Автор Тема: Auto Car Care Прилеп - Керамичка заштита  (Прочитано 57685 пати)

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #75 на: 01 Април 2016, 00:07:59 am »
Благодарност до TE-EN.
Ке те барам деновиве :)
Во мал хаос сум :)
deal (y)

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Одг: Керамичка заштита
« Одговори #76 на: 10 Април 2016, 15:02:01 pm »
SaleSk и smole ,добитници сте на награда,керамичка заштита на хауба и комплет стакла,јавете се за да договориме термини.
Tek sega gledam, blagodaram i ti pisuvam pp.
« Последно менување: 03 Мај 2016, 22:36:28 pm smole »

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #77 на: 10 Април 2016, 16:34:04 pm »
SaleSk и smole ,добитници сте на награда,керамичка заштита на хауба и комплет стакла,јавете се за да договориме термини.
Tek sega gledam, blagodaram i ti pisuvam pp.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk


договорено,една година од датумот важи наградата,кога сакате.

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #78 на: 16 Април 2016, 23:28:42 pm »
https://youtu.be/0CSO6ZAV0Cw
уште еден новитет во понуда во Auto Car Care- Prilep,може ефектот да го погледнете на нашата фб страна,моделот е ASX .

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #79 на: 16 Април 2016, 23:41:03 pm »
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10206944521276903&id=1394575068 може да са погледне мала демонстрација овде,а моделот и во живо се наоѓа во SK :), Dando & Busav ќе ја имаат таа чест да го видат во живо и да се помачат да стават пена :) :) :)

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #80 на: 17 Април 2016, 00:14:55 am »
Да ја средат бугарите мојата.Идам одма на едно хемиско и едно вакво ....Прејако е

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #81 на: 03 Мај 2016, 22:01:31 pm »
Ајде и јас да го пишам моето искуство со TE-EN:

Во петокот му поминав за да ја види колата и предложи да дојдам следниот ден за да стави керамика.

Речено - сторено, следниот ден дојдов. Веќе со "колегата" работеја на една кола, ја оставив мојата и отидов на шетња.

Кога се вратив фаровите беа еднаш исполирани, и имаше направено мини дидетјлинг во ентериерот - не чистење ко на перење кола него левел погоре (Бушав нема љутиш, супер се твоите дечки :). Чистење на издувите за вентилација итд, бидејќи знам каква беше внатре разликата беше очигледна.

После колата се переше двапати со пена, па се сушеше со крпи па со компресиран воздух, па ја прскаа со некакво средство па го гланцаа со микрофибер крпа. Такво детално перење до сега немав видено.

После следеше обезмастување на хаубата. После Полирање со Мензерна 4000 (ако добро се сеќавам - фина гранулација), па после со погруба Мензерна паста. Потоа фаровите пак беа полирани.

Потоа беше аплицирана керамиката - Gyeon Q2 MOHS, за која можам да кажам дека беше аплицирана во здрави количини - не се штедеше.





Ова подоле како мрсно што изгледа - тоа е течноста.



Потоа идеше пребришување со микрофибер крпа. После идеше сушење со индустриски фен.



Потоа мислам дека идеше повторно пребришување со микрофибер крпа.

Морам да напоменам дека истиот процес беше направен и врз фаровите, после полирањето.


Конечниот резултат за мене е одличен, разлика се гледа од другите лимени делови до хаубата, а најизразен ефект има на фаровите кои се како искочени од фабрика.

Морам уште еднаш да му се заблагодарам на TE-EN за извршениот зафат, кој рака на срце кога видов колку е мачен и колку бара време, посветеност и чини 100 пати се истфкав што дојдов и што го изнамачив човекот и колегата негов (кој не беше искочен во сабота на пладне како секој млад човек со друштво туку вредно работеше без пауза).

Како благодарност TE-EN и компањерото ќе добијат нешто од мене, бидејќи ми е кејф.

Се на се, јас сум презадоволен од фер, коректниот и професионален однос на TE-EN кон мене и мојата кола, и најтопло го препорачувам за секој кој наумил да прави некој зафат, било дитејлинг или полирање. Сепак човекот ова професионално го работи ова (не, нема друга работа освен оваа) и истата ја работи хируршки прецизно.
« Последно менување: 03 Мај 2016, 22:40:51 pm smole »

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #82 на: 03 Мај 2016, 22:59:32 pm »
Благодарам smole,јас и синот се потрудивме достојно да го угостиме и почестиме со quick detailing interior и exterior + наградата што си ја доби smole,керамичка заштита на хауба,но кога ги видов фаровите,зрели за полирање,решивме и тоа да го одрсботиме и + да стсвиме керамичка заштита и на нив,како и што му прилега на Субарито.Се потрудивме наградата да го воодушеви сопственикот,по неговото излагање на наше задоволство кое воедно е и за нас награда,благодарам на задоволството од негова страна,уште еднаш благодарам smole .

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #83 на: 03 Мај 2016, 23:34:30 pm »
Благодарам smole,јас и синот се потрудивме достојно да го угостиме и почестиме со quick detailing interior и exterior + наградата што си ја доби smole,керамичка заштита на хауба,но кога ги видов фаровите,зрели за полирање,решивме и тоа да го одрсботиме и + да стсвиме керамичка заштита и на нив,како и што му прилега на Субарито.Се потрудивме наградата да го воодушеви сопственикот,по неговото излагање на наше задоволство кое воедно е и за нас награда,благодарам на задоволството од негова страна,уште еднаш благодарам smole .
Е затоа одиш напред пријателе....бидејки не си цинкарош
БРАВО...

Отсутен Passat3B

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1726
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #84 на: 04 Мај 2016, 00:04:23 am »
Капа доле докторе!  ;)

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2114
Одг:
« Одговори #85 на: 04 Мај 2016, 00:10:18 am »
Браво, ретки се вакви луѓе денес...

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #86 на: 05 Мај 2016, 09:24:32 am »
Браво, ретки се вакви луѓе денес...
ретки се тие што се посветени целосно на овој вид бизнис,јас само од тоа живеам,а верувај ми се живее долго :) .Овој бизнис бара много вложување,трпение,и најважно е да не се работи од хоби,мораш целосно да се посветиш и да се update-уваш секој ден.

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #87 на: 21 Мај 2016, 15:47:10 pm »
 Две најнови видеа од нашата работа и МА*FRA титаниум заштита ,погледнете https://youtu.be/YvByfU6rsjM
https://youtu.be/Y3AOxJgqvGU

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #88 на: 13 Септември 2016, 19:35:31 pm »
Бидејќи ме искараа зошто не сум пишал во темава конечно да најдам време да пишам подетално.
Желбата за ќерамичка заштита се јави уште одкога се појави и темава на форумов. Прво на тест беа фаровите кој беа заштитени лани и сеуште се во иста состојба како што беа и првиот ден и со тоа се уверив во ќерамичката заштита. Целта ми беше да се заштити бојата што е можно повеќе додека горе доле бојата е во релативна добра состојба. Ќе си речете фрлал пари на стара кола но не, оваа кола може не вреди многу, но за мене има огромно сентиментално значење и се обидувам да биде во што е можно подобра кондиција.
Летово пројдов кај Те-ЕН на гости и му кажав што сакам да постигнам и се договоривме закажавме термин и Voila! Ете го меганот лицнат после 10 дена работа.
Јас сум презадоволен како лшти. Советот беше да не се мие недела за да фати поубаво ќерамиката па затоа ја вратив од ПП и ја оставив у гаража нека седи недела па, и 2 нека седи. Нека биде како што треба.
Сега пи го замолил ТЕ-ЕН да каже подетално што се работеше околу колава.
Изминативе 10ина дена Меганот беше почесен гостин кај Те ЕН во Прилеп. Те-Ен го удоволи со комплетен козметички третман. Третманот се состеше од комплетна ќерамичка заштита и хемиско. Јас сум задоволен од резултатот засега, со тоа што овој вид третман си бара и посебен начин на одржување на колата би требало задоволството да трае долго,
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #89 на: 14 Септември 2016, 08:44:41 am »
Да бидам искрен меганот не неше во најдобра кондиција,затоа му беше потребен еден поголем третман за кој е потребно време.Возилото е третирано и надворешно и внатрешно.Се почна со детално перење неколку пати со snow foam и two bucket metod.Потребно беше 2 x claying со различни глини за деконтаминација на лакот и + хемиска деконтаминација.Лакот беше претерано контаминиран што е разбирливо спрема локацијата на живеење на клиентот.Полирањето беше во две фази,остана длабок rids и deep sctrach на неколку места кој е невозможно да се одстранат.Лакот е бо принцип мек и бара големо внимание при одбирање на пасти и комбинација за полирање.Последна фаза после полирање беше заштита.Се одлучив за мафра титаниум која е подобра од керамичка заштита и поиздржлива,фактички керамика со додаток титаниум.Тој дел околу припрема за апликација на титаниумска заштита одеше споро како и секоја друга керамика.Припреми,апликација,сушење,апликација итн.итн......за на крај апликација специјални средства кои се деловна тајна.Сиот ентериер од штоф,е заштитен си нано технологија која се одликува со голема хифрофобност и заштита на материјалот.Пластичните делови се заштитени со керамичка заштита за пластика,стаклата и бандашите со керамика.Со еден збор,меганот е комлетно среден и заштитен со последна технилогија средства.
« Последно менување: 14 Септември 2016, 10:42:48 am TE-EN »