Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1755835 пати)

Отсутен kireppsk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5490 на: 10 Ноември 2017, 10:50:59 am »
Јави се у пазарна инспекција пријави, ќе оставиш податоци и они после ќе те распределат кај одреден инспектор и си брка работа. Дури ќе се изненадиш колку се агилни. Тоа доколку ти држи вода случајот...

Но прво мора да ги исконтактираш тие што ти го правеле сервисот, може ќе си ја признаат грешката..

Da da sekako, ako palamudat togas kje gi prijavam. Slucajot drzi voda, samo shto crno na belo nemam deka  garancijata e 1 godina. Mu rekov za dokument, rekoa, samata faktura od remont e garancija, taka da moze da se zeme i ova vo predvid.

Отсутен Diablo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 465
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5491 на: 10 Ноември 2017, 12:08:14 pm »
Јави се у пазарна инспекција пријави, ќе оставиш податоци и они после ќе те распределат кај одреден инспектор и си брка работа. Дури ќе се изненадиш колку се агилни. Тоа доколку ти држи вода случајот...

Но прво мора да ги исконтактираш тие што ти го правеле сервисот, може ќе си ја признаат грешката..

Da da sekako, ako palamudat togas kje gi prijavam. Slucajot drzi voda, samo shto crno na belo nemam deka  garancijata e 1 godina. Mu rekov za dokument, rekoa, samata faktura od remont e garancija, taka da moze da se zeme i ova vo predvid.
ДПИ(Државен пазарен инспекторат) се надлежни за тоа.Јави се и ќе средат, зачудувачки ама доста ефикасни се како македонска институција.

Отсутен kireppsk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5492 на: 10 Ноември 2017, 12:31:05 pm »
Јави се у пазарна инспекција пријави, ќе оставиш податоци и они после ќе те распределат кај одреден инспектор и си брка работа. Дури ќе се изненадиш колку се агилни. Тоа доколку ти држи вода случајот...

Но прво мора да ги исконтактираш тие што ти го правеле сервисот, може ќе си ја признаат грешката..

Da da sekako, ako palamudat togas kje gi prijavam. Slucajot drzi voda, samo shto crno na belo nemam deka  garancijata e 1 godina. Mu rekov za dokument, rekoa, samata faktura od remont e garancija, taka da moze da se zeme i ova vo predvid.
ДПИ(Државен пазарен инспекторат) се надлежни за тоа.Јави се и ќе средат, зачудувачки ама доста ефикасни се како македонска институција.

Fala druze.. se nadevam deka nema da dojde do toa.. ja od start gi otpisav nasive drzavni institucii...

Отсутен volenos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 333
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5493 на: 10 Ноември 2017, 13:36:40 pm »
Поздрав луѓе, купив еден пикап патнички Пежо партнер 1.9 2006. КОлата си е во ред, но некако мек ми е многу кумплугот.
Дали покрај ламелата може да биде и друг проблем како сајла лабава нешто или нема шанси?

Мајстор за Пежо Цитроен некој саглам да препорачате

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5494 на: 10 Ноември 2017, 13:44:04 pm »
Види дали се штелат, а и ламелата да е де, сега 10 год има колата, не е страшно ...
патем @kireppsk 0,6l на 1000 или на 10.000 км нормално било да троши?

Отсутен kireppsk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5495 на: 10 Ноември 2017, 13:53:52 pm »
Види дали се штелат, а и ламелата да е де, сега 10 год има колата, не е страшно ...
патем @kireppsk 0,6l на 1000 или на 10.000 км нормално било да троши?
Види дали се штелат, а и ламелата да е де, сега 10 год има колата, не е страшно ...
патем @kireppsk 0,6l на 1000 или на 10.000 км нормално било да троши?
Види дали се штелат, а и ламелата да е де, сега 10 год има колата, не е страшно ...
патем @kireppsk 0,6l на 1000 или на 10.000 км нормално било да троши?


@Bicikle  druze ova na net vika taka:

http://www.vauxhall.co.uk/content/dam/Vauxhall/Europe/united_kingdom/nscwebsite/uk/00_Home/Owner_Services/owners_manuals/astra/AstraOwnersManual_Jul07.pdf

311 strana, ZX14XEP e ime na motorot, pisi 0.6/L na 1000 km

ne moze da e normalno, ama manualov za astra h gtc 1.4 benzinec, taka vika....

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5496 на: 10 Ноември 2017, 14:09:55 pm »

Eve se sto imaat smeneto:

Filter za maslo
svekici
glicerin
dihtung za glava CDAH
dihtung poklopec
semering radilica 108
dihtung lanec CD AH 1.2 1.4
dihtung vodna
dihtung na karter AH CD 1.2 1.4
leteci lageri
garnit. gumici za ventili
klipovi
generalen remont
mashinska usluga obrabotka na glava i lezista na ventili


Не знам точно што смена, ама братучед пролетта на истиот мотор со истиот код, рамнеше глава и смена дихтунзи некои ако не и сите истите што ги напиша ти. Пред месец дена, ојде јабана семерингот на радилица (прскаше масло како артерија да си му секол), и сега брзо наместе плин, па плинашот му рече нешто чудно ти брчи колата можно е ланчето да е за менвање.

Се работи за Corsa C 1.4 Twinport, и јас лично го прочитав упатството и навистина вика 0.6l/1000km потрошувачка на масло за сите мотори, било бензин или дизел, ама сигурно е заради заштита, а да е нормално лично мислам е многу.

Увезена беше со 150.000км, ама пошто имаше и други членови, први газди или со сигурни километри исти проблеми имаа со овој мотор на слична километража, а на јутуб имаш и туторијали доволно за сам да си смениш дихтунг.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5497 на: 10 Ноември 2017, 14:15:07 pm »
Аууу... па тогаш може цела шипка на 2700 да е топ потрошња... Знам дека кога ги дизајнираат моторите ги прават да имаат помали триења т.е. поголем процеп меѓу деловите ама овдека малце да не прекардашиле... 
Појди кај мајсторите, ништо не губиш, види што ќе ти речат.

Отсутен kireppsk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5498 на: 10 Ноември 2017, 14:20:19 pm »

Eve se sto imaat smeneto:

Filter za maslo
svekici
glicerin
dihtung za glava CDAH
dihtung poklopec
semering radilica 108
dihtung lanec CD AH 1.2 1.4
dihtung vodna
dihtung na karter AH CD 1.2 1.4
leteci lageri
garnit. gumici za ventili
klipovi
generalen remont
mashinska usluga obrabotka na glava i lezista na ventili


Не знам точно што смена, ама братучед пролетта на истиот мотор со истиот код, рамнеше глава и смена дихтунзи некои ако не и сите истите што ги напиша ти. Пред месец дена, ојде јабана семерингот на радилица (прскаше масло како артерија да си му секол), и сега брзо наместе плин, па плинашот му рече нешто чудно ти брчи колата можно е ланчето да е за менвање.

Се работи за Corsa C 1.4 Twinport, и јас лично го прочитав упатството и навистина вика 0.6l/1000km потрошувачка на масло за сите мотори, било бензин или дизел, ама сигурно е заради заштита, а да е нормално лично мислам е многу.

Увезена беше со 150.000км, ама пошто имаше и други членови, први газди или со сигурни километри исти проблеми имаа со овој мотор на слична километража, а на јутуб имаш и туторијали доволно за сам да си смениш дихтунг.

Tesko ja da menuvam dightung sam, sekako mi e pod garancija, se ubo remontot pisi, ama deka salam srabbotile,..

ovaa od mk kupena mojava, niso... dzabe..

Отсутен kireppsk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5499 на: 10 Ноември 2017, 14:32:28 pm »
Аууу... па тогаш може цела шипка на 2700 да е топ потрошња... Знам дека кога ги дизајнираат моторите ги прават да имаат помали триења т.е. поголем процеп меѓу деловите ама овдека малце да не прекардашиле... 
Појди кај мајсторите, ништо не губиш, види што ќе ти речат.


Sekako druze.. sramota za opel ako trosi tolku :D

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5500 на: 10 Ноември 2017, 15:43:54 pm »
Богами боље двотактол да користат него уље. Во табелата за погонско гориво уште еден ред нека си додадат за гориво-уље :)

Отсутен dangthe

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5501 на: 10 Ноември 2017, 16:44:47 pm »
Имам Mitsubishi Colt CZ3 1.1 мотор. Уште кога е купено возилото, имам приметено една чудна ствар, ако колата има помалку гориво има чудна вибрација во лер која 'поминува' низ колата. Значи не е присутна цело време, туку се појавува од време на време ја стресува како земјотрес. Ако има повеќе од 1/3 бензин во резервоарот, вибрацијата е значително послаба. Некој ми спомна дека причината за тоа е моторот со 3 цилиндри, ама во тој случај би очекувал да е присутна во секое време, независно од тоа колку гориво има во резервоарот.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5502 на: 10 Ноември 2017, 17:56:34 pm »
Каде во Мк вршат машинска промена на глицерин?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен NeVeNR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 983
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5503 на: 10 Ноември 2017, 18:22:50 pm »
@kireppsk

Дали колата пред ремонт имаше друи симптоми, освен трошење на уље?
Дали имаш приметено уље во просторот на моторот под хауба или под колата на местото каде што редовно ја паркираш? (ова за да се елиминираат други банални работи за трошење на уље како што е црева, стеги, картер ...)
ГМ маслото е едно од маслата со најдискутабилен квалитет на нашиот пазар, од повеќе мајстори имам слушнато дека има и фалц
На запалена кола дали фрла од шипка уље?
Дали после ремонтот колата ја возеше одреден период умерено и на ниски вртежи?
Зини да ти кажу.

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4204
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5504 на: 10 Ноември 2017, 18:26:16 pm »
Ставката Gerneralen remont веројатно мисли на зафатот (расклопување и склопување на мотор), смениле се освен лежечите кои веројатно виле како нови. Ваква беља може да се случи само ако е возена без уље. Јас тоа нивното ѓубре DEXOS 2 5w-30 сум го ставал во моите Калос 1.4 16в и во Астра 1.4 16в. Стави си нормално квалитетно масло, па види како ќе биде потрошувачката.
Муабетот "да легне моторот" нека мафта друг, ај што самиот муабет е мајсторска лаж. Кај твојот мотор НЕМА ШТО да легне, бидејќи ниту е бушен, хилзнуван, хонуван, или обработуван на било кој начин, туку само се ставени нови делови на веќе разработен (блок) мотор. Стави си квалитетно, оригинално 5w-40. За Петронас, Мотул, Пакело, Селениа, гарантирам дека се оригинал.