Автор Тема: BMW 525 tds e39 problem  (Прочитано 9294 пати)

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
BMW 525 tds e39 problem
« на: 06 Ноември 2014, 15:41:01 pm »
Imam problem so bmw to pocna poveke da vergla pred da zapali osobeno koga nema da zapali odma koga ke zapali se kreva cad! Sega ne stanuva zbor za verglanje so saati no povergluva kratko, a koga ke zapali malku e nemiren motorot na ler koga dadam gas ke se smiri. Drugo pumpata vo rezervar so gura nafta do bosch ne raboti rasipana e i postojano imam okolu 30lit nafta Zada vlece, dali moze nekoj da kaze mislenje sto mu e sto da pproveram?????

:D :D :D

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #1 на: 06 Ноември 2014, 15:48:13 pm »
Да си провериш греачите може се отидени, дали еден или повеќе. Обично бел/сив чад на ладен старт со долго верглање е знак за лоши греачи. Бар кај мене така беше, еден сменив и од тогаш пали многу побрзо и без чад.

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #2 на: 06 Ноември 2014, 15:53:43 pm »
Да си провериш греачите може се отидени, дали еден или повеќе. Обично бел/сив чад на ладен старт со долго верглање е знак за лоши греачи. Бар кај мене така беше, еден сменив и од тогаш пали многу побрзо и без чад.
novi se greacite mi rekoa deka gi smenile si se palat normalno i gasat
:D :D :D

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #3 на: 06 Ноември 2014, 16:00:27 pm »
Пумпата ти е обавезна,и иди на дијагностика нека ти проверат дизните

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #4 на: 06 Ноември 2014, 16:42:45 pm »
Pa pumpata da jas staviv edna zdrava za proba ama pak dzabe isto bese no na diznite i jas sumnjam osobeno na cetvrtata so senzorot na nea no kako na dijagnostika a diznite mehanicki?? So ke vidis?
:D :D :D

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #5 на: 06 Ноември 2014, 16:55:58 pm »
Си имаат апаратура ќе ги закачат дизните ќе си види мајсторот.

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #6 на: 06 Ноември 2014, 17:21:44 pm »
Си имаат апаратура ќе ги закачат дизните ќе си види мајсторот.
kade na koj majstor i kolku kosta toa nemoj da gi dorasipat mi e straf ??
:D :D :D

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #7 на: 06 Ноември 2014, 17:24:25 pm »
Па незнам кај некој добар бошист,мислам дека кај стојче ќе ти завршат работа.

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #8 на: 06 Ноември 2014, 18:30:55 pm »
Сепак провери греачите пак. види дали има неисправен
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #9 на: 06 Ноември 2014, 21:10:18 pm »
Да си провериш греачите може се отидени, дали еден или повеќе. Обично бел/сив чад на ладен старт со долго верглање е знак за лоши греачи. Бар кај мене така беше, еден сменив и од тогаш пали многу побрзо и без чад.

]novi se greacite mi rekoa deka gi smenile si se palat normalno i gasat

со сијаличето на шалттабла неможеш да отцениш дали сите греачи работат... тоа се порверува механички, под хауба и захтева искуство... тоа што се пали сијаличето и гаси за греачи, тоа значи дека релето вклучува и исклучува струја на греачите... но не и дека работат истите...

тоа ти е како да шкрапаш на прекидачот за светло дома... дали сијалицата е прегорена или не, прекидачот ке пушти струја до нејзе...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #10 на: 06 Ноември 2014, 21:47:06 pm »
Да си провериш греачите може се отидени, дали еден или повеќе. Обично бел/сив чад на ладен старт со долго верглање е знак за лоши греачи. Бар кај мене така беше, еден сменив и од тогаш пали многу побрзо и без чад.

]novi se greacite mi rekoa deka gi smenile si se palat normalno i gasat

со сијаличето на шалттабла неможеш да отцениш дали сите греачи работат... тоа се порверува механички, под хауба и захтева искуство... тоа што се пали сијаличето и гаси за греачи, тоа значи дека релето вклучува и исклучува струја на греачите... но не и дека работат истите...

тоа ти е како да шкрапаш на прекидачот за светло дома... дали сијалицата е прегорена или не, прекидачот ке пушти струја до нејзе...
Dobro kako da provdram so plus do niv ako nema nikakov znak no prai iskri ni lepi otiden e taka? Ili kako no se gleaat ganc novi toj majtorot rece gi smenil site 6 moze da se tolku arabat?
:D :D :D

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #11 на: 06 Ноември 2014, 21:51:42 pm »
Aj da receme do niv e ,no zosto losa rabota,zosto nizok ler gas ??? Toa me buni i nemi trga pomisla na greac???ke dadam gas malku odma se smiruva prima ubavo posle toa no 2 pati na golem uspon ja stiskav i na 4000  rpm osetiv kako seckanje??
:D :D :D

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #12 на: 06 Ноември 2014, 22:54:26 pm »
Јас пак би ти препорачал да идеш да ти го проверат системот за вбризгување,може бења да ти направи клип да ти дупне недајбоже.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #13 на: 06 Ноември 2014, 23:53:23 pm »
Aj da receme do niv e ,no zosto losa rabota,zosto nizok ler gas ??? Toa me buni i nemi trga pomisla na greac???ke dadam gas malku odma se smiruva prima ubavo posle toa no 2 pati na golem uspon ja stiskav i na 4000  rpm osetiv kako seckanje??

по ова што го кажуваш, нај веројатно те јебе некоја дизна... или пумпата за над притисок (бош пумпа) нешто јаде вафли... и кај мене на комбето е така... кога ке го запалам трдтхртхдхтркт се додека не му дадам гас па кога ке пуштам ги брои како саатче... ама кај мене е така одкако сум го купил (половно) така да не му се секриам многу...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: BMW 525 tds e39 problem
« Одговори #14 на: 07 Ноември 2014, 06:59:40 am »
Aj da receme do niv e ,no zosto losa rabota,zosto nizok ler gas ??? Toa me buni i nemi trga pomisla na greac???ke dadam gas malku odma se smiruva prima ubavo posle toa no 2 pati na golem uspon ja stiskav i na 4000  rpm osetiv kako seckanje??

по ова што го кажуваш, нај веројатно те јебе некоја дизна... или пумпата за над притисок (бош пумпа) нешто јаде вафли... и кај мене на комбето е така... кога ке го запалам трдтхртхдхтркт се додека не му дадам гас па кога ке пуштам ги брои како саатче... ама кај мене е така одкако сум го купил (половно) така да не му се секриам многу...
pa i mene eden mi rece vozi slobodno i nese zamar i ne pipaj nisto
:D :D :D