Автор Тема: Што си купивте / сакате да си купите  (Прочитано 1929704 пати)

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5083
  • Пиши лаже
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13110 на: 08 Август 2023, 08:52:15 am »
Во право си дека ретки се тие што држат телефон толку време, но сепак нема да има мака и да го користи толку време, со исклучок на батеријата секако, која најверојатно ке треба да ја замени.
Инаку, промената на јаболко на направив највеќе поради тоа што ми здосади Андроид светот и сакав да пробам iOS. (до пред да купам бев тежок хејтер на јаболка, па види сега :)) )
Стабилноста на iOS е на доста повисоко ниво од Android от. Секако, споредувам флегшип со флегшип уред, не A52 со 12Pro Max. :)
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3663
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13111 на: 08 Август 2023, 13:58:10 pm »
купено денес од стокомак двете за 188 ден.




 ???
6А кабле не можам да најдам за 188ден не пак и полнач.
Баш измери да ја видиме правдата.

Каблето го зедов и го користам на полнач што дава 1.55 А на излез и тел. се полни со толку, за разлика од друго кабле што го зедов од Анхоч кое неможе ни со 1А да го полни телефонот.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен The Seventh Son

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 221
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13112 на: 08 Август 2023, 14:14:00 pm »
14про и S23 i have done the math. Моментално тие се.

14про нема торенти само. Тоа е проблемот.

И да се 256гб за да не се устручаваш со медија и филмови и слично.
decko ti cuvar na kapija da ne si
zasto ti se filmovi na telefon o boze site imaat televizori vo punkt

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13113 на: 08 Август 2023, 14:16:19 pm »
14про и S23 i have done the math. Моментално тие се.

14про нема торенти само. Тоа е проблемот.

И да се 256гб за да не се устручаваш со медија и филмови и слично.
decko ti cuvar na kapija da ne si
zasto ti se filmovi na telefon o boze site imaat televizori vo punkt
Со деца, таков е животот. Телевизорот си тера Формула 1 и цртани.

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2781
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13114 на: 08 Август 2023, 14:21:02 pm »
14про и S23 i have done the math. Моментално тие се.

14про нема торенти само. Тоа е проблемот.

И да се 256гб за да не се устручаваш со медија и филмови и слично.
Нема торенти, нема ефикасен фајл менаџер, нема т9 dialer, нема фиксен ред со броеви на тастатурата, нема.... Еден куп работи нема :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Нека излезе 15ка, па до крај на година здравје можеби ке апгрејтнам на 14 Pro Max, ако паднат малку цените.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ќе те барам  коке искочи 15ка... поточно 5 месеци одкако ќе искочи...

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13115 на: 08 Август 2023, 16:02:48 pm »
@Ordevski Јас имам токму спротивно искуство.

Патем, ип6 е од 2014, додека самсунг ј6 е од 2018.
Конкурент би му бил ип хс. Верувам дека хс-от ќе тера уште 3/4 години без проблем. И ќе ги отвара сите апликации без проблем.
И како корисници, да се ставиме ние, а не родители/дедовци. Татко ми, освен ало/ало, за друго не му е телефонот, и има батерија 3 дена.

За снобизам не коментирам. Само стари ајфони имаме, па не сме у тренд.  :)
J6 е буџет телефон, ајфон никогаш не бил, муабетот е исто како нова Дачија и стар премиум :) Само сакав да доловам дека 5 години буџет андроид одлично функционира после толку години.

И да бидеме реални, скоро секој што малку го интересираат телефони, нема да го задржи повеќе од 3-4 години, а тоа е период кој секој телефон ќе го издржи без проблем.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Во право си.

Еве друга паралела :
Самсумг с9 - Ајфон хс.
Што мислиш, кој телефон добил последно ажурирање и систем во 2022, а кој телефон има договор до 2025 да добива?

И немој да помислиш дека ги бранам епл или сум фанбој. Купувам стари флегшипи, и до трт ги користам.  :)
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13116 на: 08 Август 2023, 16:30:42 pm »
Еве и јас да се надоврзам,цело време ја пљукав јабуката дека е ср*ње се додека не останав без телефон и ми дадоа поклон 7ца јабука 256гб.Телефонов е од 2016 година и има летано од 4-ти спрат,му сменив батерија (1000ка) му сменив дисплеј (1000ка) и го терам веке 2 месеци... Телефонот за таа година работи одлично!До сега сум немал проблеми со кочење или сецкање за разлика од нов хаоми кој е тиња!!!Користам фб,инста, вибер,тапаталк,банки и ситни апликации и имам преку 40 повици дневно каде што на нов хаоми ми крашуваше,дисплејот не се гасеше....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13117 на: 08 Август 2023, 16:54:27 pm »
Додо би рекол, зар покрај ајфон луѓево уште праат моабет за телевони! И ќе биде у право.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1575
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13118 на: 08 Август 2023, 17:11:54 pm »
@Ordevski Јас имам токму спротивно искуство.

Патем, ип6 е од 2014, додека самсунг ј6 е од 2018.
Конкурент би му бил ип хс. Верувам дека хс-от ќе тера уште 3/4 години без проблем. И ќе ги отвара сите апликации без проблем.
И како корисници, да се ставиме ние, а не родители/дедовци. Татко ми, освен ало/ало, за друго не му е телефонот, и има батерија 3 дена.

За снобизам не коментирам. Само стари ајфони имаме, па не сме у тренд.  :)
J6 е буџет телефон, ајфон никогаш не бил, муабетот е исто како нова Дачија и стар премиум :) Само сакав да доловам дека 5 години буџет андроид одлично функционира после толку години.

И да бидеме реални, скоро секој што малку го интересираат телефони, нема да го задржи повеќе од 3-4 години, а тоа е период кој секој телефон ќе го издржи без проблем.

И за крај, штета што го зезнаа Huawei, ќе ги прелетаа сите и тоа ќе беше најдобро за нас како корисници.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Во право си.

Еве друга паралела :
Самсумг с9 - Ајфон хс.
Што мислиш, кој телефон добил последно ажурирање и систем во 2022, а кој телефон има договор до 2025 да добива?

Нема што да се мисли, се знае кој добил последен апдејт и кој одамна нема добиено, ниту ќе добие :)

Од друга страна, и онака Епл не додава голем број на работи со апдејтите, Самсунг/Андроид ги имал уште на Galaxy Ѕ6 :)

Штета што им успеа да го исфрлат Хуавеи од трката, ќе ги прелеташе сите. Тоа ќе беше најдобро за нас како корисници.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8428
  • Малерозен дрводарец
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13119 на: 08 Август 2023, 17:16:36 pm »
Еве и јас да се надоврзам,цело време ја пљукав јабуката дека е ср*ње се додека не останав без телефон и ми дадоа поклон 7ца јабука 256гб.Телефонов е од 2016 година и има летано од 4-ти спрат,му сменив батерија (1000ка) му сменив дисплеј (1000ка) и го терам веке 2 месеци... Телефонот за таа година работи одлично!До сега сум немал проблеми со кочење или сецкање за разлика од нов хаоми кој е тиња!!!Користам фб,инста, вибер,тапаталк,банки и ситни апликации и имам преку 40 повици дневно каде што на нов хаоми ми крашуваше,дисплејот не се гасеше....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Е, како сега на маса со тој јак телефон до клучеви од Ситрон?

Сите ќе ти се смеат.
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13120 на: 08 Август 2023, 17:22:50 pm »
Еве и јас да се надоврзам,цело време ја пљукав јабуката дека е ср*ње се додека не останав без телефон и ми дадоа поклон 7ца јабука 256гб.Телефонов е од 2016 година и има летано од 4-ти спрат,му сменив батерија (1000ка) му сменив дисплеј (1000ка) и го терам веке 2 месеци... Телефонот за таа година работи одлично!До сега сум немал проблеми со кочење или сецкање за разлика од нов хаоми кој е тиња!!!Користам фб,инста, вибер,тапаталк,банки и ситни апликации и имам преку 40 повици дневно каде што на нов хаоми ми крашуваше,дисплејот не се гасеше....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Е, како сега на маса со тој јак телефон до клучеви од Ситрон?

Сите ќе ти се смеат.
Коа искачам со лексузот одам,ако се ку*чам до кај да се ку*чам
Иначе маче е сеа не е елкичка веќе еве те поздравува


Sent from my iPhone using Tapatalk
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13121 на: 08 Август 2023, 18:53:55 pm »
S23U e biznis telefon, ne za na basket i za shorcevi :)

Sent from my SM-S918B using Tapatalk



Кога паузирам од водење бизнис, преферирам јајцата да не ми се препотени, па се дешава од време на време и шорцеви да носам.

Изгледа треба телефон за секој аутфит...

Како што кажав претходно, да имаше телефон со ист хардвер во помала форма, немаше ни да помислам на оваа дивоградба :)
Штом е таква работата, внимавај на јајцата. Телефонот има голем SAR  (се кај него е големо) па да не се деси да и се соблечеш на некоја цурица (кога ќе паузираш од водење бизнис и носиш шорц) и мудата да ти светат флуоресцентно у темницата, па да ја импресионираш само со светлина

Инаку имаш телефон и со појак хардвер, али не е самсунг. Кинез е, ама нема да ти се уклопи брендот со аутфитот. Другото да...зависи колку си спремен психички да носиш кинез.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1623
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13122 на: 08 Август 2023, 21:51:32 pm »
@Ordevski Јас имам токму спротивно искуство.

Патем, ип6 е од 2014, додека самсунг ј6 е од 2018.
Конкурент би му бил ип хс. Верувам дека хс-от ќе тера уште 3/4 години без проблем. И ќе ги отвара сите апликации без проблем.
И како корисници, да се ставиме ние, а не родители/дедовци. Татко ми, освен ало/ало, за друго не му е телефонот, и има батерија 3 дена.

За снобизам не коментирам. Само стари ајфони имаме, па не сме у тренд.  :)
J6 е буџет телефон, ајфон никогаш не бил, муабетот е исто како нова Дачија и стар премиум :) Само сакав да доловам дека 5 години буџет андроид одлично функционира после толку години.

И да бидеме реални, скоро секој што малку го интересираат телефони, нема да го задржи повеќе од 3-4 години, а тоа е период кој секој телефон ќе го издржи без проблем.

И за крај, штета што го зезнаа Huawei, ќе ги прелетаа сите и тоа ќе беше најдобро за нас како корисници.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Во право си.

Еве друга паралела :
Самсумг с9 - Ајфон хс.
Што мислиш, кој телефон добил последно ажурирање и систем во 2022, а кој телефон има договор до 2025 да добива?

Нема што да се мисли, се знае кој добил последен апдејт и кој одамна нема добиено, ниту ќе добие :)

Од друга страна, и онака Епл не додава голем број на работи со апдејтите, Самсунг/Андроид ги имал уште на Galaxy Ѕ6 :)

Штета што им успеа да го исфрлат Хуавеи од трката, ќе ги прелеташе сите. Тоа ќе беше најдобро за нас како корисници.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk
Апсолутно! P20 и P30 беа врвни модели! Уствари целиот лајнап на Хуавеи беше добро избалансиран. И евтините модели им беа сосема океј и употребливи долго време.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13123 на: 08 Август 2023, 23:15:26 pm »
Еве и јас да се надоврзам,цело време ја пљукав јабуката дека е ср*ње се додека не останав без телефон и ми дадоа поклон 7ца јабука 256гб.Телефонов е од 2016 година и има летано од 4-ти спрат,му сменив батерија (1000ка) му сменив дисплеј (1000ка) и го терам веке 2 месеци... Телефонот за таа година работи одлично!До сега сум немал проблеми со кочење или сецкање за разлика од нов хаоми кој е тиња!!!Користам фб,инста, вибер,тапаталк,банки и ситни апликации и имам преку 40 повици дневно каде што на нов хаоми ми крашуваше,дисплејот не се гасеше....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ја го користам Поко Х3 про 9 месеци, немам ниту еден проблем од тој кој што го наведуваш. Работи без никакво кочење. Едина маана прилично брзо ми троши батерија. Ама среќа има брз полнач, па не ми е проблем некој.
Пред тоа користев редми 7 про 2 години, исто така никакви проблеми, се работеше одлично.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3350
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13124 на: 08 Август 2023, 23:29:04 pm »
@Ordevski Јас имам токму спротивно искуство.

Патем, ип6 е од 2014, додека самсунг ј6 е од 2018.
Конкурент би му бил ип хс. Верувам дека хс-от ќе тера уште 3/4 години без проблем. И ќе ги отвара сите апликации без проблем.
И како корисници, да се ставиме ние, а не родители/дедовци. Татко ми, освен ало/ало, за друго не му е телефонот, и има батерија 3 дена.

За снобизам не коментирам. Само стари ајфони имаме, па не сме у тренд.  :)
J6 е буџет телефон, ајфон никогаш не бил, муабетот е исто како нова Дачија и стар премиум :) Само сакав да доловам дека 5 години буџет андроид одлично функционира после толку години.

И да бидеме реални, скоро секој што малку го интересираат телефони, нема да го задржи повеќе од 3-4 години, а тоа е период кој секој телефон ќе го издржи без проблем.

И за крај, штета што го зезнаа Huawei, ќе ги прелетаа сите и тоа ќе беше најдобро за нас како корисници.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Во право си.

Еве друга паралела :
Самсумг с9 - Ајфон хс.
Што мислиш, кој телефон добил последно ажурирање и систем во 2022, а кој телефон има договор до 2025 да добива?

Нема што да се мисли, се знае кој добил последен апдејт и кој одамна нема добиено, ниту ќе добие :)

Од друга страна, и онака Епл не додава голем број на работи со апдејтите, Самсунг/Андроид ги имал уште на Galaxy Ѕ6 :)

Штета што им успеа да го исфрлат Хуавеи од трката, ќе ги прелеташе сите. Тоа ќе беше најдобро за нас како корисници.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk
Апсолутно! P20 и P30 беа врвни модели! Уствари целиот лајнап на Хуавеи беше добро избалансиран. И евтините модели им беа сосема океј и употребливи долго време.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Mate 20 Lite беше ѕвер од телефон, за смешна цена реално, ден денес стои во фиока како бекап и одлично функционира.