Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 700053 пати)

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1080 на: 16 Април 2013, 14:02:38 pm »
Затоа во маало кај фаланга нема никакво животно, истото се случува и кај бугар во маало....
Чудна работа.....

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1081 на: 16 Април 2013, 14:05:36 pm »
Многу сендвичари имаат у маало, затоа...
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1082 на: 16 Април 2013, 14:06:05 pm »
црн хумор не сакам за миленици ;D

Кој спомна хумор?

Ти демек озбилен ?!?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1083 на: 16 Април 2013, 14:06:24 pm »
Фаланга им ги нуди по дилерска кучињата.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1084 на: 16 Април 2013, 14:08:09 pm »
На три купени кучиња дава гратис стаорец.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16664
  • Keep it 100
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1085 на: 16 Април 2013, 16:19:02 pm »
Крофна

Not a valid youtube URL

Отсутен Start Up Mac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1526
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1086 на: 17 Април 2013, 00:32:08 am »
decki aj vaka poso prvo kuce mi e ova pitbulcevo i  prvo pa zensko e .. i doe red da se pari arno ama kako idat tie proceduri nekoj zapoznaen ima ? ako ima nek mi objasni u nedela mi doaga strojnikot so treba da i go zakaci :D pa  dali ako ne se sakaat moze nie da gi spoime ? :D i t.n  :D fala :D

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1087 на: 17 Април 2013, 00:40:33 am »
пушти им по пола апче од тие што ни ги нудеше на веро ;D

Отсутен Start Up Mac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1526
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1088 на: 17 Април 2013, 00:40:53 am »
hahaha i mene ke mi se kacat begaj haha

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1089 на: 17 Април 2013, 10:58:12 am »
decki aj vaka poso prvo kuce mi e ova pitbulcevo i  prvo pa zensko e .. i doe red da se pari arno ama kako idat tie proceduri nekoj zapoznaen ima ? ako ima nek mi objasni u nedela mi doaga strojnikot so treba da i go zakaci :D pa  dali ako ne se sakaat moze nie da gi spoime ? :D i t.n  :D fala :D

Прво и основно, доколку ти е помала кучката од 1,5 година не ја пари затоа што ќе и го прекинеш развојот. Уствари ти можеш да ја париш само што нема да се доразвие како што треба.

Второ, кучката е плодна отприлика 10 до 14 ден од добивање менструација, но ова не е правило. Најубаво е да се тестира, дали преку брис кој е околу 80% точен(околу 300 денари е), или крвна анализа(околу 800/900 денари беше) која 100% утврдува кои денови е најплодна(со тоа и се зголемуваат шансите за зачнување).

Трето, препорачливо е на појаки кучиња да се стават корпи на муцките во случај да дојде до давење, како и помош околу пенетрацијата доколку и на двете кучиња им е прв пат. Доколку и другиот сопственик нема искуство, тешко дека ќе успеете сами затоа најпаметно ти е да најдеш некој кучкар кој ќе ви помогне.

Четврто, доколку по половина саат пробување не успеат да се закачат сами, ќе си отидете на вештачко оплодување. Таму е барем лесно и нема потреба да ти објаснувам само ќе ти кажам да се спремиш некој денар. Имам искуство се еден „ветеринар“(во наводници е заради тоа што нема врска од професијата) во Скопјево кој ми наплати 1,500 денари за рука, додека во Прилеп(сега ја парев мојата таму) врвен ветеринар ми наплати 750 денари за рука. Ова чисто информативно да си ги знаеш цените.
Можам да ти го препорачам ветеринарот Диме(моб. 070234323) кој се наоѓа позади Беверли во Капиштец. Истотака препорачувам да го одбегнеш Денис од Аеродром(посочениот „ветеринар“ погоре).

Петто и последно, без разлика на кој начин, препорачливо е да се осемени кучката во два последователни дена(најплодните според тестовите) за да се зголеми шансата за зачнување.

Доколку постапиш по набројаниве точки, шансите за оплодување се најголеми но истотака да знаеш дека има исклучоци и дека може и да не остане скучна, али исто така може да остане скучна и доколку прескокнеш тестирањето за најплоден ден и ги оставиш самите да си завршат работа. Но тогаш шансите се драстично помали, поготово што немаш никакво искуство како и факторот среќа т.е. доколку си се погодат кучињата може многу лесно да помине.

Отприлика тоа е тоа, доколку те интересира уште нешто слободно прашај.

П.С. Информацииве ми се свежи и од прва рака, односно, сега ја парев мојата кучка па ги знам убаво процедурите. Во контекст на ова, очекувајте наскоро претставување( и огласување) на ново легло булмастиви кои според педигрињата и крвната линија ќе бидат одлични примероци.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1090 на: 17 Април 2013, 11:02:11 am »
црн хумор не сакам за миленици ;D

Кој спомна хумор?

Ти демек озбилен ?!?

Не бе па и ти, нездрав да не си?

pa  dali ako ne se sakaat moze nie da gi spoime ? :D i t.n  :D fala :D

Зачукајте им го по еднаш со другарите...

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2552
  • Слобода или смрт
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1091 на: 17 Април 2013, 11:05:52 am »
чекај малку вие озбилно се замарате со парењето на вашите кучиња ветеринари за оплодување 1000 денари тестови за плодност итн?
Ма не тоа не може да е точно :D

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1092 на: 17 Април 2013, 11:26:47 am »
Нормално дека го правам сето тоа и притоа не се замарам ама баш ич.
Кога некое суштество доволно го сакаш(без разлика човек или животиња) се ќе направиш за да биде како што треба, поготово кога ќе ти остави наследници.
Да ти кажам дека два кадети ко твоите ќе купев само од трошокот за купување на кучкава + еден куп трошоци за „одржавање“, гарант ќе ми се смееш. Али без разлика што ти мислиш, моја филозофија е дека кога ќе земеш нешто да чуваш, чувај го како што треба или не го земај воопшто што за жал кај нас многумина не се водат според тоа.

И да, нормално некој дел ќе ми се врати од продажбата на малите но тоа не ми примарната цел што јас се „замарам“ околу кучката.

Отсутен velkov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 637
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1093 на: 17 Април 2013, 13:12:10 pm »
negoznam

за парење на кучка пред 1,5 година не може да е исто за сите раси тоа т.е. да се генерализира секоја раса е различна јас боксерите ги парам после 18 месеци

за вештачкото оплодување јас преферирам тоа што кажуват к-15 природно си е природно 30 мин рипање на мажјакот е во зависност од времето и кондицијата на мажјакот подобро остави го мажјакот да одмори па потоа повторно пробување
кучка спремна за парење никогаш нема да нападне мажјак заинтересиран да ја спари доколку мажјакот премногу ја промашува и да ја изнервира али и тогаш ке нема давење пошто мажјакот ке покаже покорност
доколку уште на прв поглед кучката покаже одбивност кон мажјакот т.е. спремна за одбрана не и се погодени деновите и не е спремна за парење за тоа нема никаков тест што ќе ти го покаже зошто со мерење ке ти покаже дека е плодна ја носиш кучката несака после 2 дена сака животни инстинкт ако она не знае ја сигурно не знам за неа подобро
друго преферирајте барем еден од партнерите да е искусен вештачко оплодување со мажјак на кој му е прв пат е уништување за мажјакот зошто после секогаш ке чека да му се дрка место сам да си заврше работа

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1094 на: 17 Април 2013, 13:55:40 pm »
@velkov

Знам дека не е исто за сите раси, али за питбул(за кое што праша членот) е отприлика 1.5 година или 18 месеци слично како и за твоите боксери.

И јас преферирам природно, ама коа неќе мора да се иде на вештачко. Баш и така му предложив на членот, да проба прво природно па тек после вештачки.

Грешка си за давењето, можда ти не си имал таков случај но мојава за малку ќе се здавеше со еден мажјак лани(неспешно беше тогаш оплодувањето). Мада се зависи од куче до куче.

Околу плодниот ден, тестовите точно можат да кажат кога е најспремна. Сега за некој стар кучкар нормално дека не му требаат тестирања за да види кога е плодна, но сепак тестирањето е најпрецизен инструмент за утврдување на плодноста.
За инстиктот, мојава за малце ќе се спареше(среќа ја видов) со едно џукелче што ми влезе во двор, иако она само што имаше добиено. Тврдам дека во тој момент не беше плодна, а сакаше да се пари. Додека после недела дена ја тестирав и фино ми кажаа кога е плодна, ја однесов, ја спарив и еве сега  го чекам  првото легло. Така да инстиктот не е баш показател за плодноста.

За последново се согласувам со тебе, доколку и двајцата се неискусни тешко дека ќе помине природно.