Автор Тема: Трокирање на мали обртаи  (Прочитано 7451 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Трокирање на мали обртаи
« Одговори #15 на: 03 Февруари 2015, 18:54:47 pm »
пери ја секој ден и не ја гаси... :)

абе иди кај некој салам мајстор... да ти дадам ли телефон од еден што има работено во бмв сервис? сега приватно си работи на различни коли...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tasaxi

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Одг: Трокирање на мали обртаи
« Одговори #16 на: 03 Февруари 2015, 19:52:41 pm »
пери ја секој ден и не ја гаси... :)

абе иди кај некој салам мајстор... да ти дадам ли телефон од еден што има работено во бмв сервис? сега приватно си работи на различни коли...
:D. Ми имаше веќе пратено за претходно, утре ќе се слушнам со него :)

Отсутен Tasaxi

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Одг: Трокирање на мали обртаи
« Одговори #17 на: 19 Февруари 2015, 20:40:53 pm »
Да не знае некој што може дијагностика да направи со INPA програмот?

Отсутен Stole

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
  • RoadRunner...
Одг: Трокирање на мали обртаи
« Одговори #18 на: 02 Март 2015, 10:11:12 am »
Денеска ја запалив после перење не ми правеше така, ја изгасив пак ја запалив пак правеше :(
Problemot se javuva koga ke ja zapalis povtorno pod uslov da e zagreana, ili se javuva i koga ja palis ladna ???
Inaku na videoto kolku sto zabelezav ne mozam da kazam deka e trokiranje, poise mi izgleda kako da ne raboti
nekoj cilindar t.e klip. Za sto motor se raboti ? Moze malce poise tehnicki specifikacii ? :)
Go Baby, Go...!!!

Отсутен Tasaxi

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Одг: Трокирање на мали обртаи
« Одговори #19 на: 08 Март 2015, 14:35:25 pm »
Денеска ја запалив после перење не ми правеше така, ја изгасив пак ја запалив пак правеше :(
Problemot se javuva koga ke ja zapalis povtorno pod uslov da e zagreana, ili se javuva i koga ja palis ladna ???
Inaku na videoto kolku sto zabelezav ne mozam da kazam deka e trokiranje, poise mi izgleda kako da ne raboti
nekoj cilindar t.e klip. Za sto motor se raboti ? Moze malce poise tehnicki specifikacii ? :)

BMW 316i 10/2003 so 120,000 km со N42 мотор

Порблемот се јавува кога ќе му текне фактички :D. Кога моторот работи под заух овој проблем го нема, но 1 минута да помине трокира. Кога е ладен моторот трокирањето се осеќа до 3,000 обрати после не, малце да се загрее до 2,500 трокира а кога е скроз загреана до 2,000 обртаи. Ако е под 2,000 обрати и давам полека гас колата си развива како секоја нормална но ако ја стиснам на 1,500 обртаи не иде се тресе (и трепка check engine) и сецка цел мотор дур не стигне до 2,000 после лета (и се гаси check engine).

На дијагностика не вади никакви грешки освен:
Misfire Detection Cyl. 4
Misfire Detection Cyl. 2
Misfire Detection, Checksum Failure

На дијагностика кај сите што бев ми рекоа дека cyl.4 не работи добро.

Возилото исто така трошеше уље па беше правен мал ремонт: Карики, Дихтунг на Глава, Гумици на Вентили итн но истиот проблем си беше и порано.

Интересниот дел е тоа што кога компјутерот ќе го ставам во "open loop mode"(со гасење на MAF/MAP итн сензор) т.е да користи зададени фабрички вредности место од сензори да чита нема никакво трокирање :D си спие колата, ама пак тогаш не иде ич и не пали сабајле.

Ми се има исто така случено еднашка да ја запалам и да не трокира од среќа ја стиснав до 3,000 обратаи и слушнав некој звук во моторот мало кратко тропкање и кога падна обртаите пак трокираше :(

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Трокирање на мали обртаи
« Одговори #20 на: 08 Март 2015, 16:40:28 pm »
Тој мотор е со хидраулично подесување на вентили или механичко?
Ми ги има исите симптоми како кога е престегнат вентил/и, во конкретниов случај вентили на cyl 2 и 4

Отсутен Tasaxi

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Одг: Трокирање на мали обртаи
« Одговори #21 на: 11 Април 2015, 21:34:08 pm »
Средено, да ви ѓи ебам мајсторите во оваа банана држава. До сега бев кај сите "најдобри" и нудеа глупи решенија.

Џеповски викаше MAF сензор
Даим викаше Ламела (бог да чува и да брани)
Биммер тие па 2 недели не им текна ни да почнат да проверат.
АвтоТек па ми викаа бензинската пумпа.

Катастрофа.

Ми ја среди пријател кој држи BMW сервис.
За еден ден ми се јави за дијагностика, втор ден смени делот, сега се си е супер. По фини дечки не сум видел. Алал да им е.

Сензор за Valvetronic бил прегорен, ми сменија нов, се си е супер сега, нема никакво трокирање.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Re: Трокирање на мали обртаи
« Одговори #22 на: 12 Април 2015, 12:12:33 pm »
Кој сервис е тоа? Кажи да знаеме да препорачаме.

Отсутен Tasaxi

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Одг: Трокирање на мали обртаи
« Одговори #23 на: 12 Април 2015, 18:12:38 pm »
Кој сервис е тоа? Кажи да знаеме да препорачаме.
Пишува само BMW Service после Макпетрол Бензиска/Хонда на Илинденска. Многу фини дечки, културни, услужни со ефтини цени.
Кај нив цела кола ќе ја сервисирам :)