Автор Тема: Закочена брава за клуч на Опел Корса 1998г,  (Прочитано 1166 пати)

Отсутен dezopp

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 50
Закочена брава за клуч на Опел Корса 1998г,
« на: 25 Декември 2014, 15:27:16 pm »
Закочена брава на Опел Корса 1998г, не е закочен воланот (мрда лево десно), ама клучот не сака да мрдне ни милеметар ни напред ни назад. Решение?

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Закочена брава за клуч на Опел Корса 1998г,
« Одговори #1 на: 25 Декември 2014, 22:15:55 pm »
Прсни и WD-40 спреј.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Закочена брава за клуч на Опел Корса 1998г,
« Одговори #2 на: 25 Декември 2014, 23:02:25 pm »
Закочена брава на Опел Корса 1998г, не е закочен воланот (мрда лево десно), ама клучот не сака да мрдне ни милеметар ни напред ни назад. Решение?
Stanav ekspert za opel bravi  ;D ......Kaj mene taka zaglavuvase pa kako sto ti rece Deno i prsnav WD-40 i prorabote ama se do pred nekoj den i se skrsi pimpereto vnatre sto vleguva vo elektricnata uloska , pa morav komplet da ja vadam . E sega kaj vas ili e skrseno toa pimpere cim e zaglavena ili ce pominete polesno samo so wd-40 probaj ja polesnata varijanta .Ako ne proraboti a i da proraboti moj sovet e da ja izvadite i procistite vnatre za da go resite problemot za stalno, a ako e skrseno pimpereto ce mora da barate druga brava za zamena .....Eve link kako se vade https://www.youtube.com/watch?v=R3fRbZ-ysAk mnogu e lesno samo treba da go zavrtis klucot na pozicija 1 i odozgora so strafciger se pritiska osigurac i vednas izleguva .......  ;)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Закочена брава за клуч на Опел Корса 1998г,
« Одговори #3 на: 26 Декември 2014, 01:47:26 am »
Закочена брава на Опел Корса 1998г, не е закочен воланот (мрда лево десно), ама клучот не сака да мрдне ни милеметар ни напред ни назад. Решение?

и братов со корсата се зезаше за истово прашање.. не спреови, не чистење не незнам ти што... 1700 денари нова брава со 2 клуча и чао пријатно... проблемот е решен...:)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Закочена брава за клуч на Опел Корса 1998г,
« Одговори #4 на: 26 Декември 2014, 10:56:11 am »
Јас за да ми остане оргиналниот клуч кога ја земав заменската брава( најдов од оргинал астра половна 1200 ден а може и нова) само ја препакувавме во истиот цилиндар и сега имам нова брава која пали со истиот клуч ......