Автор Тема: BMW 525 tds e39 problem  (Прочитано 9310 пати)

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #30 на: 12 Ноември 2014, 15:01:54 pm »



Ја имаш издувано некаде на автопат?
24/7 e kajmene duvana no oprimetiv deka onoj pat ja stisnav 200 so 4 malku na patari kaj miladinovci i mnofgu se smiri. No taka taka po nekogas osekam minijaturno gusenje
:D :D :D

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #31 на: 12 Ноември 2014, 15:03:37 pm »
Vaka kolata pocna da pali ubavo staviv filter za nafta od golf prozirni creva i nepovratno ventilce dvapati gi palam na kontakt greacite i petarda odma, no koga stoi podolgo nepalena pred nepovratnoto ventilce se javuva praznina vozduh kako vo pumpata da bega naftata vnatre i se javuva prazen prostor.
:D :D :D

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #32 на: 12 Ноември 2014, 23:23:20 pm »
Преку филтерот и назад во повратното црево ти бега накај резервоарот, или од оние цревца од вишок гориво на дизните да не имаш закинато да мрси и прима воздух.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #33 на: 13 Ноември 2014, 00:12:24 am »
боро има иделано решение за проверки на црева... од него научив... пумпа за гориво од немам појма што, ја закачува сериски одма после доводот и друка... се додека те држи раката да клецкаш на пумпата ке пумпаш.. кога ке ти се укочи од кренат притисок проверуваш се.. ако негде почне да капе гориво, во суштина од таму ти прима воздух...

мене така на пикапот ме сексаше добри 15 дена... абе од чиста мира едноставно ке престане да работи моторот, т.е. ке престане да прима гас, а во лер работи... абе проблем невиден... днкај, барај, стегај црева на споеви.. дизни вадев чистев абе ѕрцки ми излегоа... нејке и нејке а кога сака ке прими и иде.. и се додека држиш на/над 2500 обртаи е ок... а пуштиш гас одма си влага во тој режим на работа и џабе ти е се.. стискаш на педалата ама не прима... и боро вадење таа пумпата, ја тури на доводот, надрука и од она место од кое ни на сон не би ми текнало дека заебава си протече нафта... филтер за нафта со 2 цевки за приклучок... одоздола има еден пластичен штраф како кругче, за да се испушти прљавштината од филтерот, ако недај дени ти заглави на пат-т.е. затне... на самата пластика, премала пукнатина и си влечело воздух...

сакам да кажам.. воздух во гориво на дизели е една од нај заебаните работи, зашто моторот гаси или трокира... а знае да ти пружи јак и жесток секс, поготово кога го нема цело време и кога се појавува во мали количини... иди па најди го...

мој совет е... почни прво со престегнување на СИТЕ СПОЈНИ МЕСТА кај што има цевка со црево.. престегни ги сите стеги. ако нема стеги, тури им да имаат и стегни ги јако... следниот ден ако пак ти појави воздух, тогаш можно е од филтер за гориво или самиот довод на гориво да го прави тоа... и секако, бидејки не ти работи пумпата во резервоар (стандард за сите бемвејковци) може и од таму да повлекува воздух кога ке свртиш во кривина некоја...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #34 на: 13 Ноември 2014, 19:05:50 pm »
Gotovo se resiv novi creva stegi filter od golf 2 za nafta i 2 neportani edno vo rezervar a edno kaj bos i raat sum ler gasta toa pa ni na son nemalo da mi tekne eden bugarin mi rece otvori kapaceto na bos i odvrti dzekot site 5-6 zicki prelemigi ja sve ova skockam kolaaa predeee :) a daim kujtim gi prasuvav odma pumpi dizni vraagoovi ta do 800eur gi donesoa hahahhaha
:D :D :D