Автор Тема: bmw 525tds kazance za antifriz broblem  (Прочитано 3505 пати)

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
bmw 525tds kazance za antifriz broblem
« на: 12 Ноември 2014, 14:57:47 pm »
Vaka dolgo vreme crevceto od hladnaj so se vraka vokazanceto na samiot priklucok e skrseno i labavo od tuka tecese antifriz i pritisok.vnatresnosta od toplina mu e ispokrsena site pregradi no i kapaceto kaj gumickata pola e skrseno jas mu navrtev zelezno cevce na mestoto od plasticnoto,koe bese skrseno ja vozev eden krug i pocna silno da prska antifriz i malku od sredinata temperarurata mrdna.ja izgasiv go iVadif kazanceto koga se oladi i poracav novo,sakam da ve prasam dali od nego se  stvori ovoj problem posto vakaj ja vozef i maltretirav a nemav problem so temperaturata. Dali e ova realniot problem ???????
:D :D :D

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: bmw 525tds kazance za antifriz broblem
« Одговори #1 на: 12 Ноември 2014, 15:16:14 pm »
Стар проблем на Баварците од тие години.Промени го казанчето со ново. Туку колку време го имаш него?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: bmw 525tds kazance za antifriz broblem
« Одговори #2 на: 12 Ноември 2014, 17:47:48 pm »
како да го промени казанчето а да не го ебе цел хладњак? заради тоа глупо казанче јас сменив 2 хладњаци до сега... казанчето е вградено на самиот хлдњак и тоа е тоа...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: bmw 525tds kazance za antifriz broblem
« Одговори #3 на: 12 Ноември 2014, 23:13:42 pm »
Eden mesec go vozam kazanceto e posebno bmw to e 2000god mi e najveke dane e diktonot na glavata pa zatoa vaka ne kreva temp.ne duva creva no pa si velam so vakvo kazance se e mozno jas probav da go zadiktuvam ama toa vnatre se raspadna neli e podeleno so kelii ili imam vozduh vo celiot sistem neznam kako da doznaam so e realniot problem kolata e na realni 220 000 a za ovoj motor toa e nisto sto daa probam sega??? Ova mu doaga kako da ja ostavam kapackata za voda podotvorena i problemot e resen.mozno li e da e kazanceto i kako da ispustam vozduh ili se raboti Za dikton na glava ??? No ako izleguva vozduh pi malku si e se na red nema krevanje tem nema vrienje i isfrlanje voda???
:D :D :D

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: bmw 525tds kazance za antifriz broblem
« Одговори #4 на: 12 Ноември 2014, 23:30:19 pm »
Тек ако го оставиш отворено ќе имаш искривена глава. Системот за ладење мора да биде под притисок, никако отворен.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: bmw 525tds kazance za antifriz broblem
« Одговори #5 на: 13 Ноември 2014, 00:03:00 am »
тоа сакав да кажам.. со подотворено капаче, нема да може да го истера воздухот од главата и ке прегрее истата, па искривување не бега, ама дихтунг на глава ке изгори сигурно... ако си го возел 1 месец така, можно е веке да си го изгорел дихтунгот... тоа е прво...

второ, ако постојано и постојано испушта нов воздух цело време... може да е дихтунг а може и (недај дени) прсната глава...

значи купи си ново казанче, смени го, не си играј патлакот, па после ке дознаеш што и како...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: bmw 525tds kazance za antifriz broblem
« Одговори #6 на: 13 Ноември 2014, 00:04:50 am »
525tds се препознатливи по проблеми со глава.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: bmw 525tds kazance za antifriz broblem
« Одговори #7 на: 13 Ноември 2014, 00:17:29 am »
сите мотори на бмв со 6 цилиндри линсики поготово со 24 вентилските глави се препознатливи по проблеми од тој карактер... малку само да го прегрееш и ете ти проблем... на моето бмв 2 пати ми прегреа на самиот почеток... не дозволив до црвено да стигне.. како извештерен сум трчал надвор да отворам хауба да се изалди со изгасен мотор... зашто ги знам околу мене сите што имаа 6 цилиндарски линиски мотори на бмв-ињата до еден сите мењаа глави... кој по еднаш кој по двапати... а еден е како рики со турбините, па дури 4 глави има сменето, 5-тиот пат кога му прсна го продаде и си купи голф ;D

поената е дека премногу долга а тесна глава има тој мотор... и кога се појавува дилетација на прегревање, витоперењето е линиски големо па лесно пука... најчесто помеѓу 3-4 или 4-5 цилиндар пука и тоа 99% према канал од вода-антифриз...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: bmw 525tds kazance za antifriz broblem
« Одговори #8 на: 13 Ноември 2014, 18:58:33 pm »
Reseno jas znaef kolata e vo perfektna sostojba samo neznam kako od toa kazance vakov problem nemie jasno a deka ne e nikogas pregreana i toa go znaef ipak bmw e ne golf pa sekoja godina dikton da menjam fala bogu raat sum :)
:D :D :D

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: bmw 525tds kazance za antifriz broblem
« Одговори #9 на: 13 Ноември 2014, 20:46:55 pm »
Одлично. Половно или ново го зема?

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: bmw 525tds kazance za antifriz broblem
« Одговори #10 на: 13 Ноември 2014, 22:15:09 pm »
Polovno 45 e sose kapace
:D :D :D