Автор Тема: Затемнетите стакла носат високи казни???  (Прочитано 64351 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #225 на: 08 Април 2024, 23:19:54 pm »
И тогаш кажував и сега ќе кажам, не може џандар да ме казни за незапишани фабрички затемнети стакла во сообраќајна бидејки не сум јас тој што ги впишува.


Ќе те казни, пошто ти си тој што треба да му кажиш на технички да ти ги запишат. Кај татко ми ги запишаа одкако му спомнавме сека не им се запишани.

Исто како клима фолиите, си вградил и си бараш да ти се запишат, така и тука си купил кола со фабрички, пак си бараш да ти ги запишат.
Финтата е што до пред некоја година фабричките не се впишуваа бидејки се фабрички, фактички и не морам да бидам свесен за затемнетите стакла за да морам да им барам да бидат впишани во сообраќајна.
Или поинаку кажано, јас немам направено никаква модификација на возилото за да им ја пријавувам, односно од каде да знам дека треба да им барам да впишуваат нешто што на сообраќајната.

На крај, џандарот може да пише 1000 пати казна, никој не му брани,  но не може да ме казни за пропуст на технички при секоја регистрација ;)
Но веќе и тоа е стар муабет бидејки верувам дека во меѓувреме се впишани сите фабрички затемнети стакла од постаро време.

ПС има земји каде воопшто не е потребен атест ,а фолии на задни стакла, не па за фабрички затемнети.


Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10919
  • 430i
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #226 на: 10 Април 2024, 07:49:36 am »
имаше дискусија тука околу фолиите, па завчера и јас имав искуство со плави оркестар

ме застанаа после католичка, измеѓу 22:00-22:30 побара документи, му дадов

- имате пиено алкохол?
- не, бевме со децата да прошетаме

- јас не можам да знам дали си со деца или не, затемнети ти се стаклата и ништо не гледам
- океј, еве - спуштам прозорот

- стаклата ти се затемнети, а не се заведени во сообраќајна
- фабрички се затемнети, а зошто не се заведени јас не би знаел
- ај крени предното стакло....еве ова се гледа дека не е затементо, а задното дека е затемнето
- да, затемнето е и тоа и задното на гепек, не е затемнето со фолија туку стаклата се фабрички затемнети
- знаете дека може сега да ја конфискуваме колата и во вторник да ја однесеме на вонреден технички?
- не, не знам, ама ако решите да ја конфискувате, бар префрлете ги децава до дома

почна да стиска со устата,
- излези од возилото

излагам, вади дрегер, ми кажува упатство, дувај ми вика
- пиши таму 0,0

отиде до колата, се враќаат двајцата
сега вториот:
- господине казната за затемнети стакла е 300 евра знаете?
- не знам, ама ако може да ги извадиме тука фолиите да не платам казна би било супер
- па нели немаш фолии?
- немам, ама казната од 300 евра е веројатно за дополнително затемнети стакла, за мове одлучил некој во фабрика

- видете господине, без разлика, затементите стакла мора да стојат во сообраќајната дозвола
- а зошто моите не се заведени во сообраќајната дозвола? ќе може да прашате некој од колегите во МВР

па сега првиот си оди во кола, останува вториот
- види, ист проблем имаше татко ми, од фабрика затементи, не заведени, ама мораше да направи атест. Ние можеме сега да го запланиме возилото во понеделник да го носиме на вонреден технички. Уствари празник е во понеделник, во вторник треба да го носиме
- господине, колава е увезена од овластен импортер пред 11 години, хомологирана е како ваква пред 11 години и има поминато 11 технички прегледи до сега, зошто би требало нешто да се констатира на овој вонредниов, а не било забележано изминативе години? Чива е грешката и каде сносам јас вина?
- види, обично не ги пишуваат дека е дополнителен трошок 1.000-1.500ден. па да не ве ставаат на дополнителен трошок

тука веќе се насмевнувам и го прашувам:
- 1.000 ден. да не ме стават на трошок за да попијам казна или друга е причината?
...
...
- ајде господине, да не правиме проблеми, со деца сте, сега сте слободни, а во вторник да одите да ви ги запишат во сообраќајна
- в ред, нема проблем

гледа уште во документите:
- работиш?
- да
- што работиш?

јас веќе го гледам со крената веѓа
- наставник сум по ОТП во основно
- во ред господине, имајте убава вечер


ај мене што ме малтретираше, тоа помина, ме изнервираа и тоа помина
ама најкриво ми е што мораа децата да гледаат и да се исплашат дека нешто ми прават, односно ќе направат додека се објаснував со нив надвор

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6565
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #227 на: 10 Април 2024, 08:40:08 am »
Верувам дека се погодуваат џандари спремни да замараат, ми барале сајла за влечење во задолжителна опрема при скон што забранува шлепање.

Влечењето е дозволено и никогаш не било забрането.
Чисто за инфо бидејки постојано се шират дезинформации дека забрането е влечење на неисправно возило.

Присутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1639
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #228 на: 10 Април 2024, 09:01:14 am »
имаше дискусија тука околу фолиите, па завчера и јас имав искуство со плави оркестар

ме застанаа после католичка, измеѓу 22:00-22:30 побара документи, му дадов

- имате пиено алкохол?
- не, бевме со децата да прошетаме

- јас не можам да знам дали си со деца или не, затемнети ти се стаклата и ништо не гледам
- океј, еве - спуштам прозорот

- стаклата ти се затемнети, а не се заведени во сообраќајна
- фабрички се затемнети, а зошто не се заведени јас не би знаел
- ај крени предното стакло....еве ова се гледа дека не е затементо, а задното дека е затемнето
- да, затемнето е и тоа и задното на гепек, не е затемнето со фолија туку стаклата се фабрички затемнети
- знаете дека може сега да ја конфискуваме колата и во вторник да ја однесеме на вонреден технички?
- не, не знам, ама ако решите да ја конфискувате, бар префрлете ги децава до дома

почна да стиска со устата,
- излези од возилото

излагам, вади дрегер, ми кажува упатство, дувај ми вика
- пиши таму 0,0

отиде до колата, се враќаат двајцата
сега вториот:
- господине казната за затемнети стакла е 300 евра знаете?
- не знам, ама ако може да ги извадиме тука фолиите да не платам казна би било супер
- па нели немаш фолии?
- немам, ама казната од 300 евра е веројатно за дополнително затемнети стакла, за мове одлучил некој во фабрика

- видете господине, без разлика, затементите стакла мора да стојат во сообраќајната дозвола
- а зошто моите не се заведени во сообраќајната дозвола? ќе може да прашате некој од колегите во МВР

па сега првиот си оди во кола, останува вториот
- види, ист проблем имаше татко ми, од фабрика затементи, не заведени, ама мораше да направи атест. Ние можеме сега да го запланиме возилото во понеделник да го носиме на вонреден технички. Уствари празник е во понеделник, во вторник треба да го носиме
- господине, колава е увезена од овластен импортер пред 11 години, хомологирана е како ваква пред 11 години и има поминато 11 технички прегледи до сега, зошто би требало нешто да се констатира на овој вонредниов, а не било забележано изминативе години? Чива е грешката и каде сносам јас вина?
- види, обично не ги пишуваат дека е дополнителен трошок 1.000-1.500ден. па да не ве ставаат на дополнителен трошок

тука веќе се насмевнувам и го прашувам:
- 1.000 ден. да не ме стават на трошок за да попијам казна или друга е причината?
...
...
- ајде господине, да не правиме проблеми, со деца сте, сега сте слободни, а во вторник да одите да ви ги запишат во сообраќајна
- в ред, нема проблем

гледа уште во документите:
- работиш?
- да
- што работиш?

јас веќе го гледам со крената веѓа
- наставник сум по ОТП во основно
- во ред господине, имајте убава вечер


ај мене што ме малтретираше, тоа помина, ме изнервираа и тоа помина
ама најкриво ми е што мораа децата да гледаат и да се исплашат дека нешто ми прават, односно ќе направат додека се објаснував со нив надвор

Срека имале џандариве дека си просветно лице академик чесен човек мирен  професор по отп ,инаку ако налетале на Милутина или сличног три тачке у наставку  https://www.youtube.com/watch?v=mELkQ4ouubQ

Отсутен andov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 55
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #229 на: 10 Април 2024, 09:24:39 am »
Верувам дека се погодуваат џандари спремни да замараат, ми барале сајла за влечење во задолжителна опрема при скон што забранува шлепање.

Влечењето е дозволено и никогаш не било забрането.
Чисто за инфо бидејки постојано се шират дезинформации дека забрането е влечење на неисправно возило.
Значи дека од ракав трескаат порталите што пишуваат дека законски не смее. Јажето задолжителна опрема е или optional?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk


Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #230 на: 10 Април 2024, 10:00:40 am »
II. ОПРЕМА НА ВОЗИЛА
1. Задолжителна опрема
Член 2
Задолжителна опрема на возилото во сообраќајот на патиштата, во смисла на овој правилник е:
1) резервно тркало;
2) противпожарен апарат за гасење пожар;
3) знак за означување запрено возило на коловоз сигурносен триаголник;
4) опрема за укажување прва помош (кутија за прва помош);
5) клинести подлошки;
6) чекан за кршење на стакло;
7) резервни сијалици и осигурачи;
8 ) јаже, сајла или телескопски лост за влек;
9) зимска опрема;
10) сигурносен-рефлектирачки елек;
11) сигурносни појаси и наслони за глава;
12) друга опрема;
- табла за означување на "спори возила";
- табли за означување на "тешки возила";
- табли за означување "долги возила" и
- опрема на возила и возачи за превоз на опасни материи.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43551
  • Il Moderatore
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #231 на: 10 Април 2024, 10:16:00 am »
Цитат од ЗБС:

Член 38
(1) На јавните патишта се ограничува брзината на движење на следниве категории на моторни возила на:
.....
40 km/h - за моторно возило кое влече друго неисправно возило;


Член 78
(1) Моторно возило може да влече друго возило поради неисправност, односно недостиг на одделни делови, само ако не може самостојно да се движи.

Член 79
(1) Моторно возило може да влече друго неисправно моторно возило ноќе и дење во услови на намалена видливост, ако на влеченото возило се вкучени покажувачи на правците и светлата за означување на возилото или ако моторното возило употребува жолто ротационо светло.

Член 80
(1) За време на влечењето на возилото од членот 78 став (1) од овој закон, на влечното возило треба да бидат вклучени покажувачи на правците, додека на влеченото возила ако се исправни. Двете возила треба да бидат обележани со сигурносен триаголник.
(2) Сигурносниот триаголник од ставот (1) на овој член на влечното возило се поставува на предната страна, додека на влеченото возило на задната страна.
(3) Со влеченото возило од ставот (1) на овој член е забрането превоз на лица, со исклучок на возачот кој го управува возилото.

Има уште 5 члена за правила при влечење на возило, ама ова е доволно за да разберат сите дека е дозволено влечење.
закон за безбедност на сообраќајот на патиштата

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #232 на: 10 Април 2024, 10:20:05 am »
Фабрички затемнети стакла не може да се атестираат.. И полицијата можи да прави проблеми ама неможи да пиши казна..

Ако не пишува во сообраќајната треба да се извади потврда од овластен дистрибутер дека тоа возило има фабрички затемнети стакла..
Или втора опција да се стави фолии (било какви) и да се однеси да се направи атест на фолиите..

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5352
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #233 на: 10 Април 2024, 10:26:08 am »
Зошто е моја работа за потврда или замарање за фолии, некој  го прегледал се потпишал со име презиме на хомологација, на технички, шо врска имам јас.
Нека пиши слободно казна ќе се видиме на суд, времето за замарање по салони , чекање потврди, ставање непотребно фоллии и фрлање пари за атест е поголемо замарање него да одиш на суд.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4903
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #234 на: 10 Април 2024, 10:57:55 am »
Na samite stakla si ja pisuva homologacijata deka se zatemneti

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54918
  • Махер
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #235 на: 10 Април 2024, 11:25:12 am »
Зошто е моја работа за потврда или замарање за фолии, некој  го прегледал се потпишал со име презиме на хомологација, на технички, шо врска имам јас.
Нека пиши слободно казна ќе се видиме на суд, времето за замарање по салони , чекање потврди, ставање непотребно фоллии и фрлање пари за атест е поголемо замарање него да одиш на суд.
Нормално. Како што не е твоја работа да кажеш дека колата има 100kw, си пишува.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8611
  • Пичлеме
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #236 на: 10 Април 2024, 12:08:59 pm »
Ме заинтригира моментов со стаклата и глупата милиција, па бев да проверам. Имаат наведено во сообраќајната:



Ама и да немаа ставено забелешка, како што кажа Владич, нека пишат казна, се гледаме на суд :)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6626
  • Бенве сие бенве
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #237 на: 10 Април 2024, 12:26:15 pm »
Да бе, и мене ми ги пишаа на кијата директно од хомологацијата на прв технички, не ни знаев дека треба за фабрички.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13714
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #238 на: 10 Април 2024, 19:14:13 pm »
Знаат џандарите за V, нема веќе проблем.

Ако не знаат тие, на технички им кажуваат.


Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #239 на: 10 Април 2024, 23:46:14 pm »
Кога возилото се купува од салон, во самата фактура, декларација, хомологација или што год да е е наведено дека колата има фабрички затемнети стакла, и тоа треба да стои во сообраќајната.
Зошто?
Затоа што постојат исти такви возила кои немаат фабрички затемнети стакла.
Може да се случи:
- Купиш кола без фабрички затемнети стакла. Најдеш стумбана кола и си ги префрлиш затемнетите стакла на твојата. Но тоа возило со тој број на шасија нема поминато хомологација со затемнети фабрички стакла. А ти пример се правиш паметен дека не треба да имаш запишано дека се стаклата запишани.

Тоа што не биле запишани на времето и што никој не води евиденција за тоа, е друга прикаска.
Но во принцип ако сака, полицаецот ке ти пише казна, ти не ја плаќај и оди докажувај се по судови. Он нема ни да се појави, а ти додека се докажеш тие 300 еур казна ке станат 3000... Поликаецот пак ништо нема да изгуби, државата ќе ги покрие тие трошоци. А државата никогаш не губи, ке изгуби тој што се инаети. И на крај ке му пресуди судот дека не е во право и дека ке треба да ги тужиш технички што не ти го впишале податокот за фабрички затемнети прозорци. А технички ако нема во декларацијата за возилото пишано дека има фабрички затемнети стакла ке се повика на тој документ и ке биде во право. И ке рече дека за возило со тој број на шасија нема фабричка декларација за затемнети стакла :D

Не прозивам никого, него едноставно не можеме да се инаетиме со држава, органи, закони, па макар и да сме во право.
Ако има можност, треба да се повикаме на документ за да се зашише се она што е од опрема наведено дека треба да го има, конкретно затемнетите стакла. Дури и јас кога ја купував колата ги замолив во документите обавезно да биде нагласено дека се фабрички затемнети стаклата и од технички истото ми го посочија, да не го заборават тој податок, зошто во спротивно нема да можат да го запишат...

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.