Автор Тема: Нерамномерно трошенје на гумите  (Прочитано 4054 пати)

Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Нерамномерно трошенје на гумите
« на: 13 Ноември 2011, 17:10:11 pm »
Како што гласи насловот имам проблем со  трошенје на задните гуми по рабовите од внатрешната и надворешната страна, колата е пред месец време центирана на машина и тамо покажа дека е се ок на завршниот резултат, инаку се работи за опел корса б и моментално имам сава летни гуму со димензии 175/65/р14 а стандардните се 165/75/р13, најчесто возам 5 луге а ги пумпам гумите прените 2,3 задните 2,5 а на капачката за гориво ми пишува за 5 луге предните 2,3 задните 2,7 дали проблемот е што задните не се доволно напумпани или пак што имам нестандард гуми или пак нешто друго?
« Последно менување: 13 Ноември 2011, 17:53:20 pm munja »

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Нерамномерно трошенје на гумите
« Одговори #1 на: 13 Ноември 2011, 17:17:18 pm »
Штом возиш 5 души повеќе од 90% од времето пумпај 2.7 најмалку, јас би одел на 2.8.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Нерамномерно трошенје на гумите
« Одговори #2 на: 13 Ноември 2011, 17:19:44 pm »
Нерамномерното трошење на гумите не би требало да биди резултат на недовлно напумпана гума....ако гумата е слаба,а ти возиш 5 луѓе тогаш ке се оштети целата гума,односно ке испука по рабовите од двете страни....барај го чарето во подвозјето
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Нерамномерно трошенје на гумите
« Одговори #3 на: 13 Ноември 2011, 17:20:51 pm »
Комплетно согласување со Дени... Дефинитивно МОРА да ги пумпаш малце повеќе гумите, кога веќе возиш под толкаво оптеретување!



Кај тебе се случува третата ситуација, затоа ти се трошат гумите по рабовите.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Одг: Нерамномерно трошенје на гумите
« Одговори #4 на: 13 Ноември 2011, 17:33:28 pm »


Нерамномерното трошење на гумите не би требало да биди резултат на недовлно напумпана гума....ако гумата е слаба,а ти возиш 5 луѓе тогаш ке се оштети целата гума,односно ке испука по рабовите од двете страни....барај го чарето во подвозјето
Ако имам проблем во подвозјето би требало на машината за ласерско центрирање да го покаже а кај мене после центриранјето се беше ок така да мисам дека не е до тоа .
Комплетно согласување со Дени... Дефинитивно МОРА да ги пумпаш малце повеќе гумите, кога веќе возиш под толкаво оптеретување!

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Кај тебе се случува третата ситуација, затоа ти се трошат гумите по рабовите.

Според сликата што ја гледам и мојта логика тоа ке да е утре ке ги напумпам задните 2,7 па ке видам дали ке исчезне или намали трошенјето па ке напишам што се случува.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Нерамномерно трошенје на гумите
« Одговори #5 на: 13 Ноември 2011, 17:36:36 pm »
Извињавам се,сега прочитав дека од двете страни ти ги троши..... ;D ;D ;D ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Одг: Нерамномерно трошенје на гумите
« Одговори #6 на: 13 Ноември 2011, 17:39:55 pm »
Извињавам се,сега прочитав дека од двете страни ти ги троши..... ;D ;D ;D ;D
Нема на што грешки сме луге правиме, упс како беше а да бе луге сме грешки правиме ;D ;D ;D ;D

Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Одг: Нерамномерно трошенје на гумите
« Одговори #7 на: 13 Ноември 2011, 17:45:03 pm »
Инаку сега видов дека грешка сум пишал за димензиите на гумите и поправив значи имам 175/65/р14 а не р13 ;D

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Нерамномерно трошенје на гумите
« Одговори #8 на: 13 Ноември 2011, 18:16:00 pm »
Стави ја предната лева на место на задната лева, како и предната десна на задната десна, напумпај ги задните 2,9 и уживај!
« Последно менување: 13 Ноември 2011, 19:08:56 pm djidji »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Нерамномерно трошенје на гумите
« Одговори #9 на: 13 Ноември 2011, 18:19:23 pm »
Стави ја предната лева на место на задната лева, како и предната десна на задната десна, напупмај ги задните 2,9 и уживај!

И ротирај ги редовно по овој принцип, секои 7-10 иљади километри.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Нерамномерно трошенје на гумите
« Одговори #10 на: 13 Ноември 2011, 18:20:25 pm »
Стави ја предната лева на место на задната лева, како и предната десна на задната десна, напупмај ги задните 2,9 и уживај!
Jaсно, незнам што толку ги жалат гумиве луѓево и не ги пумпаат. :) Само беља си прават. :)

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Нерамномерно трошенје на гумите
« Одговори #11 на: 13 Ноември 2011, 18:24:01 pm »
Дени не дека ги жалат,него така се научени од дедо,предедо и само 2.0 ги пумпаат  :(
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10271
Одг: Нерамномерно трошенје на гумите
« Одговори #12 на: 13 Ноември 2011, 18:51:36 pm »
ја испод 2 не ги пумпа, али има алумински банташи(да ти е*а алуминот ) и на секое дотурање нафта ги пумпа 2.5-3.0 претежно 2.8, криви се банташите ми пуштаат гумите и кога кочам влече редовно

Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Одг: Нерамномерно трошенје на гумите
« Одговори #13 на: 13 Ноември 2011, 19:13:32 pm »
Мислам дека е доцна за ротација веке предните се како нови а на задните има видливи оштетувања по рабовите и мислам дека на погонските е подобро да ми се поздави гумите така да ке ги возам како што се додека соберам некој денар и после ке ги сменам.