Автор Тема: Пренос на атестирана кука од едно на друго возило  (Прочитано 3229 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Прашање.

Дали некој знае, дали атестирана кука на возило, може да се пренесе на друго возило.
На двете сум јас сопственик. Имам и фактура и се за куката.
На едното возило ми е запишана и во сообраќајна, значи се си е како што треба.
Но бидејќи нема да користам повеќе кука на него, дали може некако легално да си ја префрлам куката на другото возило, да се атестира и да си биде се како што треба. Куката пасува со дополнителни држачи кои ги има исто така легално да си се докупат.
Ме интересира дали е возможен пренос.

Дали некој има оваква информација?
Фала.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Пренос на атестирана кука од едно на друго возило
« Одговори #1 на: 14 Февруари 2015, 19:05:12 pm »
Можиш слободно нели е фабричка само ќе треба повторно сите процедури да ги поминиш атест,запишување во сообраќајна итн итн....Јас кога прашував на технички ми рекоа само да има куката на неа дека е фабрички произведена некоја плочка со податоци за фактура не се сеќавам дали ми побараа и тоа е тоа .....

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Пренос на атестирана кука од едно на друго возило
« Одговори #2 на: 14 Февруари 2015, 19:11:43 pm »
Куката има плочка и имам и фактура од неа, нормално.
Ке прашам и на технички здравје во понеделник, и ако е тоа така, да си завршам работа. :)
Само незнам дали ке треба да ја одјавам од едната сообраќајна.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Пренос на атестирана кука од едно на друго возило
« Одговори #3 на: 14 Февруари 2015, 23:41:50 pm »
E тоа незнам дали се одјавува ........

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Пренос на атестирана кука од едно на друго возило
« Одговори #4 на: 15 Февруари 2015, 10:22:00 am »
не одјавувај... немаш потреба... не следна промена на сообраќајната пријави дека возилото нема више кука, тие на технички ке запишат дека нема кука и автоматски ке се избрише.. сакам да кажам, и тоа е одјавување, ама немораш да се тегнеш да го правиш тоа, туку кога ке дојде редот среди го, на еден трошок.. бидејки ако идеш само за тоа, ке си платиш тоа зелените листи на технички, нова сообраќајна и нешто такси некои.. околу 1000-че ке дадеш за тоа и ке изгубиш 1-2 саати...


а и поише од сигурен сум дека ке те гледаат чудно тие на технички кога ке им кажеш за што си дошол ;D ;D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Пренос на атестирана кука од едно на друго возило
« Одговори #5 на: 15 Февруари 2015, 13:22:26 pm »
Многу си во право.
Секоја нормална работа која треба да ја направиш во нашава држава се смета за малоумност. А секоја глупост е фраерлук.
:)
Најверојатно така и ке направам :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.