Автор Тема: алфа ромео 156  (Прочитано 1703 пати)

Отсутен davcev92

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
алфа ромео 156
« на: 30 Август 2015, 10:51:52 am »
Здраво,имам проблем со колата,синоќа ми откажаа климата и парното,радиото,и внатрешните амбиент светла,исто така и со даљинското не се клучи мора директно со клучот.Може ли некој да ми помогне и да ми каже што може да биде,осигурачите како што ги гледав нема изгорено ни еден!! фала однапред и извинете ако темава не е за овде!!

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: алфа ромео 156
« Одговори #1 на: 30 Август 2015, 12:33:51 pm »
на толку многу уреди одеднаш, нај веројатно ти има прегорено еден од ГЛАВНИТЕ осигурачи. побарај да видиш кај ти се сместени.. тие се помеѓу 60 и 80 ампера... секако постои можност и реле да има изгорено и како трета опција постои можност бравата да ти се расипала НА ПРВИОТ контакт...

но.. те советувам да идеш на мајстор, он да ја види причината за прегорување на тие.. немој сам да ги мењаш.., за тој да прегори, мора да има причина.. алфа е лесно запалливо возило по прашање на инсталација... а тие осигурачи се со сериозна величина...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: алфа ромео 156
« Одговори #2 на: 30 Август 2015, 13:52:43 pm »
Убао ти вика Конак осим непотребно лешперскиот додаток "алфа е лесно запалливо возило по прашање на инсталација" ..

Ваљда му туриле помалце компири у седмица па нешто се има пореметено ..

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: алфа ромео 156
« Одговори #3 на: 30 Август 2015, 15:52:56 pm »
Убао ти вика Конак осим непотребно лешперскиот додаток "алфа е лесно запалливо возило по прашање на инсталација" ..

Ваљда му туриле помалце компири у седмица па нешто се има пореметено ..

“лешперскиот“ додаток, не е моја лична констатација туку општо искуство и знаење на сите малку по упатени... речиси и да не познавам сопственик на алфа, да не му се десило да му счури инсталација или дел од нејзе... лешперството ке го насочиш кон производствената линија на алфа, каде што тураат кабли со помал пресек одошто треба да има...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: алфа ромео 156
« Одговори #4 на: 30 Август 2015, 16:48:27 pm »
Еве, мене ме познаваш, Cuore го познаваш CuoreSportivo159 го познаваш, 8ka го познаваш, Carpathian го познаваш... (да ми извинат оние што ги пропуштив), веројатно повеќе знаеш такви кои немале пробелми со счурена инсталација отколку оние што им счурила инсталација.

On-topic.
Здраво,имам проблем со колата,синоќа ми откажаа климата и парното,радиото,и внатрешните амбиент светла,исто така и со даљинското не се клучи мора директно со клучот.Може ли некој да ми помогне и да ми каже што може да биде,осигурачите како што ги гледав нема изгорено ни еден!! фала однапред и извинете ако темава не е за овде!!
Може да е проблем со главниот кабел од акумулатор до шасија (негативниот поларитет), или некоја од точките кај што масата се пренесува до електрониката во кабина.
Исто така провери го контактот на главната табла со осигурачи внатре во кабина (доле лево од воланот)знаат понекогаш да прават проблем...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: алфа ромео 156
« Одговори #5 на: 30 Август 2015, 17:12:10 pm »
е добро де.. вас “неколку“ ве познавам што можеби не ви счурела инсталација и вие неколку спаѓате во оние “скоро“ и да не познавам такви, кои секако спаѓате во оние кои им робуваат и им се тресат на колите.. ок е тоа, си ги сакате и негувате вашите љубимци... ама познавам многу поише кои не им робуваат на колите и им счуреле.. те уверувам.. ете, и нуме од форумов вози (ии возеше) алфа со претходно счурена па попрвана инсталација... и мислам, да не го тапаниме по тоа шрашање... повеќе од јасно ми е дека на “вас алфистите“ да ви прожавалави некоја глупост за брендот, око ке му извадите...

и ако продолжиш да се инатиш сега, на сузе во 7-ца ке и речам шекер да ти тури следен пат у хамбургерот, наместо сол... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: алфа ромео 156
« Одговори #6 на: 30 Август 2015, 18:35:45 pm »
Јас освен чат-пат што морам да ги испрскам контактите од совозачкиот аир-бег, морам да напоменам 147 е со 3 врати, во овие 4 години жити една сијаличка Н7 и таа за заден фар за магла, друго немам ништо сменето, ниту пак сум имал проблеми со инсталација, било да е -20 или печена цел ден на +50. А да не зборам дека колата никогаш не ми се десило да не запали од прва...

Така да ширењето на FUD дека Алфите сами се спалуваат е подеднакво точно колку и тоа дека Сонцето се движи околу Земјата.

По мене, точната дијагноза е дека некој нешто чачкал кај шо не му е место, па после се случило нешто немило.