Автор Тема: Алат кој би сакале да го имате  (Прочитано 187645 пати)

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1245 на: 27 Август 2024, 09:24:29 am »
Овие Extol, добри ли се за низ дома така?
Сакам да си купам брусилка, 5,6 врати имам за стругање и да се најде за онака...
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk

"meki" se extol kako alatki imav shtrafcigeri neshto ... zelezoto kako da ne e zelezo.. makar i za niz doma zemi si neshto posalam od tipot na einhell (koja cena e i dali ima ne znam)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1246 на: 27 Август 2024, 09:38:30 am »
Овие Extol, добри ли се за низ дома така?
Сакам да си купам брусилка, 5,6 врати имам за стругање и да се најде за онака...
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk

"meki" se extol kako alatki imav shtrafcigeri neshto ... zelezoto kako da ne e zelezo.. makar i za niz doma zemi si neshto posalam od tipot na einhell (koja cena e i dali ima ne znam)
Точно, затоа мора да се разликува електричен алат од резен алат. Електрика е океј да се зема од Инко/Ехтот/Еинхел, но кај резниот алат бургии,клешти,штрафцигери и слично се оди на што повисоко ниво - зошто тие ја „работат“ работата, а не електриката. Иако често луѓе знаат обратно да го сфатат ова.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1247 на: 27 Август 2024, 10:28:09 am »
Овие Extol, добри ли се за низ дома така?
Сакам да си купам брусилка, 5,6 врати имам за стругање и да се најде за онака...
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk

"meki" se extol kako alatki imav shtrafcigeri neshto ... zelezoto kako da ne e zelezo.. makar i za niz doma zemi si neshto posalam od tipot na einhell (koja cena e i dali ima ne znam)
Точно, затоа мора да се разликува електричен алат од резен алат. Електрика е океј да се зема од Инко/Ехтот/Еинхел, но кај резниот алат бургии,клешти,штрафцигери и слично се оди на што повисоко ниво - зошто тие ја „работат“ работата, а не електриката. Иако често луѓе знаат обратно да го сфатат ова.

ni so elktrikata ne se bash za mashala extol. doma imam i brusiliche od niv... nezno krevko so molenje raboti pobrzo se umoruva toa od mene taka da se izrazam. imam i ingco i einhel ..vo sporedba so extol tie se dzverovi iako sami po sebe se hobi alat.

Отсутен fcwizard

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 205
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1248 на: 27 Август 2024, 11:43:04 am »
Овие Extol, добри ли се за низ дома така?
Сакам да си купам брусилка, 5,6 врати имам за стругање и да се најде за онака...
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ваков модел и бренд ти се џабе фрлени пари, ќе се изнамачиш т.е една врата ќе стругаш пола ден.

ако имаш компресор земи си го ова Инко   слична цена како ексулот треба да е.
Овој модел без разлика на брендот врши работа ама има многу вибрации па се заморува раката.
Ако ти дозволува буџет јас би одел на бош или на макита.
Само шо и да земеш немој да земаш обична брусна хартија ако најдеш Xtract cubitron na 3M  ако не и смирдекс меш ќе заврши работа, смирдекс има во ефтинија.
Кубитронот ќе ти ја скрати работата на пола а за стругање на врата ти треба само една или  две гранулации 60 и 120 или само 120.
Бонус инфо:

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10266
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1249 на: 27 Август 2024, 12:05:02 pm »
не мислиш дека бошот или макитата не се за почетници? т.е. тие со ексцентар што се. Мислам сега, не знам Боше на кое ниво е, ама наводно правеле бранови, ако си почетник...
кај има кубитнон овде или кај соседите ?
Инаку до сега не сум осетил знаци на замор кај машината, нај веројатно дека многу требе пре ќе ти се замори зглобот :D

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5083
  • Пиши лаже
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1250 на: 27 Август 2024, 12:10:55 pm »
Благодарам за препораките. Бошот ми е реално солен, верувам дека вреди секако.
Не ми се даваат толку пари за нешто што ке се користи еднаш, два пати во година.
Да, почетник сум и не сум стругал, ама би сакал да се научам, верувам не е филозофија. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен fcwizard

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 205
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1251 на: 27 Август 2024, 12:22:54 pm »
не мислиш дека бошот или макитата не се за почетници? т.е. тие со ексцентар што се. Мислам сега, не знам Боше на кое ниво е, ама наводно правеле бранови, ако си почетник...
кај има кубитнон овде или кај соседите ?
Инаку до сега не сум осетил знаци на замор кај машината, нај веројатно дека многу требе пре ќе ти се замори зглобот :D
Треба да се праша во Хромак

Благодарам за препораките. Бошот ми е реално солен, верувам дека вреди секако.
Не ми се даваат толку пари за нешто што ке се користи еднаш, два пати во година.
Да, почетник сум и не сум стругал, ама би сакал да се научам, верувам не е филозофија. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Нема филозофија во било кој сендер, колку е подобар алатот толку е полесно/побрзо стругањето, само не треба да не притискаш иако инстинктот ти го вика спротивното, остави го алатот да си ја врши работата.
Само пушти си некој поткаст или музика на слушалки оти ќе те утепа досада и секако маска и правосмукалка за да се заштитиш од ситна прашина.

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10266
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1252 на: 27 Август 2024, 12:31:36 pm »
Со екстулов ако не стегаш-џабе :D
да ги знаев овие работи тогаш, би го зел бошот, ама учи се на некоја друга даска што ти е небитна :D

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5356
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1253 на: 27 Август 2024, 13:12:46 pm »
Јас имам едно мулти сендер со три врсти шмиргли од Лидл, мислам дека сите овие обичните се ебиветер работа, псвен некој ексцентричен профи ако имаш може са има разлика.
Со овие, една врата стружев ни нос ми излезе, некаде повеќе ќе фати некаде помалце., некаде до до дрво бојата, се нерамнини лимби/длапки, на крај си завршив работа со големо парче шмиргла на даска опшиена со армафлекс, стопати полесно.
Со овие гратис цела просторија ќе ја наполниш со прашина до најситната пукнатина, крајот да неможиш да си го најдиш. И стегал не стегал , малце подолго да поработиш паркингсон ќе те фати од тоа вибрациите шо се пренесуваат на рака. Сите можни зглобови на рацете ме болеа две недели.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3842
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1254 на: 27 Август 2024, 18:17:00 pm »

Нема филозофија во било кој сендер, колку е подобар алатот толку е полесно/побрзо стругањето, само не треба да не притискаш иако инстинктот ти го вика спротивното, остави го алатот да си ја врши работата.
Само пушти си некој поткаст или музика на слушалки оти ќе те утепа досада и секако маска и правосмукалка за да се заштитиш од ситна прашина.


Прва работа кога купуваш нешто за стругање и шмирглање е да ја додадеш цената за добра маска. Однсно барем за оние N95 да ти се при рака и да си ги менуваш редовно.