Автор Тема: Голф 5 1.9 ТДИ 105КС чудно лупање во моторот  (Прочитано 7325 пати)

Отсутен MarioG5

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Здраво пријатели,
Би сакал да ве прашам. Слушам чудно лупање во моторот на Голф 5 1.9 ТДИ кога е во лер. Лупањето повеќе може да се каже како триење на железа внатре. Истото се слуша две секунди па некаде две го нема и цело време така. Не би знаел да ви кажам дали триењето го има и за време на возење заради тоа што бучавата се слуша многу слабо и најверојатно звукот на моторот ја прекрива.
Направив мало истражување на гугл и најблиско што дојдов е до дел наречен Dual Mass Flywheel и истиот ми се чинеше скап ( 500 евра - во другите земји). Би сакал да го прочитам вашето мислење и доколку некој имал сличен проблем ако може да ми каже збор два како го решил. Нормално ако го решил. И дали ми се исплати да ја правам колата, или да ја продавам.
Благодарам однапред.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Голф 5 1.9 ТДИ 105КС чудно лупање во моторот
« Одговори #1 на: 06 Март 2015, 00:13:15 am »
е друже.. сепак.. мајстор ке може да ти го каже тоа, кога ке ја преслуша... инаку има повеќе можности да се појавува тоа стругање на железо.. на пример:

-како што си пишал веке двомасниот замаец
-друхлагер
-водна пумпа на пиксни
-алтернатор на лагери
-затегач некој за каиш (исто лагери се тоа)
инаку има и посериозни работи, како на пример:
-брегастата риба на вентил некој
-меле на летечи или лежечи лагери
-клип завлекол па гребе на блок...

баш ме интересира и мене што ке ти кажат, провери на мајстор, ке ти направи дефектажа и ке ти каже...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Ichisima

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 169
  • Ербап
Одг: Голф 5 1.9 ТДИ 105КС чудно лупање во моторот
« Одговори #2 на: 06 Март 2015, 00:18:20 am »
Јас видов маки со замаецот на Ford Focus TDCi. Кај мене прво чукаше при палење и гасење, односо се јавување чуден звук, слично на чкрипење. "Мајсторите" во мојот град го поправаа компресорот од климата, а уствари звукот беше од замаецот. По некое време чкрипењето прерасна во тропање кога колата е во лер. Цената за нов сет замаец, ламела и потисна беше околу 32.000 денари. Во тој момент не бев во можност да си го дозволам "хируршки зафат" па колата се продаде. :)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Голф 5 1.9 ТДИ 105КС чудно лупање во моторот
« Одговори #3 на: 06 Март 2015, 00:19:52 am »
Zamaec se prepoznava so zgolemeno tresenje na motorot vo ler gas I tropa na palenje I gasnenje...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MarioG5

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Одг: Голф 5 1.9 ТДИ 105КС чудно лупање во моторот
« Одговори #4 на: 06 Март 2015, 00:20:47 am »
е друже.. сепак.. мајстор ке може да ти го каже тоа, кога ке ја преслуша... инаку има повеќе можности да се појавува тоа стругање на железо.. на пример:

-како што си пишал веке двомасниот замаец
-друхлагер
-водна пумпа на пиксни
-алтернатор на лагери
-затегач некој за каиш (исто лагери се тоа)
инаку има и посериозни работи, како на пример:
-брегастата риба на вентил некој
-меле на летечи или лежечи лагери
-клип завлекол па гребе на блок...

баш ме интересира и мене што ке ти кажат, провери на мајстор, ке ти направи дефектажа и ке ти каже...
Ти благодарам на одговорот. Денеска го приметив лупањето иначе. Вака су немал никакви проблеми. Си пали од прва, 200км/х оди како од шала, уље менувам редовно. И сега оваа. Ништо во текот на наредната недела ќе го однесам на мајстор, и ке ти пишам во темава што како.

Отсутен MarioG5

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Одг: Голф 5 1.9 ТДИ 105КС чудно лупање во моторот
« Одговори #5 на: 06 Март 2015, 00:23:44 am »
Zamaec se prepoznava so zgolemeno tresenje na motorot vo ler gas I tropa na palenje I gasnenje...
Кога ќе му дадам гас во лер се губи звукот, си работи нормално. Или пак моторот го прекрива.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Голф 5 1.9 ТДИ 105КС чудно лупање во моторот
« Одговори #6 на: 06 Март 2015, 00:25:42 am »
Vo ler aoo pritisnes kumplung se gubi zvukot? Kako se odnesuva menuvacot menuva lesno brzini ili e potesko sprema porano? Nisto cudno da e otiden skros zamaecot.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MarioG5

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Одг: Голф 5 1.9 ТДИ 105КС чудно лупање во моторот
« Одговори #7 на: 06 Март 2015, 00:34:11 am »
Vo ler aoo pritisnes kumplung se gubi zvukot? Kako se odnesuva menuvacot menuva lesno brzini ili e potesko sprema porano? Nisto cudno da e otiden skros zamaecot.
Да се губи звукот. Менувањето на брзини како сега да е купена колата со еден прст без проблем. Единствено што приметив а да ми е чудно ( не знам дали е нормално оваа) е кога ќе му дадам одеднаш нагло гас до 2000 обратаи (зборувам за втора брзина не за 3та или 4та и во движење некаде 10-15км/х) му треба некаде 3-5 секунди да ги исполни и потоа си отвара како лудо.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Голф 5 1.9 ТДИ 105КС чудно лупање во моторот
« Одговори #8 на: 06 Март 2015, 00:37:38 am »
Najverojatno treba da smenis set lamela plus zamaec ali toa ke vidis najdobro na majstor.E sega, ako e do toa vidi dali mozi da stavis eenomasen namesto dvomasen zamaec I da pominis poevtino a I raat da ti bidi glata I vo idnina.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MarioG5

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Одг: Голф 5 1.9 ТДИ 105КС чудно лупање во моторот
« Одговори #9 на: 06 Март 2015, 00:41:21 am »
Najverojatno treba da smenis set lamela plus zamaec ali toa ke vidis najdobro na majstor.E sega, ako e do toa vidi dali mozi da stavis eenomasen namesto dvomasen zamaec I da pominis poevtino a I raat da ti bidi glata I vo idnina.
Да ја имам и таа опција во предвид. Но што читав по странскиве форуми има доста поделено мислење за твојов предлог. Едните викаат проблемот решен за вечни векови другите викаат мењачот е првиот на удар. Затоа и пишав тука да прашам дали некој имал сличен проблем и како го решил. Ништо подобро од зборови на веќе искусен човек во тоа поле.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Голф 5 1.9 ТДИ 105КС чудно лупање во моторот
« Одговори #10 на: 06 Март 2015, 10:00:16 am »
Ne sum slusnal deka menuvacot ke bidi na udar sum slusnal deka poveke ke ja trosi lamelata so ednomasen zamaec no nemam licno iskustvo.
Prasaj si kaj nekoj dobar majstor.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Голф 5 1.9 ТДИ 105КС чудно лупање во моторот
« Одговори #11 на: 06 Март 2015, 10:29:18 am »
Да ја имам и таа опција во предвид. Но што читав по странскиве форуми има доста поделено мислење за твојов предлог. Едните викаат проблемот решен за вечни векови другите викаат мењачот е првиот на удар. Затоа и пишав тука да прашам дали некој имал сличен проблем и како го решил. Ништо подобро од зборови на веќе искусен човек во тоа поле.


единствено што може да се случи после промена од двомасен во обичен замаец е да осетиш сосема малку зголемени вибрации... ама толку малку ке биде тоа, да нема воопшто да ти смета. колата и понатаму ке си шиба, без никаков проблем...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен MarioG5

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Одг: Голф 5 1.9 ТДИ 105КС чудно лупање во моторот
« Одговори #12 на: 06 Март 2015, 22:10:56 pm »
Интересно денеска бев на механичар кај еден мој пријател. И звукот го немаше. Дали колава осети дека ќе биде растурана па реши самата да се поправи не знам хахах. Шала на страна ми кажа дека големи се шансите за змаецот да биде проблем но дека сега му е рано да биде заменет да го возам уште илјада до две илјади километри и пак да дојдам.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Голф 5 1.9 ТДИ 105КС чудно лупање во моторот
« Одговори #13 на: 06 Март 2015, 22:49:16 pm »
И кај мене лупаше зимава ламелата нешто замаец или потисна, деновиве кога се постопли (15/20 степени), тропањето скоро и да го снема.. Денеска пак ладно, пак лупаше.. Изгледа не сака да се вози на температура под 5 степени ;D

Отсутен VladeFF

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 83
Одг: Голф 5 1.9 ТДИ 105КС чудно лупање во моторот
« Одговори #14 на: 15 Март 2015, 21:53:54 pm »
Двомасниот замаец има за цел покрај тоа да ги ублажува вибрациите од моторот (особено дизел), да го штити и менувачот од високиот вртежен момент (Nm) што го произведуваат исклучиво дизел моторите. Менувањето од двомастен во обичен замаец воопшто не е добра опција. Постојат понуди и тие се after market понуди за поевтино да поминат корисниците. Да било во ред да има обичен замаец кола која што има двомастен, секако производителот би ставил обичен. :)