и се одлучив за Стојче во Влае. Во сервисот ми ги штелуваа дизните и после тоа не се осеќаат никакви вибрации на моторот.
[/quote]

И мене ме интересира колку те кошташе поправката как Стојче? Поздрав

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Ауди А4 1.9 тди 131hp(96kw) проблем со дизни???
« Одговори #10 на: 10 Октомври 2015, 12:26:41 pm »
Јас на пумпата менував дихтонзи кај Стојче. Убаво ја сработи.

Отсутен Passat4e

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 211
  • Peugeot 1.9 Diesel .!.
Одг: Ауди А4 1.9 тди 131hp(96kw) проблем со дизни???
« Одговори #11 на: 19 Октомври 2015, 17:28:44 pm »
i jas imam noseno Bosh Pumpata kaj Stojce vo Vlae na prediktuvanje i super si ja zavrsi rabotata star i procuen servis za Bosh Pumpi i Dizni a voeedno i najdobar vo Mk spored mene ima i dobra aparatura.