Автор Тема: Продавници за делови  (Прочитано 2864 пати)

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Продавници за делови
« на: 28 Октомври 2014, 18:38:11 pm »
Може темата да се закачи да му биде на секој од некоја корист ако бара нешто.

Најдов дуќан на ул.илинденска карши зоолошка градина за делови за возила на повеќе брендови.

Ме интересираше стабилизатор за киата оргинал од нив, марката била SPR 550ден.

Купувал некој од кај нив, да пренесе некоја информација, дали оргинал делови носи?

Мислам дуќанот на л почнуваше.
« Последно менување: 28 Октомври 2014, 19:49:43 pm Drive-r »

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1475
Одг: Продавници за делови
« Одговори #1 на: 13 Јануари 2020, 12:30:18 pm »
Дали некој купувал делови од форд продавницата до ледиком што е ? - https://reklama5.mk/AdDetails?ad=1784345
Имаат ептен примамливо ниски цени дури сумљиво , па да си прашам дали некој имал искуство
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Продавници за делови
« Одговори #2 на: 14 Јануари 2020, 11:24:47 am »
Тие продавници не продаваат оем делови. Тоа во МиДа. Тие продаваат заменски делови. Е сеа заменските се од-до

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1475
Одг: Продавници за делови
« Одговори #3 на: 14 Јануари 2020, 11:40:48 am »
Многу јасно дека не се ОЕМ , ама па еве прашав јас за ретровизор и ми кажаа цена 2500 денари , а во каросерија.мк ми кажаа 5600. Очигледно не се од ист заменски бренд , али за вакви работи никој не ни прашува ниту пак они кажуваат бренд (ко на пример кај каиши и сл). и сеа ценава повеќе од дупло поевтина ме асоцира на многу послаб квалитет што немора да значи...па затоа се обратив у темава некој да не имал искуство со продавницава.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Продавници за делови
« Одговори #4 на: 14 Јануари 2020, 16:05:14 pm »
Ako ti e za retrovizor zemi si go odma ne mu ja misli ic sto ako e zamenski i duplo poevtin.
Aj da se raboti za nekoj vitalen del od kolata mehanika,elektrika,elektronika vo red da obrnes vnimanie na kvalitet,firma i t.d. ama za plastika ic oko da ne ti trepne.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5357
Одг: Продавници за делови
« Одговори #5 на: 14 Јануари 2020, 16:32:44 pm »
Ако е за стакло чкарт се заменските, другар мена на меган како мојот од каросеријамк за поефтино ептен безвезе е квалитетот, премногу темен е и извиличен одразот, пластиката немаше некоја замерка.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Одг: Продавници за делови
« Одговори #6 на: 14 Јануари 2020, 17:23:00 pm »
Ako ti e za retrovizor zemi si go odma ne mu ja misli ic sto ako e zamenski i duplo poevtin.
Aj da se raboti za nekoj vitalen del od kolata mehanika,elektrika,elektronika vo red da obrnes vnimanie na kvalitet,firma i t.d. ama za plastika ic oko da ne ti trepne.

Не можам да се согласам дека добар совет му даде.

И јас купив заменски ретровизор, па ене го во подрум стои. Зошто? Внатрешниот држач на оригиналниот е метален, а на заменскиот пластичен. На отворено, па и на калдрма, од што тресеше, гледав само фигури на него, замачкани

Ама тогаш глуп јас, испаничив. После тоа проверив дека на оригиналот уствари само стаклото е скршено. Ново, 600-ки.

Едина разлика со оригиналното стакленце е што малку повеќе се познаваат флеките од вода кога ќе се исушат.

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1475
Одг: Продавници за делови
« Одговори #7 на: 14 Јануари 2020, 18:59:15 pm »
Дечки , мене ретровизорот здрав ми е (фала богу) и си работи електриката и греачите , ама моторчето за преклоп на копче е цркнато и сега рачно го склопувам. Прашав 2ца мајстори и ми рекоа не се прави па тргнав да барам цел ретровизор. На крај рачно - рачно , што му ебам матер...

Едит : во МиДа - 18.000 ден  ;D ;D ;D
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.