Автор Тема: Што си купивте / сакате да си купите  (Прочитано 1931809 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #4410 на: 08 Јули 2016, 23:59:54 pm »
Во Анса во тафталиџе пројди, или комшиите нивни.
проверив и на двете места и никаде не најдов(од тесен навој во широк навој)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

младиќу... треба да знаеш од кој навој на кој навој ти треба и таков да бараш.. од тесен во поширок, ништо не кажува...

бидејки е за чешма, една страна од ДУПЛАТА НИПЛА што ја бараш нај веројатно треба да биде на половина цол, а другата страна треба да биде, некој поситен машински навој карактеристичен и УНИКАТЕН за чешмата и брендот што го имаш... ако убаво те разбрав тоа ти е за една-некоја чешма...

инаку, кажи ми што проблем имаш, да пробам да ти најдам решение некое, по можност тури и слика од проблематичниот навој на ниплата (дупла нипла) со редуциран навој... тоа работам иначе! ;)

ако е втората верзија што ја разбирам дека ја бараш како решение, тоа ти е за чешма да речеме за купатило која што прима и топла и ладна вода од зид. тоа ти се дистанцијални редуцир нипли. едната страна е пола цол, другата страна е три четвртини цол или 1/2-3/4 е ознаката за него...

значи, тури слика од проблемот и ке ти најдам решение.. можеш и во ПП да ми пратиш...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #4411 на: 09 Јули 2016, 16:22:30 pm »
Хубо, Бриколаж, Меркур ?

Јас дома имам вакво земено, мислам дека од Бриколаж беше. Во Тафталиџе кај Гранап на улицата има еден доста снабден.
Не знам каде е тоа, не се снајдов, попитав некој ако знае и тој не знаеше да ми објасни... не сум од Скопје и ама баш ништо не знам каде се наоѓа, со навигација лутам али џабе... ако знаете од некој водоводџија број да се консултирам со него, тој сигурно знае од каде може да се порача

ЕДИТ:
не го видов коментарот над мене, само да средам со сликите другар и ке ти објаснам што е работата

...

Вака значи, прво да разјасниме некои основни работи, навојот на оваа стара чешма е со тесен навој, јас живеам во странција и тамо ама во ниедна продавница не најдов претварач(или штознам како се вика) од тесен во широк навој, всушност овој навој е на вентилот на чешмата, нема некој рачен вентил доле што може да се сопре водата и да се смене тај навој, самиот навој има вентил во него(од страна со штравцигер завртеш и се сопре водата). Инаку, само тоа ми треба другото имам она што се како буквата “Т“ само што се со широк навој сите навртки, а ова го правам зошто сакам приклучам машина за перење садови на чешмата, знам дека треба од двете страни да ја има спојката “Т“ и на едната ке се приклуче машината за садови, а на другата чеп.




инаку ова се димензиите што е на чешмата
« Последно менување: 09 Јули 2016, 16:41:02 pm tjolie »

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #4412 на: 10 Јули 2016, 02:15:18 am »
чешмата ти е со холендери на 3/4 цола. приклучокот во зид ти е 1/2 цол. вентилот на чешмата е всушност редуцир нипла со овие две димензии од секој крај по една.

ти ако сакаш да направиш приклучок за машина за перење, ке туриш два тештици (то што го викаш Т) на едниот славина за вода за машината а на другиот штопна. ке отшрафите од зид двете страни и ке турите тештици со дупла нипла 1/2 (пола цол) и после овие од чешмава на нив и така се ке биде во функција пак. само чешмата ке ти се помести нанапред за околу 7 до 11 сантими (зависи што тештици и нипли ке земеш, има различни и кај нив)...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #4413 на: 10 Јули 2016, 11:40:33 am »
чешмата ти е со холендери на 3/4 цола. приклучокот во зид ти е 1/2 цол. вентилот на чешмата е всушност редуцир нипла со овие две димензии од секој крај по една.

ти ако сакаш да направиш приклучок за машина за перење, ке туриш два тештици (то што го викаш Т) на едниот славина за вода за машината а на другиот штопна. ке отшрафите од зид двете страни и ке турите тештици со дупла нипла 1/2 (пола цол) и после овие од чешмава на нив и така се ке биде во функција пак. само чешмата ке ти се помести нанапред за околу 7 до 11 сантими (зависи што тештици и нипли ке земеш, има различни и кај нив)...
Не ме рабра, нема рачен вентил,  доле под чешмата нема никаде вентил, имсло само еден вентил главен за цела зграда што јас немам пристап до тој вентил некаде во подрум. Знам дека ке се помести поради тештиците, ама проблемот е тештицот да се ставе на евр тој вентил не може зошто има тесен навој а трштиците се со широк навој..... Не си баш разбрал како што треба

Отсутен Боби Л.

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1273
  • I live my life a quarter mile at a time...
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #4414 на: 10 Јули 2016, 23:58:29 pm »
Хубо, Бриколаж, Меркур ?

Јас дома имам вакво земено, мислам дека од Бриколаж беше. Во Тафталиџе кај Гранап на улицата има еден доста снабден.
Не знам каде е тоа, не се снајдов, попитав некој ако знае и тој не знаеше да ми објасни... не сум од Скопје и ама баш ништо не знам каде се наоѓа, со навигација лутам али џабе... ако знаете од некој водоводџија број да се консултирам со него, тој сигурно знае од каде може да се порача

ЕДИТ:
не го видов коментарот над мене, само да средам со сликите другар и ке ти објаснам што е работата

...

Вака значи, прво да разјасниме некои основни работи, навојот на оваа стара чешма е со тесен навој, јас живеам во странција и тамо ама во ниедна продавница не најдов претварач(или штознам како се вика) од тесен во широк навој, всушност овој навој е на вентилот на чешмата, нема некој рачен вентил доле што може да се сопре водата и да се смене тај навој, самиот навој има вентил во него(од страна со штравцигер завртеш и се сопре водата). Инаку, само тоа ми треба другото имам она што се како буквата “Т“ само што се со широк навој сите навртки, а ова го правам зошто сакам приклучам машина за перење садови на чешмата, знам дека треба од двете страни да ја има спојката “Т“ и на едната ке се приклуче машината за садови, а на другата чеп.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

инаку ова се димензиите што е на чешмата
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Јас работам во железарија и секодневие ми е да се расправам со овие работи.
Ако сакаш да ја решиш работата на лесен начин најди го тој вентил заприја водата на 15 мин извади ги овие вентили и стави други и после на тие вентили можиш да ставиш тештици и тераш понатаму со тоа што го имаш замислено.
Друга опција е ти е да одиш на дремог да ти направат редуцирана нипла со 1/2 навој едната страна тесен другата широк оти такв нипла нема да најдиш само за ќе го изгубиш времето и нервите ... :)
https://www.youtube.com/watch?v=-Lc9QZqITc4
Брзината не е опасна,туку будалата шo седи зад воланот :)

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #4415 на: 11 Јули 2016, 06:33:09 am »
Во ред, ајде да речеме ке ја запрам водата, па нели би било логички и тие вентили што ке ги извадам од другата страна да го има истиот навој, поточно, тесен навој? Не се разбирам и затоа прашам, комплицирана е работата во шведска, прост пример само да ви кажам од искуство, за менење штоп сијаличка што е 1-2мин работа, тие ми рекоа остави ја колата следната недела и за ден два ке ти се јавеме. Сакам да кажам, ако и потражеш нешто да сработат ке и треба можеби месец или година зошто секогаш се под стрес и кога нема да бидат под стрес Можеби ке те опраат. Затоа сакав јас сам да си ја завршам работата, ама стара чешма со глуп тесен навој ја ебе целата работа у курац ....

Отсутен Боби Л.

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1273
  • I live my life a quarter mile at a time...
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #4416 на: 11 Јули 2016, 10:34:47 am »
Немора да значи дека и тие се со тесен навој бидејќи тебе чешмата тие со тесен навој само,а цевките во ѕидот би требало да се со стандарден навој за да можиш да правиш и други комбинации. :)
https://www.youtube.com/watch?v=-Lc9QZqITc4
Брзината не е опасна,туку будалата шo седи зад воланот :)

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #4417 на: 12 Јули 2016, 21:39:49 pm »
А под тесен навој што подразбирате? Помала димензија или помал чекор на навојот(погуст навој) ?

Навојот на цевките во зидот би требало да си е стандарден навој за водоводни цевки, дали 1/2" или 3/4" небитно.

После тој навој може да ставиш тештици, дупли нипли па твоиве славини, па чешмата.

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #4418 на: 13 Јули 2016, 00:54:29 am »
Да, погуст навој, само се мислам прво да земам да ставам исто како што се сега овие еден вид на вентил за другпат да не се замарам со хаусмајсторот, само да се со стандарден навој, па тештици, па можеби ке ја сменам целата чешма зошто ако сакам да ја ставам истата чешма, мора на тештиците пак да ставам тие проблематичните вентил спојка со тесен навој зошто чешмата е со тесен навој и ке испадне пренатрупано и чешмата ке дојде премногу напред.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #4419 на: 17 Јули 2016, 16:40:54 pm »

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5084
  • Пиши лаже
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #4420 на: 23 Јули 2016, 12:15:47 pm »
Наместо Пистон 3,стасаа Аир. :)
Одлични слушалчиња, со квалитетен звук и добро ниво на бас.


Sent from my Redmi Note3 Pro.

Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #4421 на: 23 Јули 2016, 12:21:56 pm »


Прв впечаток: не работи.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #4422 на: 23 Јули 2016, 13:03:56 pm »

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #4423 на: 23 Јули 2016, 13:36:31 pm »
Што е ова?

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5084
  • Пиши лаже
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #4424 на: 23 Јули 2016, 16:57:02 pm »
Ќе да е усб стик за вај фај...?

Sent from my Redmi Note3 Pro.

Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that