Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 726437 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2145 на: 13 Февруари 2014, 19:20:25 pm »
Најпедерски и најдолно е да отруеш куче.  Доколку имаш нешто против кучето обрати се кај газдата па макар дошло и до физички обрачун.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2146 на: 13 Февруари 2014, 23:14:29 pm »
Доколку е отруено некое животно, може ли да се пријави и да дојде ветеринар да го земе испита и доколку потврди да се отиде заедно во полиција да се пријави?

Треба лично да му се однесе животното, се плаќа ли дијагнозата доколку е отруено?


Малку подетално околку ова, бидејќи мн. пати сме сретнале отруени животни и сме ги одминувале!

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2147 на: 13 Февруари 2014, 23:35:24 pm »
Полицијата мора да дојде на пријава, а не да се носи на ветеринар па да се утврдува па да се отиде во полиција. Тоа на ахтунг што му го рекле е не правилно. Човек кога ќе умре не го носиш прво во болница па викаш полиција.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2148 на: 13 Февруари 2014, 23:52:31 pm »
Што доколку по пријава не дојде полиција?

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2149 на: 13 Февруари 2014, 23:52:49 pm »
Четврти ден неможам да се помирам дека се случи ова и тоа пред мои очи и на мои раце, само ако го најдам тогаш ке се помирам! кој чува и чувал знае како ми е.........  :-\

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2150 на: 13 Февруари 2014, 23:57:17 pm »
Лошо е..ептен е лоша работава...денес баш дур се шетавме со моето видов едно типче пред зграда имаше две кученца онака пуштено, па баш праев муабет за тие работи. Само добро овој изиграваше јак Џорчепетровец као кој смее тука да фрли отров и слично, ама му реков не рече двапути.. :S многу ми е жал за случкава..од кога прочитав се у глава ми е и ептен пазам сеа коа шетам само гледам како улав да не видам нешто...

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2151 на: 14 Февруари 2014, 00:00:34 am »
Четврти ден неможам да се помирам дека се случи ова и тоа пред мои очи и на мои раце, само ако го најдам тогаш ке се помирам! кој чува и чувал знае како ми е.........  :-\
+1
+1
+1
+1

Само велам случајно трујачот по грешка самиот да се отруе со отровот, и да нема никој во близина да му помогне!

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2152 на: 14 Февруари 2014, 00:03:11 am »
проблемот е што маската и ланецот се само заблуда кога се работи за ланата, овие отрови со кесиња коски и бла бла глупости се 1% од ланатата, јас се јадам психички зашто не бепе таков отров кучето ке си го спасев без проблем а кај ланатата немора да ја стави на нешто доволно е само да ја истури на почва и да ти душне кучето за да умре за помалку од 10 минути..... кучето ми беше мојот најдобар верен другар, еднашка ме нема изневерено, секогаш ми делуваше како лексилиум и да дојде некоја будала да ме реши вака психички...

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2153 на: 14 Февруари 2014, 00:09:07 am »
Четврти ден неможам да се помирам дека се случи ова и тоа пред мои очи и на мои раце, само ако го најдам тогаш ке се помирам! кој чува и чувал знае како ми е.........  :-\
Ова е единствената работа која ме плаши кај милениците!
Тоа ти е како член на фамилија од кога ќе го земеш, сум имал мноооогу кучиња, страшно жално е кога ќе го загубиш...

Втор месец одкако се иселив од станот, таму имаше една џукела од која немаше спање, нема смисла да го трујам си велам а стварно не се спиеше од него... Од една вреќа ризла која ја имав од аквариумот останато, му фрлав по две раце од тераса секоја вечер и престануваше да лае, газдата виде дека дел од ризлата му оди врз кола и после а почнеше кучето да лае, овој одма трк надвор да го смирува... И така стана пракса тоа...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2154 на: 14 Февруари 2014, 00:10:00 am »
Четврти ден неможам да се помирам дека се случи ова и тоа пред мои очи и на мои раце, само ако го најдам тогаш ке се помирам! кој чува и чувал знае како ми е.........  :-\
Ова е единствената работа која ме плаши кај милениците!
Тоа ти е како член на фамилија од кога ќе го земеш, сум имал мноооогу кучиња, страшно жално е кога ќе го загубиш...

Втор месец одкако се иселив од станот, таму имаше една џукела од која немаше спање, нема смисла да го трујам си велам а стварно не се спиеше од него... Од една вреќа ризла која ја имав од аквариумот останато, му фрлав по две раце од тераса секоја вечер и престануваше да лае, газдата виде дека дел од ризлата му оди врз кола и после а почнеше кучето да лае, овој одма трк надвор да го смирува... И така стана пракса тоа...
:'(

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2155 на: 14 Февруари 2014, 00:13:23 am »
Mн. лошо е кога ќе се изгуби миленичето, ќе се приврзеш долго време со миленичето, станува член на семејството...

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2156 на: 14 Февруари 2014, 00:22:06 am »
не спијам дома веке 4 ноки, дома доагам  на саат-два, едноставно бегам од дома слично е и со татко ми, сабајле излегува вечер се врака и врти сегде и само бара некоја информација значи во превод се разболевме......

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2157 на: 15 Февруари 2014, 16:37:57 pm »
The Stig's fluffy Pomeranian cousin. (copyright - MartinAlfista)



Инаку, се видовме и упознавме со Лансерка и нејзиното куче. Астра е закон!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2158 на: 15 Февруари 2014, 20:21:45 pm »
Ти викам ја Астра најбоља кола е. Добро што се ослободила од Ланцерот :D

Отсутен Lancerka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 303
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2159 на: 15 Февруари 2014, 20:58:01 pm »
Инаку, се видовме и упознавме со Лансерка и нејзиното куче. Астра е закон!
Фала фала :)
Ти викам ја Астра најбоља кола е. Добро што се ослободила од Ланцерот :D
Ќе беше јако да имав Астра ;D ... ќе викав Астра се вози во Астра :D

Една фотка: