Автор Тема: Гасни на палење при ладен мотор ?  (Прочитано 3574 пати)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Гасни на палење при ладен мотор ?
« на: 13 Ноември 2014, 21:12:46 pm »
Ај едно прашање се работи за рено меган 1.6 90hp, ми се случва на неколку недели еднаш ко ке не е загреана колата пробвам да ја запалам и одма гасни како да нема саух и така неколку пати едно по едно и зато морам да ја држам туражата прицната за да не угасни. Ко ке подзагреј и постигни температура нема проблем си работи и пали нормално.Исто така се дешава и да осцилират обртаите од 500 до 800 и по неколку секунди да се смират.Иначе степ моторче мислам дека се викаше чистено е пред 3 месеци, ако има некој претстава шо можи да е нека поможва ? :D
« Последно менување: 13 Ноември 2014, 23:37:25 pm n1kola »

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: гасни
« Одговори #1 на: 13 Ноември 2014, 21:15:31 pm »
OOooooooooo што била работата.....

Абе цреп ниеден. Така ли се отвора тема бе..... лелеее фејспалм невиден.
Автоматчето за лер гас ти е рикнато.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: гасни
« Одговори #2 на: 13 Ноември 2014, 21:23:18 pm »
баги исфилозофирано а ?  :D ај афтоматчето ама ако е до него не треба стално така да прај? кај мене само ко ке е ладна колата.И некој ми имаше спомнато сензор за температура има логика и то или ?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: гасни
« Одговори #3 на: 13 Ноември 2014, 22:08:23 pm »
^ па и јас, си викам гасни амортизери, оно колата му гасела ;D

И ја....

баги исфилозофирано а ?  :D ај афтоматчето ама ако е до него не треба стално така да прај? кај мене само ко ке е ладна колата.И некој ми имаше спомнато сензор за температура има логика и то или ?

Не, апаратчето е отворено само кога е ладна и кога ќе загрее исклучува. А може и сензорот за температура да не чини па компјутерот мисли дека моторот е цело време топол па не го отвора апаратчето.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: гасни
« Одговори #4 на: 13 Ноември 2014, 22:45:33 pm »
Ништо ко така другиот пат ко ке зафркава да се извај то апаратчето од другото рено и да се проба кај мене најпаметно изгледа ке биди  :D

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: гасни
« Одговори #5 на: 13 Ноември 2014, 23:23:45 pm »
Брат ми пиши од кај мене, сега ќе го спаметам малце... не сум јас толкав труп да незнам тема да отворам.  :)

п.с sorry за дупли пост.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: гасни
« Одговори #6 на: 13 Ноември 2014, 23:37:20 pm »
светнува check engine ?
чим заебава периодично,сензор некој,види на дијагностика скоро сите сензори имаат улога при палење

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Гасни на палење при ладен мотор ?
« Одговори #7 на: 13 Ноември 2014, 23:53:28 pm »
светнува check engine ?
чим заебава периодично,сензор некој,види на дијагностика скоро сите сензори имаат улога при палење

Не, само ја палиш и одма паѓаат обртаите и гаси, не ги држи како што треба нормално и така се дури не загреј. Изгледа е моторчето за лер гас и на другата истото го има праено, ама ај објасни му.

од лични принципи несакам да помогнам на оваа тема...

 :o А тие се... да годам од прва, дијалектот ?  :D  Кажав брат ми(vladimir_) ја има отворено ова тема без да знам, ама го сменав пасвордот па нека си отвора од негов профил.

Отсутен coupe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 115
Одг: Гасни на палење при ладен мотор ?
« Одговори #8 на: 10 Декември 2014, 00:07:54 am »
Јас нерви искинав вие се зафркавате :D иначе беше сменато од едната на другата кола и колата 2 недели работеше супер после то прашав нови беа од 3500 до 6000ден а имаше и некој кинески по 600 ден.Зедов такво ги пофали продавачот демек терале 1-2 години и по една недела пак почна истото дали е можно по 1 недела само да се расипа? На крајот изгледа ке одам на некое половно ако е сигурно до него проблемот

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Гасни на палење при ладен мотор ?
« Одговори #9 на: 10 Декември 2014, 00:18:53 am »
Јас нерви искинав вие се зафркавате :D

Кој си ти бе? ;D

Отсутен coupe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 115
Одг: Гасни на палење при ладен мотор ?
« Одговори #10 на: 10 Декември 2014, 02:52:28 am »
 Tnx mile za pomosta



Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: Гасни на палење при ладен мотор ?
« Одговори #11 на: 10 Декември 2014, 08:24:08 am »
Дали провери со компјутерска дијагностика, кај рено на некои по ситни дефекти не ти светнува check engine, а истите дефекти ти се регистрираат во компјутер.